fonradar

Ticari Araçlarda Vergi Sorumluluğu

Merhaba,
banka kredili olarak bir ticari araç satın almak istiyorum. Kredi benim adıma olacağı için ruhsat da benm adıma olacak.
Bu aracı eşim ticari amaçla kullanacak. Ancak benim smm stajımdan dolayı vergi mükellefi olamıyorum. Eşim kendi adına mükellefiyet acıp kendi adına fatura vs. Işlemleri gerçekleştireceek. Bu durumda benim vergi sorumluluğum ne olur ?
Araç ruhsatı kamyonet-hususi kullanım için yazıyor.

Sayın Belgin,

Aracın bir kira sözleşmesiyle eşinizin kuracağı işletmeye kiralanması yeterlidir. Bu kiralamanın stopaja tabi olduğunu da hatırlatmak gerekir.

Saygılar,
Kevork

Ayrıca elde ettiğiniz kira bedeli üzerinden gv stopajı kesilecek, kdv kesilecek, ve gmsi beyanı verip vergi ödeyeceksiniz.

Selamlar
Yalnız arkadaşlar,şunu hatırlatmakta fayda var.
Verdiğiniz cevaplar elbette doğrudur da,bence soruyu soran arkadaşın derdi başka..Eğer bu araçtan dolayı vergi dairesi kendisine mükellefiyet açarsa ne olacak.Stajyerliği sebebiyle mükellef olmaması gerekiyormuş.Stajyerlik sorununu bir kenara bıraktığınızda yapılması gerekenleri zaten belirttiniz.Burada bence asıl soru bu araç yüzünden mükellefiyet açılır mı açılmaz mı.Bence ruhsatın alınıp daireye danışılması lazım.Mükellefiyet açılmaz ise dediğiniz gibi olacak,şayet mükellef olmalı ise, o zaman bu aracı kendi adına almayacak.
Şayet mükellef olması stajyerliğini etkilemeyecekse(çok zayıf ihtimal,odaya danışması lazım) ve mükellef olmayı da kabul ediyorsa,bu defa da aylık kiralama faturası düzenleyecektir.
Saygılar

Son düzenleme: