fonradar

Ticari Malların İmalata Girişi

Slm arkadaşlar.

imalat sektöründe çalışan bir firmayız dışardan 5 hp motor alıyoruz bu motorları aldığımız gibi satıyıyoruz 153 ticri mallar olarak nitelendirdim yalnız bu malları ayrıca makineye takarak da satıyorum yani imalata giriyor.

burda sormak istediğim soru şu; ticari mal diye kayda aldığım motoru 152 mamülün oluşumunda yarı mamül gibi imalata sokabilirmiyim

152 makina
151 yarı mamüller
153 ticari mal

böyle bir kayıtda sorun varmıdır nasıl omlması gerekir ?

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Ynt: Ticari Malların İmalata Girişi

--imalat sektöründe çalışan bir firmayız dışardan 5 hp motor alıyoruz bu motorları aldığımız gibi satıyıyoruz 153 ticri mallar olarak nitelendirdim yalnız bu malları ayrıca makineye takarak da satıyorum yani imalata giriyor.

burda sormak istediğim soru şu; ticari mal diye kayda aldığım motoru 152 mamülün oluşumunda yarı mamül gibi imalata sokabilirmiyim

152 makina
151 yarı mamüller
153 ticari mal

böyle bir kayıtda sorun varmıdır nasıl omlması gerekir ?

**Sevgili formdaşım yukardaki kayıt olmaz hatalı.Sizin yapmanız gereken Ticari mal olarak aldığınız bu malı İmalatta kullanırken(burası önemli) 150 hesaba alıp DİG ve GÜG dağıtımını yaparak Mamül oluşturup yapmanız daha doğru olur.

Örnek:10 adet yukarda bahsettiğiniz motorlardan alınmış olsun 5 tanesi imalata gitsin bu durumda muhasebe kaydınız

____________________/____________________
153
191

320

10 ad.motor alımı
_______________________/_________________

150-

153

5 ad.motorun İmalata verilmesi
___________________/_______________________

daha sonra yarı mamülün yapılaması

_____________________/___________________

151

711
721
731
_______________________/_____________________

152

151

Yarı mamülün mamül olması

______________________/___________________________

(Yansıtma hesaplarını yapmadım detay olur diye)

Şöyle bir ekleme yapayım .Belki yardımcı olur. Örneğin işletmenize aldığınız kırtasiye,temizlik vb. malzemelerini de 150 hesapta takip edebilirsiniz. Bu malzemeleri eğer üretim birimi kullanıyorsa, 730 hesaba, yönetim kullanıyorsa 770 hesaba gönderirsiniz. Tabi bunu takip edebilmeniz için bu tür malzemeleri bir depoda tutmanız, depodan alınan bu malzemeler için fiş verilmesi ve bu fiş üzerinde hangi birimi, ne kadar verildiği gibi bilgiler yar almalıdır.
150
191
320
730
150
veya
770
150 gibi

Arkadaşlar ilgi ve alakasınızdan dolayı teşekkürler ediyorum

Anladığım kadarıyla imalata giren 153 grubunu 150 yi alıyorum sonra imalata sokuyorum. direk girmiyor.
direk satışlarında ise yine 153den çıkış yapıyorum.