zirve

Transfer fiyatlandırma ve ortak müdür maaşı

Üyelik
6 Tem 2005
Mesajlar
1,007
Konum
bursa
Şirketin azınlık ortağı aynı zamanda şirket müdürü olarak ( fiilen tam zamanlı çalışıyor) maaş alıyor..aslında bu yabacı şirket ama kişi ortak olduğunda sigortalı değil dışarıdan bağkur ödüyor ama normal maaş ödenip vergisi ödeniyor.. hatta arada satışlar üzerinden prim alıyor.. bu kişiye yapılan ödemeler transfer fiyatlandırmada gösterilmeli mi?
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Transfer fiyatlandırma ve ortak müdür maaşı

Hem ortak, hem de çalışan olması nedeniyle ayrı ayrı ilişkili kişi bu şahıs. Onun için transfer fiyatlandırması formunda gösterilmeli.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Transfer fiyatlandırma ve ortak müdür maaşı

koraykarakaya ' Alıntı:
Hem ortak, hem de çalışan olması nedeniyle ayrı ayrı ilişkili kişi bu şahıs. Onun için transfer fiyatlandırması formunda gösterilmeli.

Evet.

Yalnız ben ayrıca bordro konusuna dikkat çekmek isterim. Şahsın bordrosu ayrı yapılmalı diğer 4a lı çalışanlar gibi olmamalıdır.
 
Üyelik
6 Tem 2005
Mesajlar
1,007
Konum
bursa
Ynt: Transfer fiyatlandırma ve ortak müdür maaşı

evet ayrı yapıyoruz zaten teşekkürler
 
Üyelik
17 Nis 2012
Mesajlar
46
Konum
bursa
Ynt: Transfer fiyatlandırma ve ortak müdür maaşı

transfer fiyatlandırmasına konu olmadığını düşünüyorum sonuçta şirketin ortak/çalışanı ve yaptığı satışlardan prim alıyor anladığım kadarıyla kendisine bir satış yapılmıyor değil mi? sadece müşteriyi bulup satış yapıp komisyon alıyor. bunu ücret + prim olarak tanımlanması gerekir. aksi halde çoğu şirket kendi elemanına verdiği ücret+ primlerden dolayı ilişkili kişi olarak tanımlaması gerekir.
 
Üyelik
6 Tem 2005
Mesajlar
1,007
Konum
bursa
Ynt: Transfer fiyatlandırma ve ortak müdür maaşı

evet.. ama bu kişi aynı zamanda şirket ortağı sadece çalışan değil..
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Transfer fiyatlandırma ve ortak müdür maaşı

Buradaki şahıs hem şirketin yöneticisi hem de ortağı. Bu yüzden ilişkili kişi;

1 Seri Nolu Transfer Fiyatlandırması Genel Tebliği 3.1.3 maddesi;

"3.1.3- Kurumun veya Ortaklarının İdaresi, Denetimi veya Sermayesi Bakımından Doğrudan veya Dolaylı Olarak Bağlı Bulunduğu ya da Nüfuzu Altında Bulundurduğu Gerçek Kişi veya Kurumlar

Kurumun veya ortaklarının idaresi bakımından doğrudan veya dolaylı olarak bağlı bulunduğu gerçek kişiler; ortaklık ilişkisi olmaksızın kurumun kararlarında doğrudan veya dolaylı olarak etkisi bulunabilecek kurumun yönetim kurulu başkan ve üyeleri, genel müdürü, üst düzey müdürleri, aynı düzeydeki yüksek memurları gibi şahısları ifade etmektedir. Ayrıca, ortaklık ilişkisi olmaksızın kurumun kararlarında doğrudan veya dolaylı olarak etkide bulunabilecek herhangi bir gerçek kişi veya kurum ilişkili kişi sayılacaktır.

Kurumun veya ortaklarının denetimi bakımından doğrudan veya dolaylı olarak bağlı bulunduğu gerçek kişi veya kurumlar ifadesinden, ortaklık ilişkisi olmaksızın kurumun kararlarında doğrudan veya dolaylı olarak etkisi bulunabilecek kurumun denetçileri gibi gerçek ve tüzel kişiler anlaşılmaktadır. Örneğin, bir limited şirket denetçisinin eşinin ortak olduğu diğer şirketin limited şirket ile yaptığı mal veya hizmet alım ya da satım işlemleri, kurumun denetim bakımından bağlı bulunduğu ilişkili kişilerle yapılan işlemleri ifade etmektedir.

Yukarıdaki bölümde ilişkili kişiler arasında sayılan kurum ortakları, kurumun sermayesi bakımından bağlı olduğu bir gerçek kişi veya kurumu ifade etmektedir.

Diğer taraftan, bir şirket ile söz konusu şirketin kurucu hisse senetleri ve/veya intifa senetlerine sahip olan gerçek kişi ve kurumlar ilişkili kişi kapsamında değerlendirilecektir.

Nüfuzu altında bulundurduğu gerçek kişi veya kurumlar ifadesi, kurumun ekonomik ve ticari kararlarını doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyecek şekilde sürekli bir iktisadi ilişki veya devamlı borç para verme ya da alma ilişkisi içinde bulunduğu gerçek kişi veya kurumları ifade etmektedir.

Örneğin, bir şirketin kararlarına doğrudan ya da dolaylı olarak etkide bulunabilecek ölçüde ve süreklilikte borç verdiği kişileri nüfuzu altında bulundurduğu kabul edilebilir. Benzer şekilde, imalat faaliyeti ile uğraşan (A) Ltd. Şti.?nin sürekli olarak aynı gerçek kişiden sağladığı girdileri kullanması ya da alışlarının ve/veya satışlarının büyük bir kısmını aynı kurumdan yapması durumunda da söz konusu şirketin ilgili gerçek kişi/kurumun nüfuzu altında olduğu kabul edilebilir.

Bir gerçek kişi/kurum ile bir başka gerçek kişi/kurum arasında olağan ticari faaliyet çerçevesinde sadece bayilik ilişkisinin bulunması durumunda söz konusu gerçek kişi veya kurumlar bayiliğe ilişkin mal ve hizmetler bakımından ilişkili kişi kapsamında değerlendirilmeyecek, bayiliğin konusunu oluşturan mal ve hizmet alım satımları dışındaki işlemler bakımından ise ilişkili kişi kapsamında değerlendirilebilecektir. Ayrıca bayilik ilişkisi dışındaki başka bir nedenle ilişkili sayılan kurum veya kişiler arasında bayiliğe ilişkin mal ve hizmet alım satımı bakımından da ilişkinin varlığı kabul edilebilecektir."
 
Üyelik
17 Nis 2012
Mesajlar
46
Konum
bursa
Ynt: Transfer fiyatlandırma ve ortak müdür maaşı

burda ilişkili kişi olduğunu bende kabul ediyorum. asıl dikkat çekmek istediğim nokta prim alması bir nevi ücret. sonuçta ortaklara ödediğimiz maaşlar transfer fiyatlandırmasına tabi olmadığını düşünüyorum.
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Transfer fiyatlandırma ve ortak müdür maaşı

Ancak KVK md.13/1 öyle demiyor.

"Madde 13 ? (1) Kurumlar, ilişkili kişilerle emsallere uygunluk ilkesine aykırı olarak tespit ettikleri bedel veya fiyat üzerinden mal veya hizmet alım ya da satımında bulunursa, kazanç tamamen veya kısmen transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü olarak dağıtılmış sayılır. Alım, satım, imalat ve inşaat işlemleri, kiralama ve kiraya verme işlemleri, ödünç para alınması ve verilmesi, ikramiye, ücret ve benzeri ödemeleri gerektiren işlemler her hal ve şartta mal veya hizmet alım ya da satımı olarak değerlendirilir."
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Transfer fiyatlandırma ve ortak müdür maaşı

Ortak olduğu için ilişkili kişi oluyor. Yoksa ister prim alsın , ister maaş, ister huzur hakkı farketmez. Aynı mahiyette
 
Üyelik
17 Nis 2012
Mesajlar
46
Konum
bursa
Ynt: Transfer fiyatlandırma ve ortak müdür maaşı

koraykarakaya ' Alıntı:
Ancak KVK md.13/1 öyle demiyor.

"Madde 13 ? (1) Kurumlar, ilişkili kişilerle emsallere uygunluk ilkesine aykırı olarak tespit ettikleri bedel veya fiyat üzerinden mal veya hizmet alım ya da satımında bulunursa, kazanç tamamen veya kısmen transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü olarak dağıtılmış sayılır. Alım, satım, imalat ve inşaat işlemleri, kiralama ve kiraya verme işlemleri, ödünç para alınması ve verilmesi, ikramiye, ücret ve benzeri ödemeleri gerektiren işlemler her hal ve şartta mal veya hizmet alım ya da satımı olarak değerlendirilir."

evet buradan anladığım kadarıyla ücret te giriyor. koray arkadaşıma teşekkürler.
 
Üyelik
17 Nis 2012
Mesajlar
46
Konum
bursa
Ynt: Transfer fiyatlandırma ve ortak müdür maaşı

peki arkadaşlar bu ücreti forma dahil ederken hangi yöntemi seçeriz. karşılaştırabilir fiyat desek neyle karşılaştıracağız?
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Transfer fiyatlandırma ve ortak müdür maaşı

Karşılaştırabilir fiyat yönteminde ilişkili kişi sayılmayan aynı düzeydeki başka bir müdüre ödenen ücret emsal alınabilir.
 
Üyelik
17 Nis 2012
Mesajlar
46
Konum
bursa
Ynt: Transfer fiyatlandırma ve ortak müdür maaşı

koraykarakaya ' Alıntı:
Karşılaştırabilir fiyat yönteminde ilişkili kişi sayılmayan aynı düzeydeki başka bir müdüre ödenen ücret emsal alınabilir.

şirket ortağı olarak hepsine huzur hakkı veriyoruz. 3 ortağımız var farklı ücretler uyguluyoruz. ama bu farklı ücreti ortaklar istediği için veriyoruz. ortaklar kurulu kararında 1.ortak 3000 2. ortak 3500 3 ortak 2500 diye aile şirketi olduğundan ortaklar arasında itiraz eden de yok ben niye az alıyorum diye. vergi dairesi neye göre karşılaştırabilir.
cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim sayenizde son dakika hatadan döndük.
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Transfer fiyatlandırma ve ortak müdür maaşı

Eğer ortakların hepsinin eşit düzeyde yöneticilik bilgi ve tecrübesine sahip olduğunu var sayarsak emsallere uygun ücret 2.500.-TL olacak, 1.ortağa aylık 500.-TL, 2.ortağa da aylık 1.000.-TL örtülü kazanç dağıtılmış olacaktır.
 
Üyelik
6 Tem 2005
Mesajlar
1,007
Konum
bursa
Ynt: Transfer fiyatlandırma ve ortak müdür maaşı

peki ortaklara sene içinde yapılmış olan kar dağıtımı yazılmalı mı?
 
Üyelik
6 Tem 2005
Mesajlar
1,007
Konum
bursa
Ynt: Transfer fiyatlandırma ve ortak müdür maaşı

bilgisi olan yok mu acaba?? kar dağıtımlarını yazıyormuyuz?
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Transfer fiyatlandırma ve ortak müdür maaşı

Normal kar dağıtımını transfer fiyatlandırması formunda değil, kar dağıtım tablosu kısmında göstermeniz gerekir.
 
Üst