fonradar

Torba Kanunda çözüm varmı.?

Sayın Yetkililer,

1986 yılında meslek odasına kayıt yaptırdıktan sonra bir ilçede klinik açtım ve mal müdürlüğüne müracaatla vergi mükellefi oldum. 1986 yılı Aralık ayında askere gidinceye kadar yaklaşık 6 aylık bir vergi mükellefiyetim oldu. Sonra kliniği kapattım ve vergi mükellefliğim bitti.

Askerliğimi yedeksubay olarak tamamladım. Sonra da devlet memuru olarak bir Bakanlıkta çalışmaya başladım. Emekliliğe esas 25 yıllık hizmet sürem kısmet olursa 2011 yılında 49 yaşımda iken doluyor ancak emekli sandığından emekli olabilmem için 50 yaşını doldurmuş olmam gerekiyor.

Halbuki 1986 yılına ait Bağkur kaydımı bulursam 49 yaşında emekli olma imkanım olabilecek. Duyduğuma göre 1986 yılında vergi mükellefi olanlar otomatik olarak Bağkur'a kayıt oluyormuş. Bu doğru mudur? Doğru ise Bağkur kaydımı nasıl bulabilirim? Bunun için nasıl bir prosedür izlemeliyim? Eğer Bağkur kaydımı bulabilirsem prim borcumu ödeyerek bu hizmetimi Emekli Sandığı'na nakledebilir miyim?

Yeni Torba Kanun bu konuda imkan sağlıyor mu? İmkan varsa nereye müracaatta bulunmalıyım? Bu benim için çok önemli zira bana 1 yıl önce emeklilik imkanı sağlayacak. Bu konuda bilgisi olan siz değerli uzmanlarımız sorularımı cevaplandırabilirse çok sevinirim. İlginize şimdiden çok teşekkür eder ve saygılarımı sunarım.

Ynt: Torba Kanunda çözüm varmı.?

Bu konuya cevap verebilecek uzman bir arkadaşımız yok mudur acaba? Saygılarımla.

Bulunduğunuz ildeki SGK?ya başvurarak kaydınızın olup olmadığını, kaydınız var ise borç tutarını öğrenmelisiniz.
Bağ-Kur hizmetiniz var ise borcunuzu ödeyerek Emekli Sandığı hizmetiniz ile birleşir.

İyi günler bağ-kur kaydınız yoksa şayet vergi mükellefi olarak kayıtlı olduğunuz vergi dairesinden bir tane İB formu yani işe başlama ve işi bırakma formu doldurtun o formu daha sonra bağ-kur sigortalı ve işveren tescil servisinde işlem yaptırın onlar kayıtları inceleyip o dönemlerdeki mükellefiyetinizden dolayı ödemediğiniz bağ-kur borcunu çıkartacaklar. Torba yasaya gelince şimdilik hiç bir şey kesin değil ne denirse doğru veya yanlış olabilir ancak resmi gazetede yayınlandıktan sonra yorum yapmak gerekir... Şimdiden hayırlı olsun...

Sayın Sezer ve Aliguler81 değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Vergi kaydım şimdi bulunduğum ilden çok uzakta ve bir ilçedeydi. Bu ilçe vergi dairesi benim 1986 yılına ait vergi kaydımız bulabilirler mi? Sağolun.