Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı Hakkında

• Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi
O

Ogün Güneş

Ziyaretçi
1 Seri Nolu Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı Hakkında Genel Tebliği
7- Mükelleflerden İstenecek Belgeler

7.1- Yıllık Belgelendirme
..
Söz konusu form 2007 yılı hesap dönemine münhasır olmak üzere, 2008 hesap dönemi ikinci geçici vergi beyannamesinin verilme süresinin son günü olan Ağustos ayının ondördüncü günü akşamına kadar hazırlanabilecektir. Dolayısıyla söz konusu formun Ocak-Haziran/2008 dönemine ait ikinci üç aylık geçici vergi beyannamesinin ekinde 14 Ağustos 2008 günü akşamına kadar bağlı bulunulan vergi dairesine gönderilmesi mümkün bulunmaktadır.

...

Konu ile ilgili video için t ı k l a y ı n ı z.

Ynt: Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı Hakkında

Sayın forumdaşlara bende ufak bir notu hatırlatmak istiyorum.

Kurum Geçicinin ekinde Transfer fiyatlandırmasını ve Örtülü Sermayeyi görenler sanki 2008/2.dönemine ait bilgileri buraya yazılacağını düşünüyorlar.Yanılmasınlar.Buraya 2007 yılına ait bilgiler yazılacak.

2008/2.dönem geçicisine 2007 yılına ait Ö.S.VE T.F. bilgilerini, 2007 kurumlar beyannamesinde değişiklik yapılana kadar vermemiş olanlar dolduracaklardır.Değişiklik yapılmadan önce verenler burayı boş bırakacaklardır.

Ayrıca Ö.S.VE T.F. bilginiz varsa dolduracaksınız.

Ayrıca 2008/3 ve sonrakilerde bu formu Geçici beyannamelerinde göremeyeklerdir.Sadece 2008/02.dönemde olacak bir formdur.

Kolay gelsin.

Formun nasıl doldurulacagına dair örnek uygulama varmı ?

Tesekkürler sayın Zindan

Çok teşekkürler bilgilendirme için.

Arkadaşlar şirketin ortaktan aldığı borç para yani 331 Transfer fiyatlandırmasına girmektemidir.

Teşekkürler.

Evet sayın Adem bey, Ortak veya ortakla iliskili kisilerden temin edilen borcların en yüksek oldugu tarihteki toplam tutarını 331 hesaptan bakılacak

İlginize teşekkür ederim Fatih bey. Gerçekten çok yararlı oldu. Saygılarımla,

Ben kur veya faiz ödemesi olmasa dahi aktif top.borc top ,özsermayeyi ve en yuksek dönemdeki borc rakamını yazıp veriyorum, faiz işlenmedigi icin sermayenin 3 katını dahi gecse 331 deki rakamın bir sorun cıkacagını sanmıyorum, ama faiz işletilmişse durum tersine tabiyki.

Bu konu bu kadar önemli olmasına ragmen kimse yorum yapmıyor, herkes iptal edilmesini bekliyor yine sanırım

FATİH PESEN ' Alıntı:
Bu konu bu kadar önemli olmasına ragmen kimse yorum yapmıyor, herkes iptal edilmesini bekliyor yine sanırım

Hemde çok önemli bir konu. Ama uzatılabilir tekrar diye düşünüyoruz açıkcası.

FATİH PESEN ' Alıntı:
Ben kur veya faiz ödemesi olmasa dahi aktif top.borc top ,özsermayeyi ve en yuksek dönemdeki borc rakamını yazıp veriyorum, faiz işlenmedigi icin sermayenin 3 katını dahi gecse 331 deki rakamın bir sorun cıkacagını sanmıyorum, ama faiz işletilmişse durum tersine tabiyki.

Bizde; benim karşı çıkmama rağmen 331 bakiyeleri öz sermayenin 3 katını geçtiği halde herhangi bir bildirimde bulunmuyoruz. Faiz tah. veya kur farkı olmadığı için

Sayın Mustafa

Transfer fiy.sirkü 1 de

7.örtülü sermaye uygulamasına iliskin bilgilerde ilk paragrafda "ortak veya ortaklarla iliskili kisilerden temin edilen bir borc bulunması halinde bu bölüm doldurulacaktır " yazıyor. o yüzden ben faiz ve kur olmasada dolduruyorum.

Transfer Fiyatlandırması İle İlgili

ilişikli iki firma arasında para alış verişi olaktadır ayrıca karşı firma bize kira faturası kesmektedir bu kirayı 2. bölümdeki kiralamalar kısmına mı yazacağım ve bu kira bedelini alım kısmındaki ödünç para kısmındaki mataraha dahil edecekmiyim yoksa ayrı ayrı mı olacak

transfer fiyatlandırması yolu ile ört.k.dğ.

kolay gelsin arkadaşlar.bugünlerde nereye baksak transf.fiy.örtülü kazanç soruları ve birsürü açıklamalar.nedir bu işin özeti bikaç cümle ile anlatabilen olursa sevinirim.ayrıca ben 1'i tüzel diğer 13'ü de gerçek kişi olmak üzere 14 ortaklı bir a.ş.nin muhasebesinde çalışmakatayım.şirketimiz tüzel kişi ortağa ait gayrimenkulde kiracı olarak faaliyette bulunmakta ve dolayısı ile 2007 yılında kira ödemesi bulunmakta bu ortağa başkada herhangi bir ödünç para alıp verme söz konusu değil.diğer gerçek kişi ortaklarada faaliyeti gereği hizmet satışı bulunmakta ve ayrıcada 2007 yılında bu ortaklara hakkı huzur ücretide ödemiştir.şimdi benim bu tabloları doldurmam gereklimidir.ayrıca ortaklarla yapılan bu işlemlerin toplamı şirketin öz sermayesini aşmamaktadır.ilgilenen arkadaşlara teşekkürlerrr.

arkadaşlar bu eki biz 2007 yılına ait kurumlar vergisibeyannamesi ile nisan ayında bildirmedik zaten hiç bir işlemimizde yok bu konuya ilişkin.. Peki 2008-2.dönem geçici vergi beyanname ekinde nasıl vericez..

ercandream ' Alıntı:
arkadaşlar bu eki biz 2007 yılına ait kurumlar vergisibeyannamesi ile nisan ayında bildirmedik zaten hiç bir işlemimizde yok bu konuya ilişkin.. Peki 2008-2.dönem geçici vergi beyanname ekinde nasıl vericez..

Herhangi bir bilgi yoksa bu konulara ilişkin boş bırakınız.
Ayrıca aşağıdaki linkide okuyunuz.

Kolay gelsin.
http://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/Aciklamalar/05082008_TransferFiyatlandirmasiEK2.pdf

değerli meslektaşlarım kolay gelsin

forum okudum fakat bazı şeyler kafama yatmadı

transfer fiyatlaması ve örtülü sermaye faklı birşey

diyelimki ilşkili kişi denilmekte firma ortagımız firmaya borç para vermekte ortagın bizden başka şirketi bulunmamakta verdiği borçta öz sermayenin üç katını aşmamakta transfer fiyatlama formunu doldurulacakmı

ilişkili kişinin gelir veya kurumlar vergisi mukellefi olması şartmıdır

furkan yasar ' Alıntı:
ilişkili kişinin gelir veya kurumlar vergisi mukellefi olması şartmıdır

Tebliğde şarttır diye bir tabir göremedim. Eğer öyle bir şart olmuş olsaydı eşin mükellefiyeti kapatılıp eski çarka devam edilirdi.