fonradar

Torba yasaya göre Vergi aslına bağlı olmayan cezaların nasıl hesaplanacak.?

Yeni torba yasada benim şu andaki konumumla ilgili "vergi aslına bağlı olmayan cezalarımın" %75 inin düşeceği gözükmekte.Diyelim 20000 tl ceza borcum var.Buna göre net 5000 tl mi ödemem gerekiyor yoksa ayrı bir hesaplama yapılması mı gerekiyor.Cevabınız için teşekkürler.

Ynt: Torba yasaya göre Vergi aslına bağlı olmayan cezaların nasıl hesaplanacak.?

sitenizi inceledim tşk ederim fakat teknik bilmediğim için pek anlayamadım özür.Benim vergi borcum yok sadece 2008 yılına ait vergi dairesinin kendi kendine belirlediği "elektronik ortamda beyanname göndermemek" ten koyduğu cezalar ile karşı karşıyayım.Yani vergi borcu sıfır ama herbir beyannamenin cezası yüksek . Yukarıdaki mesajımda buna yönelik. Buna bir cevabınız olabilir mi?

Ynt: Torba yasaya göre Vergi aslına bağlı olmayan cezaların nasıl hesaplanacak.?

Kanunu henüz incelemedim, yanlış cevap vermek istemem, ancak bu cezaların vergi aslı gibi görülüp görülmemesine göre değişir.Bana kalırsa bu (Öuc,vzc vs.) cezaların gecikme zammı söz konusu olmadığına göre, bunların direkt indirime tabi olması gerekir.

sn.aktaş cezaların tebliğ tarihi önemli bu durumda tebliğtarihinden itibaren 1 aylık süreniz geçmemiş ise 6111 s.k. madde 4 e göre ek 5 düzenleyip peşin ödemeniz durumunda %25 ini 6 taksitle ödemek isterseniz tefe farkı ile ödersiniz.yasal süre geçmiş cezanız kesinleşmiş ise madde 2 ye göre ek 2/a formu düzenleyip cezaların %50 sini ödeyebilirsiniz .taksitlendirirseniz taksit sayılarına göre tefe/üfe farkı eklenir

yarısını ödeyeceksiniz

ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim...%90 lar falan denmişti...eğer söylendiği gibiyse bu torba yasa vatandaş ya da mükellef lehine olmaktan torbayı doldurma yasasıymış demek....