Transit Ticarette Yurt İçinde KDV li Fatura

Üyelik
21 Tem 2009
Mesajlar
1
BİR MÜŞTERİMİZDEN GÜMRÜKTE DEVİR ALDIĞIMIZ MALI YURTDIŞINA TRANSİT TİCARET BEYANNAMESİ İLE SATMIŞ BULUNUYORUZ. MÜŞTERİMİZ BİZE KDVLİ FATURA KESMİŞ BULUNUYOR. BİZDE BUNU İHRACAT GİBİ BEYANNAMEDE GÖSTERDİK. SORU:: BU İŞLEM İÇİN NORMAL İHRACATMIŞ GİBİ KDV İADESİ ALABİLİRMİYİZ.


Başlık açarken ve mesaj içeriğinde büyük harf kullanmayınız. Forum Kurallarını okuyunuz.
 
Üyelik
20 Nis 2009
Mesajlar
76
Ynt: Transit Ticarette Yurt İçinde KDV li Fatura

Katma Değer Vergisi Kanunu?nun 14/1. maddesi uyarınca Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek transit taşıma işleri ve Türkiye ile yabancı ülkeler arasında yapılan taşımacılık işleri, KDV?den istisna edilmiştir.

Taşımacılık istisnasının kapsamı doğrudan doğruya KDV Kanunu?nda belirlenmemiş, istisnanın uygulama alanını belirleme yetkisi Bakanlar Kurulu?na bırakılmıştır. Nitekim, Bakanlar Kurulu?nun 24.12.1984 tarih ve 84/8889 sayılı Kararnamesi?ne göre, transit olarak veya Türkiye ile yabancı ülkeler arasında deniz yoluyla, hava yoluyla, kara yoluyla ve demiryoluyla yapılan yük ve yolcu taşıma işleri KDV?den müstesnadır.
 
Üst