Ticari Olarak Gayrimenkul Alım Satım İşlerinde En Makul Şirketleşme Yöntemi Nedir ?

Selamlar,

Özel sektörde çalışan bir Mimarım.

Bildiğiniz gibi, bu piyasada ehil olmayan şahısların yaptığı ve büyük ölçüde vergilendirilemeyen al sat faaliyetleri var. Alım satım ticari amaçlı olduğu halde şahıslar alıp sattığı için kurumsal kazanç olarak vergilendirilmiyor. Ayrıca alınıp satılan konutlar uygunsuz tadilatlarla gözboyanıyor. Hiçbir mühendislik analizi olmadan binalar yıpratılıyor. (iç duvarlar yıkılıyor, tesisatlar taşıyıcı kolonlardan geçiriliyor vs.)

Hem kendi uzmanlık alanım hemde çok sevdiğim bir konu olan konut alım satım ve yenileme işine girmek istiyorum. Fakat vergi kaçırmadan en makul sekliyle yapmak istiyorum.

Bu tip bir ticari faaliyet en makul şekilde nasıl vergilendirilebilir? Vergi vermeyen piyasadan dolayı haksız rekabete yenik düşmemek için nasıl bir yöntemle yasal olarak bu faaliyeti hayata geçirebilirim?

Alım satım arasındaki marjdan: masraflar, vergiler ve kar çıkarabilmem lazım. 25% bir vergi oranı makul geliyor ama hiç anladığım kdv konusu var. Şirketleşirsem konut alıp satarken kdv'mi odemek zorunda kalacağım. Bir örnek ile işin matematiğini açıklayacak bir arkadaş olursa çok sevinirim.

Mesela piyasada emlakçıların şu şekilde yaptıkların duyuyoruz ;
konut alım fiyat-maliyet : 200.000 tl
masraf : 15.000 tl
satış : 250.000 tl
böyle bir alışverişte net olarak 35.000 tl kar ediyorlar. alım satım bedellerini düşük gösterdikleri için değer artış vergiside beyan etmiyorlar.

Aynı alişverişi ticari kimlikle, dogru beyanlarla yaptığımda vergisel durum ne olur sizce ? Nasıl bir şirket yapısı kurmam makul olur?

Saygılarımla,
Burçin