fonradar

Ticket Muhasebe Kaydı

merhabalar...
lokantacılık ile iştigal eden firmamız her ay sonunda sodexho aş. den hizmet bedeli faturası almaktadır ve ilgili firmaya da fatura kesmektedir. almış olduğu faturayı 740 hesap altında "yemekçeki sağlayıcılar" diyerek hesap açtım ve buraya kayıt yapıyorum. kestiğimiz faturaları da 600 hesapta işleme alıyorum. yapmış olduğum uygulama doğrumudur yoksa 649 da mı işleme almalıyım

Ynt: Ticket Muhasebe Kaydı

Lokanta faaliyetinin içersinde olağan bir hizmet satışı olduğundan, maliyetini 740 hesaba attığınız gibi doğrudan bununla ilgili tahsil ve tahakkuk eden bedelleri de 600 hesaba kaydedeceksiniz.
Kısaca, yapmış olduğunuz uygulama doğrudur.

Ynt: Ticket Muhasebe Kaydı

eda2307 ' Alıntı:
merhabalar...
lokantacılık ile iştigal eden firmamız her ay sonunda sodexho aş. den hizmet bedeli faturası almaktadır ve ilgili firmaya da fatura kesmektedir. almış olduğu faturayı 740 hesap altında "yemekçeki sağlayıcılar" diyerek hesap açtım ve buraya kayıt yapıyorum. kestiğimiz faturaları da 600 hesapta işleme alıyorum. yapmış olduğum uygulama doğrumudur yoksa 649 da mı işleme almalıyım

Hizmet üretimi değil, satış gideridir. 760 - Pazarlama satış ve Dağıtım giderleri hesabı altında giderleştirmeniz yerinde olur.