Ticari Kazanç Ve G.Menkul Sermaye İradı Beyanı Hk.

huseyinsisman

Katkı Sunan Üye
Ticari kazancı 30.000,00-TL, stopaja tabi işyeri kira geliri 15.000,00-TL olan a şahsı kira gelirlerini yılık gelir vergisi beyannamesine dahil edecek midir?

Tevkif suretiyle vergilendirilmiş ve toplamı 29.000 TL'nı aşmayan gayrimenkul sermaye iratları yıllık beyannameye dahil edilmeyecektir. saygılar...

Cevap için teşekkür ederim.
Çoğu meslek mensubu bir çırpıda eklenecek diye cevap veriyor.Bu şekilde daha yüksek vergi levhası karı beyan ediliyor.
29 bin TL yi aşmadığı için eklenmemesi gerekiyor dediğiniz gibi.

Bence sübjektif görüşlere değil belirli sağlam bir dayanağı olan fikirlere itibar temek gerekir.

Cevap için teşekkür ederim.
Çoğu meslek mensubu bir çırpıda eklenecek diye cevap veriyor.Bu şekilde daha yüksek vergi levhası karı beyan ediliyor.
29 bin TL yi aşmadığı için eklenmemesi gerekiyor dediğiniz gibi.

Benim cevabım buna size değil. Size kesinlikle katılıyorum sakindurum

anladım. ben zaten 16 Seri numaralı gelir vergisi sirkülerini dayanak gösterdim. bu sirküler eski tarihli de olsa çok açık bir şekilde tarif edilmiş ve bence güncelliğini kaybetmemiştir. ayrıca verilen özelgelerde hep buna atıf yapılmış. saygılar.

Tevkif suretiyle vergilendirilmiş ve toplamı 29.000 TL'nı aşmayan gayrimenkul sermaye iratları yıllık beyannameye dahil edilmeyecektir. saygılar...

Sayın sakindurum ve Sayın huseyinsisman,

Verdiğiniz cevaplar yanlıştır,öncelikle kanun maddeleri ve dayanakları ile hep birlikte tekrar bir gözden geçirelim.

GVK madde 70 Gayrimenkul Sermaye İradının Tarifi
Aşağıda yazılı mal ve hakların sahipleri, mutasarrıfları, zilyedleri, irtifak ve intifa hakkı sahipleri veya kiracıları tarafından kiraya verilmesinden elde edilen iratlar gayrimenkul sermaye iradıdır:
4. Gayrimenkul olarak tescil edilen haklar;

GVK madde 94 Vergi Tevkifatı

5. a) 70 inci maddede yazılı mal ve hakların kiralanması karşılığı yapılan ödemelerden, (5)

GVK madde 86
Toplama yapılmayan haller
İlgili kanun maddesini irdelemek gerekirki ilgili maddede işyeri kira gelirinin beyannameye eklenmeyecegi belirtilmemiştir.

İşyeri gelirlerinin beyan sınırı 2015 döneminde elde edilen kira gelirleri gayri safi toplamının 29.000,00 TL'yi aşması halinde hesaplanacağı belirtilmiştir.

Yalnız yukarıdaki soruda işyeri kira geliri haricinde ticari kazanç bulunduğu belirtilmiştir,bu durumda işyeri kira geliri 29.000,00 TL sınırı aşmadığı için beyana gerek kalmıyordu fakat gelir unsuru olarak ticari kazanç geliri bulunduğu için bu durumda hem iş yeri kira geliri hemde ticari kazanç geliri ikisi otomatik olarak yıllık gelir vergisi beyannamesi kapsamına girmektedir.

hem ticari kazanç hemde işyeri kira geliri 2015 takvim yılı gelirlerine göre uygulanacak vergi tarifesi diliminde en alt kazanç 12.000,00 TL'ye kadar olduğu fakat ticari kazanç 30.000,00 TL işyeri kira geliri 29.000,00 TL : 59.000,00 TL toplam gelir unsuru olduğu için o/o 27'lik gelir tarifesine girilmiştir.

ticari kazançı olmasaydı sadece işyeri kira geliri olsaydı bu durumda zaten beyan edilmeyecekti.

Not: Sayın sakindurum, vermiş olduğunuz 16 seri numaralı gvk sirküsü 11.02.2014 tarihi itibari ile yürürlükten kaldırılmıştır.

Sayın Nizam bey soruya sorulan bir yoruma nasıl olurda doğru şeklinde cavp verirseniz sanırım yoğunsunuz buna bağlamak istiyorum :)

Madde 86 ilk cümle göz önüne alınır ise; ticari kazanç ve gmsi bileşmemesi gerekir.

Madde 86 ilk cümle göz önüne alınır ise; ticari kazanç ve gmsi bileşmemesi gerekir.

Sayın merkür2,

GVK madde 86 derki,

Aşağıda belirtilen gelirler için yıllık beyanname verilmez, diğer gelirler için beyanname verilmesi halinde bu gelirler beyannameye dahil edilmez.

İlgili kanun maddesinin detaylarına indigimizde görecegimiz gibi ticari kazanç ve gmsi birleşmemesi için yazılan bir madde bulunmamaktadır,kanun maddesinin buraya kopyalamıyoruz konumuz haricinde kısımlar fazlalık oluşturmaması için isteyen girip maddelere bakabilir.
madde 86 genelde menkul sermaye iratları,işyerlerinden tevkif surati ile vergilendirilmiş ücretler,dar mükellefiyette gmsive serbest meslek kazançları,103'üncü madde belirtilmiş dilim dahilindeki vergilendirilmiş ücretler,götürü uslde vergilendirilen ücretler,dar mükellefiyet değer artış kazançları ve arızi kazançlar ben kısaca belirttim.

Sayın merkür2,

Müsadeniz olur ise konuya dair ilk sorulan soruyu
:) ben tarafınıza soruyorum bu durumda cevabınız ne olur ?

29.000 TL aşıldığı için 15.000 TL nin de beyan edilmesi gerekir yani toplama yapılması gerekir. Hesaplamasını yapmadım ancak ödenecek vergiyi bir miktar azaltır sanırım.

Sayın sakindurum ve Sayın huseyinsisman,

Verdiğiniz cevaplar yanlıştır,öncelikle kanun maddeleri ve dayanakları ile hep birlikte tekrar bir gözden geçirelim.

GVK madde 70 Gayrimenkul Sermaye İradının Tarifi
Aşağıda yazılı mal ve hakların sahipleri, mutasarrıfları, zilyedleri, irtifak ve intifa hakkı sahipleri veya kiracıları tarafından kiraya verilmesinden elde edilen iratlar gayrimenkul sermaye iradıdır:
4. Gayrimenkul olarak tescil edilen haklar;

GVK madde 94 Vergi Tevkifatı

5. a) 70 inci maddede yazılı mal ve hakların kiralanması karşılığı yapılan ödemelerden, (5)

GVK madde 86
Toplama yapılmayan haller
İlgili kanun maddesini irdelemek gerekirki ilgili maddede işyeri kira gelirinin beyannameye eklenmeyecegi belirtilmemiştir.

İşyeri gelirlerinin beyan sınırı 2015 döneminde elde edilen kira gelirleri gayri safi toplamının 29.000,00 TL'yi aşması halinde hesaplanacağı belirtilmiştir.

Yalnız yukarıdaki soruda işyeri kira geliri haricinde ticari kazanç bulunduğu belirtilmiştir,bu durumda işyeri kira geliri 29.000,00 TL sınırı aşmadığı için beyana gerek kalmıyordu fakat gelir unsuru olarak ticari kazanç geliri bulunduğu için bu durumda hem iş yeri kira geliri hemde ticari kazanç geliri ikisi otomatik olarak yıllık gelir vergisi beyannamesi kapsamına girmektedir.

hem ticari kazanç hemde işyeri kira geliri 2015 takvim yılı gelirlerine göre uygulanacak vergi tarifesi diliminde en alt kazanç 12.000,00 TL'ye kadar olduğu fakat ticari kazanç 30.000,00 TL işyeri kira geliri 29.000,00 TL : 59.000,00 TL toplam gelir unsuru olduğu için o/o 27'lik gelir tarifesine girilmiştir.

ticari kazançı olmasaydı sadece işyeri kira geliri olsaydı bu durumda zaten beyan edilmeyecekti.

Not: Sayın sakindurum, vermiş olduğunuz 16 seri numaralı gvk sirküsü 11.02.2014 tarihi itibari ile yürürlükten kaldırılmıştır.

Sayın Nizam bey soruya sorulan bir yoruma nasıl olurda doğru şeklinde cavp verirseniz sanırım yoğunsunuz buna bağlamak istiyorum :)

Haklısınız. Beyan edilen gelir toplamını dikkate almamız gerekiyordu. Bir anda gözden kaçırdık. umarım soruyu soran arkadaşımız konuyu takip ediyordur.

Haklısınız. Beyan edilen gelir toplamını dikkate almamız gerekiyordu. Bir anda gözden kaçırdık. umarım soruyu soran arkadaşımız konuyu takip ediyordur.

Sayın sakindurum,

Evet o şekilde olması gerekiyordu. Umarım menfaati açısından takip ediyordur soruyu soran üye.

Bu örneğe göre fazla çıkıyor dediğiniz vergi 37,50 tl dolayısıyla kira geliri ilave edilmeden beyan etmeniz gerekiyor ha deseydiniz serbest meslek kazancı yani stopajlı o zaman 29.000 tl toplamını geçiyorsa birlikte beyan edilecektir. Yukardaki örnekte ticari kazanç 15.000 tl olsaydı 15.000 de stopajlı kira geliri ozaman 600 tl daha az vergi ödeyecektiniz yani dahil etmek avantaj oluyor işte bu yüzden dahil edilmemesi lazım bana göre...

Bu örneğe göre fazla çıkıyor dediğiniz vergi 37,50 tl dolayısıyla kira geliri ilave edilmeden beyan etmeniz gerekiyor ha deseydiniz serbest meslek kazancı yani stopajlı o zaman 29.000 tl toplamını geçiyorsa birlikte beyan edilecektir. Yukardaki örnekte ticari kazanç 15.000 tl olsaydı 15.000 de stopajlı kira geliri ozaman 600 tl daha az vergi ödeyecektiniz yani dahil etmek avantaj oluyor işte bu yüzden dahil edilmemesi lazım bana göre...

Sayın farukyasar,

Kelimeler o kadar iç içe girmiş anlamlar çok karışmış ne demek istediğinizi tam anlayamadım.
Son cümlenizden devam etmek gerekir ise kanun maddesine dayanılmadan verilen cevaplarda üzülerek söylemek istiyorum işte tam son cümleniz gibi kurulabiliyor,uygulamalar birilerinin avantajı ve/veya dezavantıjına göre uygulanmıyor kanun maddelerine göre yapılıyor.

Son cümleniz sizin yorumunuz ve bunu lütfen uygulayacaksanız siz uygulayınız, fakat bu şekilde bir yorumu rica ediyorum lütfen yapmayınız.

Esenlikler dilerim.

Sayın Demiral,
Detaylıca inceledim evet haklısınız kafam karışmış özür dilerim arkadaşlar
daha dikkatli olmam gerekirdi vergiye tabi tüm gelirler tabirinden yola çıkarak
dahil edilecektir.
Kolay gelsin....

Sayın farukyasar,

Kelimeler o kadar iç içe girmiş anlamlar çok karışmış ne demek istediğinizi tam anlayamadım.
Son cümlenizden devam etmek gerekir ise kanun maddesine dayanılmadan verilen cevaplarda üzülerek söylemek istiyorum işte tam son cümleniz gibi kurulabiliyor,uygulamalar birilerinin avantajı ve/veya dezavantıjına göre uygulanmıyor kanun maddelerine göre yapılıyor.

Son cümleniz sizin yorumunuz ve bunu lütfen uygulayacaksanız siz uygulayınız, fakat bu şekilde bir yorumu rica ediyorum lütfen yapmayınız.

Esenlikler dilerim.

Sayın Demiral,
Detaylıca inceledim evet haklısınız kafam karışmış özür dilerim arkadaşlar
daha dikkatli olmam gerekirdi vergiye tabi tüm gelirler tabirinden yola çıkarak
dahil edilecektir.
Kolay gelsin....

Sayın farukyasar,

Özürlük bir durum yok,önemli olan doğruyu paylaşabilmektir.
Başarılarınızın devamını dilerim.

önce edilmeyecek, sonra edilecek denilmiş. net olarak sonuç; ticari kazanç ve işyeri kira geiliri 29000 i aşıyorsa, işyeri kira geliri beyan edilecek ve kesilen stopajlar mahsup edilecek diye anlıyorum. doğru mudur? tşk ederim.

ayrıca mükellefin örneğin; 20000 tl ticari zararı, 30000 tl işyeri kira geliri olursa bunların toplanması nasıl olacak? 30000-20000=10000 şeklinde mi? yoksa zarar hiç dikkate alınmadan sadece kira geliri mi beyan edilecek?