trafik müşavirliği ve sigorta poliçe komisyonl.beyanı hk.

trafik müşavirliği işi yapan 2. sınıf mükellef iş takiplerini iş takip geliri olarak %18 kdv li olarak beyan ediyoruz. sigorta şirketlerinden aldığımız poliçe komisyon gelirlerini beyannamenin hangi sutununda göstericez?....

göstermemek biraz mantıksız geliyor göstermediğimiz taktirde kdv matrahları toplamı ile yıllık gelir vergisi matrahları arasında fark oluşacaktır. ki geçtiğimiz dönemde v.dairesi tarafından 2004 yılında bu durumda olan mükelleflerden (gayri resmi matrah arttırımından dolayı oluşmuştur.) izahat istediler.

V.Dairesiyle yaptığım görüşmede açıkçası pek tatmin olmadım.

Aldığım Cevap : Kümüle satışlar hanesine ekliyoruz ön yüzdeki tablo 1 in en alt kısmına %0 olarak yazıyoruz ve arka sayfadaki Tam istisna kısmına giren işlere ait tabloda da tam istisna diye gösteriyoruz aldığım cevap budur. beni tatmin etmedi siz ne diyorsunuz bu duruma ve diğer meslek mensubu ve stajyer arkadaşlarım yardımcı olursanız sevinirim.

!!!

Katma değer vergisi kanunun 17/4-e maddesine göre Banka ve sigorta muameleleri vergisi kapsamına giren işlemler ve tali acenteler dahil sigorta acente ve prodüktörlerinin sigorta muamelelerine ilişkin işlemleri ile Kurumlar Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin (24) numaralı bendinde belirtilen kurumların kredi teminatı sağlama işlemleri tam istisna kapsamına alınmıştır.
bu nedenle vergi dairesi müdürlüğünün beyanı kısmen doğrudur.
söz konusu tutarı KDV beyannamesinin Tablo-8 bölümüne yazarak 43 nolu satıra ilave etmeniz yeterli olacaktır. Tablo-1 de %0 kdv gibi bir uygulama yoktur.

Sayın Turk_bey..
Benim aynı durumda olan mükellefim var.Ben Vergi Dairesinin uyarısı ile KDV beyannamesinin 42.satırında gösteriyorum..Ayrıca dediğiniz doğru kdv % 0 diye bişey olmaz.Saygılar