Torba yasa ile işverenlerin bagkuru devam ederken 4a lı olmaları

FATİH PESEN

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Ağu 2005
Mesajlar
804
Konum
İst
Selam meslektaşlar, torba yasa ile gelen 1.3.2011 tarihinden itibaren işverenler bagkur sigortalılıkları devam ederken işlerini terk etmeden nasıl 4a lı oluyorlar ?

4a lı oldugu isyerinde ise giris tarihinden itibaren artık bagkur ödemiyorlarmı, bu durum icin bir yerlere bildirim yapmaya gerek varmı, uygulama nasıl olacak bilgisi olan varmı bu konuda ?
 
Üyelik
27 Eyl 2008
Mesajlar
1,263
Konum
Antalya
Ynt: Torba yasa ile işverenlerin bagkuru devam ederken 4a lı olmaları

Fatih Bey işe giriş yapmak istediğinizde şöyle bir uyarı alacaksınız

UYARI:Sigortalının 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine tabi sigortalılığı sona erdirilecektir.
4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine tabi ayrıca prim ödemeye devam etmek
istiyor ise sosyal güvenlik il müdürlüğüne/ sosyal güvelik merkezine müracaat edilmesi gerekmektedir.

Bu doğrultuda işlemi gerçekleştirebilirsiniz
 

FATİH PESEN

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Ağu 2005
Mesajlar
804
Konum
İst
Ynt: Torba yasa ile işverenlerin bagkuru devam ederken 4a lı olmaları

turkasia ' Alıntı:
Fatih Bey işe giriş yapmak istediğinizde şöyle bir uyarı alacaksınız

UYARI:Sigortalının 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine tabi sigortalılığı sona erdirilecektir.
4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine tabi ayrıca prim ödemeye devam etmek
istiyor ise sosyal güvenlik il müdürlüğüne/ sosyal güvelik merkezine müracaat edilmesi gerekmektedir.

Bu doğrultuda işlemi gerçekleştirebilirsiniz
Yanıt icin tesekürler sayın İbrahim bey
 
Üyelik
14 Mar 2011
Mesajlar
31
Ynt: Torba yasa ile işverenlerin bagkuru devam ederken 4a lı olmaları

bende bugün alo 170 i aradım ve ltd şti ortağının kendi işyerinde artık 4a lı olabilecek dedi.
acaba serbes meslek mensupları için geçerli mi ne dersiniz ben pek sanmıyorum ama ?
 
Üyelik
11 Ocak 2007
Mesajlar
237
Konum
muğla
Ynt: Torba yasa ile işverenlerin bagkuru devam ederken 4a lı olmaları

limited şirket ortakları kendi şirketlerinde yine diğer serbes calışanlar kendi işyerleride sigortalı olamazlar . (5510 sayılı kanun 53. maddesinin ekmaddesi korunmuş değişiklik yok)şirketlerde kurucu ortak dışındaki ortaklar (şirkette sigortalı iken sonradan ortak olanlar)kendi şirketlerinde sigortalı olabilirler.
4/b iken başka bir işyerinde 4/a lı olabilirler
 
Üst