fonradar

Toplu iş Arama İzni

cetvel

Tanınmış Üye
02.05.2013 de ihbar süresini tebliğ ettiğimiz işçi ile ilgili yaptığım hesaplamada atladığım bir nokta var mıdır.
işçi 4857 17 ye göre 6 ay ile 1,5 yıl arasında çalışması olduğundan 4 haftalık ihbar süresi var.
02.05.2013 + 28 gün 30.05.2013 işten ayrılacağı tarih olur.

4 Hafta da 28 gün, 28 gün içerisindede 4 pazar günü olduğuna göre iş arama izni Matrahı 24 gün*2 saat = 48 saat yapar
cumartesi günleri de çalışma gününden sayıldığından dolayı 48/7,5 saat = 6,4 gün yapar buda 6,5 güne işçi yararına yuvarlanır. işçi izinlerini toplu kullanmak istediğini belirttiği için ihbar süresinin sonu olan 30.05.2013 den 6,5 gün geriye gidilir 24.05.2013 öğleden sonra işten ayrılabilir.
Teşekkürler.

03.05 ihbar süresinin ilk günü,
takvimi önünüze alıp,son günü yani 28.günü işaretleyin,( 30.05 son çalışma günü oluyor sanırım)
sonra 3ü ve 30 u dahil her çalışma gününe 2 saat iş arama iznini yazın hiç gün atlamadan.
daha sonra sadece işyerinizdeki çalışılan günler üzerindeki 2 saatleri toplayın, ( hafta tatili veya çalışılmıyorsa c.tesi günleri yada resmi -genel tatil günlerindekini dikkate almayın)
toplamı, günlük çalışma saatinize bölün, toplam gün sayısını ve artan saat süresini bulabilirsiniz.

Firma cumartesi günleri çalışsın veya çalışmasın cumartesi günü iş gününden sayıldığı için hesaba katılması gerekmezmi ?
sizin hesabınıza göre hareket edersek kişi 40 saat çalışma matrahı hesaplanır ( cumartesi çalışması yok)
40/ 9 = 4,44 gün yapar.
ama hesaplamanın 28 gün -4 pazar günü çıkarılarak yapılmasının doğru olacağını düşünüyorum.
24*2 =48 saat
48/7,5=6,4 gün yapar

İş arama izni, çalışılan günlerde kullanılır, çalışma olmadığı gün ( c.tesi veya hafta tatili) iş arama izni ??
Haftada 5 gün 9 saat çalışıyorsunuz, ama haftada 6 gün 7,5 saat çalışıyormuş gibi hesaplama yapıyorsunuz,
ayrıca hafta olarak belirtilen ihbar süresini, 4x7 gün olarak kabul edip, o 7 günde de sadece iş günlerini dikkate alıyorsunuz, bu durumda ihbar süresi son günü hesaplarken de hafta tatili resmi-genel tatilleri yokmuş gibi dikkate alıp sadece 28 iş günü olarak mı hesaplıyorsunuz?

Dilerseniz elbette dediğiniz gibi de hesaplayabilirsiniz.

Son düzenleme:
İşcinin yeni iş arama izinlerini toplu şekilde kullanması durumu,17 nci maddede ki bildirim sürelerini etkilememeli,diğer ifadeyle bu durum(toplu izin kullanma)nedeniyle bildirim süreleri azaltılarak ,işci aleyhine işlem yapılmış olmuyormu?

işçi izinlerini toplu kullanmak istediğini belirttiği için ihbar süresinin sonu olan 30.05.2013 den 6,5 gün geriye gidilir 24.05.2013 öğleden sonra işten ayrılabilir.

Toplu izin süreleri,bildirim süreleri içinde değerlendirilmelidir ama toplu izin süresince işci işe gelmeyip
ücreti ödensede bu süreler,(zira normalde de parçalı olarak tekabül eden bu süre kadar bir süre kullanılacaktı)bu nedenle bildirim süresinden düşülmemeli,dolayısıyle bildirim süreleri azaltılmamalı,işbu yasal sürelere riayet edilmeli,fesih işveren tarafından yapılıyor olduğu için işcinin lehine olacaksa işcinin isteği üzerine belki mümkün olabilir diye düşünüyorum

İş arama izni, çalışılan günlerde kullanılır, çalışma olmadığı gün ( c.tesi veya hafta tatili) iş arama izni ??
Haftada 5 gün 9 saat çalışıyorsunuz, ama haftada 6 gün 7,5 saat çalışıyormuş gibi hesaplama yapıyorsunuz,
ayrıca hafta olarak belirtilen ihbar süresini, 4x7 gün olarak kabul edip, o 7 günde de sadece iş günlerini dikkate alıyorsunuz, bu durumda ihbar süresi son günü hesaplarken de hafta tatili resmi-genel tatilleri yokmuş gibi dikkate alıp sadece 28 iş günü olarak mı hesaplıyorsunuz?

Dilerseniz elbette dediğiniz gibi de hesaplayabilirsiniz.

Sayın keremcem yıllık izinlerde firmada cumartesi çalışması olmasa bile cumartesi iş gününden sayıldığı için yıllık izin hesabına dahil etmiyormusunuz. aynı mantığın olması gerekmezmi

Sn.cetvel,
daha önce de zaman zaman belirttiğim üzere, muhasebe veya personel bölümü çalışanı değilim.
Yıllık izinde haklısınız, c.tesi çalışılıp çalışılmadığına bakmaksızın, sadece izin süreleri içindeki hafta tatili ve varsa diğer resmi-genel tatil günleri, yokmuş gibi kabul edilip, c.tesi leri de çalışma günü gibi kabul edilir.
Haftalık normal çalışma süresi sözleşme ile örneğin 36 saat olarak belirlenmiş olsaydı ve haftada 4 gün 9 saatlik çalışma ile bu süre tamamlanmış olsaydı...
yıllık izinde ( ve yeni iş arama izninde ) , haftanın sadece 4 günü çalışıldığı için , o 4 günü mü dikkate almak gerekir?

Dediğim gibi,
ihbar süresi , hafta olarak beliritlşmiştir. 4 hafta ise 4 haftadır, 4 hafta 28 gündür,
28 iş günü 4 takvim haftasından fazla zaman yapmaktadır,
dikkate almanız gereken süre normalde, 4 takvim haftası / 28 takvim günü olmalıdır.
28gün x 2 saat = 56 saat yeni iş arama izni olmaz,
o 28 gün içindeki çalışılan günlerin her biri için 2 saatlik izne hak kazanılır.

Toplu izin süreleri,bildirim süreleri içinde değerlendirilmelidir ama toplu izin süresince işci işe gelmeyip
ücreti ödensede bu süreler,(zira normalde de parçalı olarak tekabül eden bu süre kadar bir süre kullanılacaktı)bu nedenle bildirim süresinden düşülmemeli,dolayısıyle bildirim süreleri azaltılmamalı,işbu yasal sürelere riayet edilmeli,fesih işveren tarafından yapılıyor olduğu için işcinin lehine olacaksa işcinin isteği üzerine belki mümkün olabilir diye düşünüyorum
Haklısınız,
zaten yasada da bu izinlerin iç içe geçemeyeceği, yeni iş arama izinlerinin toplu kullanılması durumunda da ihbar süresinin sona ermesinden önce kullanılması gerektiği belirtilmiş.
Yani, bildirimin yapıldığı tarihten itibaren , ihbarın son gününe kadar olan süre içinde , toplam süreye tekabul eden gün kadar ücretli izin kullandırılabilir yasaya göre.

Sayın keremcem bende personele bakan biri değilim. Ama firmalarda personel departmanı genelde biz bağımlı müşavirlere bağlı. dolayısı ile doğruyu mevzuat ışığında tartışmayı ve doğru yolu bulmaya çalışıyorum. 28 iş günü kavramı yukarıda geçmiş. ben o duruma katılmıyorum. iş günü ayrımı filan yok. ihbar edildiği tarihten itibaren 28.günün sonu veya ihbar süresi 56 gün ise 56.günün sonu ne ise o tarihte çıkışı veriliyor. ama işçi iş arama iznini toplu kullanmak istediğinde ihbar süresi 4 hafta ise 28 günden 4 pazar günü düşülüyor . ihbar öneli 8 hafta ise 8 pazar düşüyorum ve 2 saat iş arama izninin matrahını bulmuş oluyorum.

örnek vermek gerekirse ihbar süresi 4 hafta ise
4*7=28 gün - 4 gün pazar =24 gün matrahtır
24*2 =48 saat
48/7,5 =6,4 günü toplu olarak kullanabilir.

örnek vermek gerekirse ihbar süresi 8 hafta ise
8*7=56 gün - 8 gün pazar =48 gün matrahtır
48*2 =96 saat
96/7,5 =12,8 = 13 günü toplu olarak kullanabilir.

Sn.cetvel,
belirttiğiniz hesaplama yoluyla elde edilen sonuç çalışan lehine olduğundan , herhangi bir sıkıntı yaratmayacaktır elbette ancak, konuyla ilgili bir yargıtay karar özetini aşağıda bulabilirsiniz.

T.C
YARGITAY
9. HUKUK DAİRESİ
Esas No. 2008/42707
Karar No. 2008/34977
Tarihi: 23.12.2008
z YENİİŞ ARAMA İZNİ
z İHBAR ÖNEL SÜRESİ İÇERİSİNDE
ÇALIŞTIRILAN GÜNLER İÇİN YENİ İŞ ARAMA
İZNİN VERİLECEĞİ
ÖZETİ: 4857 sayılı iş kanununun 27. maddesine göre,
yeni iş arama izni vermeyen veya eksik kullandıran
işveren, o süreye ait ücreti işçiye ödemekle
yükümlüdür. Aynı maddenin 3. fıkrasında, işveren yeni
iş arama izni esnasında işçiyi çalıştırırsa, işçinin
çalışma karşılığı olmaksızın alacağı ücrete ilaveten
çalıştırdığı sürenin ücretini %100 zamlı olarak ödemesi
gerektiği kuralı getirilmiştir.
Yeni iş arama izni, işçinin ihbar öneli içinde
çalıştırıldığı günler için geçerli olur.
İşçinin hafta tatili,
bayram ve genel tatil izinlerini kullandığı günler için iş
arama izni verme zorunluluğu bulunmamaktadır.
Çalışılmayan günler için iş arama izni verilmesi
gerekmediğine göre, bu günler için ayrıca iş arama
izin ücretine hak kazanılamaz. İşçiye iş arama
izinlerinin toplu olarak kullandırılması gerektiğinde,
çalışılan iş günleri için iki saatten az olmamak üzere
hesaplama yapılır ve işçinin iş arama iznini
kullanacağı süre belirlenerek sonuca gidilir.

Sayın keremcem öncelikle katkı sunduğunuz için teşekkürler.yargıtayın verdiği kararla benim yaptığım işlem aynı sonuca çıkıyor. Benim yaptığım hesabı ve yargıtayın hesabını aşağıya yazıyorum.
BENİM HESABIM
ihbar süresi 4 hafta ise

4*7=28 gün - 4 gün pazar =24 gün matrahtır
24*2 =48 saat
48/7,5 =6,4 günü toplu olarak kullanabilir.

YARGITAYIN HESABI
28 gün - 8 gün (4 haftada cumartesi pazar gün sayısı ) =20 gün
20 gün * 2 saat =40 saat yapar
40/9 = 4,4 gün yapar
2 günde cumartesi pazarı dahil etmeden geriye gidildiğinde 4,4 gün + 2 gün = 6,4 gün yapar.

ilgili örnek işçinin cumartesi ve pazar çalışmaması ve işçinin iş arama iznini toplu olarak kullanması durumu dikkate alınarak hesaplanmıştır.

işçi izinlerini toplu kullanmak istediğini belirttiği için ihbar süresinin sonu olan 30.05.2013 den 6,5 gün geriye gidilir 24.05.2013 öğleden sonra işten ayrılabilir.

Hesaplar doğru,doğru olmayan tek nokta, bu şekil uygulamanın (geriye gidilmesi durumu)bildirim süresine uyulmamış olduğunu gösterir.Fesih durumu geçerli ancak usül hatası yani anılan asgariye süreye riayet edilmemiş olması karşısında,bu defa bildirim süresine uyulmaksızın fesih sözkonusu olmuş olduğundan, bildirim süresine ait ücretin ödenmesi gerekmiyecek mi?

Son düzenleme:
Hesaplar doğru,doğru olmayan tek nokta, bu şekil uygulamanın (geriye gidilmesi durumu)bildirim süresine uyulmamış olduğunu gösterir.Fesih durumu geçerli ancak usül hatası yani anılan asgariye süreye riayet edilmemiş olması karşısında,bu defa bildirim süresine uyulmaksızın fesih sözkonusu olmuş olduğundan, bildirim süresine ait ücretin ödenmesi gerekmiyecek mi?
Haklısınız sn.Aydemir,
iznin toplu kullanımı , ihbar süresi bitiminden önce tamamlanmalı,
son gün 28.05 ise, örneğin,
izin süresi de 6 gün ise,
fesih tarihi gene 28.05 olmalı ( son 6 gün ücretli izin dir çünkü)
Dediğiniz gibi, izin süresi toplamı kadar geri çekildiğinde, ihbar süresi 4 hafta bütün olarak kullanılamamış olmakta.

bahsettiğiniz noktada sıkıntı yokki. işçinin ihbar süresinin sonu ne ise çıkış tarihi odur. diğeri tabiki de izindir.

bahsettiğiniz noktada sıkıntı yokki. işçinin ihbar süresinin sonu ne ise çıkış tarihi odur. diğeri tabiki de izindir.
Şeref bey in dikkat çektiği nokta,
ilk mesajınızda belirttiğiniz ;
nedeniyle özel olarak dikkat çekilmek istenmiştir sn.cetvel.

cümle biraz açıklayıcı olmamış hak veriyorum. söylemek istediğim 30.05.2013 işten çıkış tarihidir. 24.05.2013 öğleden sonra ise izinlidir.

Merhaba,

10 Ocak 2013'te iş başı yaptım. 1 Ekim 2013'te ihbar sürem başladı. 21 Ekim 2013'te toplu iş arama iznimi kullandığımdan dolayı işten ayrılıyorum. İçeriden kalan maaşım nasıl yatacak. Normalde iznimi kullanmasaydım 29 Ekim 2013'te bitmesi gerekiyordu (ben ve ik'cı arkadaş yanlış hesap yapmamışlarsa).

Acil cevap verirseniz sevinirim.

-çalışma süreniz(4 hafta x 7)= 28.10.13 tarih ve gün(mesai bitimi)sona erecek
-toplu iş arama izinlerinizi 21.10 itibariyle birleştirerek kullanmaya başlayacak ve 28.10 günü mesai bitimine kadar tekrar işe gelmeyecekseniz(diğer ifadeyle bu izinlerin toplam süre miktarı 28.10 (dahil)gününü kapsıyor/tekabül ediyorsa)28.10 günü ayrılmış olacaksınız(tekabül etmiyorsa bu defa kalan sürelere istinaden çalışmak durumunda kalacaksınız,İK.bu süreyi hesaplamış olmalı)
-dolayısıyle toplu izin süreleri dahil,28 günlük ücretinizi alacaksınız
-y.iş arama izinlerinizi işveren vermeyip,dolayısıyle kullanmayıp çalışmış olsaydınız,bu çalışılan izin sürelerinie ilişkin ücretinizi işveren % 100 zamlı ödemek zorunda olacaktı ama siz yine de 28.10 günü işyerinden ayrılmış olacaksınız.