Trenyol Satışı İle İlgili Bilgi Talebi

Merhabalar, ben Trendyol'da satış yapıyorum. Faturalamayla ilgili bir kaç problemim oldu ve işin içinden çıkamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Örneklendirme
Giderler:
Ürün Alışı: 19₺
Trendyol Komisyonu(Kdv Dahil), (%22):27,5₺
Kdv(%18): 22.5₺
Kargo Ücreti(Kdv Dahil): 29₺
Paketlemeler:
Hediye: 3.2₺
Hediye Paketi: 0.35₺
Balonlu Paket: 1.25₺
Toplam Paketleme Giderleri: 4.8₺
Gelir Vergisi(%22.5)
Satışlarımda Trendyol Komisyonu %22, Gelir Vergisi %22.5, Kdv %18, Kargo Ücretiyse Kdv Dahil 29₺' dir.
Satış:
Trendyol Satışı(Kdv Dahil): 125₺

Yukarıda sattığım bir üründen benim net kazancım ne olur. Tam olarak çözümleyemediğim için yardım talep ediyorum. Ben ürünü 19₺' ye tekrardan satın aldıktan sonra bana net ne kadar para kalır. Ne kadar gelir vergisi öderim, ödeyeceğim Kdv ne olur, reklam verdiğim zaman, örnek olarak; bu ürünü satmak için 10₺ reklam verdiğimde bana kalan ücret ne olur? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Ben bu işin içinden çıkamadım. Tam olarak satışlarımda ne kadar kar ettiğimi bilemediğim için fiyat belirlemekte zorlanıyorum. Hayırlı Günler Herkese :)

Merhabalar, ben Trendyol'da satış yapıyorum. Faturalamayla ilgili bir kaç problemim oldu ve işin içinden çıkamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Örneklendirme
Giderler:
Ürün Alışı: 19₺
Trendyol Komisyonu(Kdv Dahil), (%22):27,5₺
Kdv(%18): 22.5₺
Kargo Ücreti(Kdv Dahil): 29₺
Paketlemeler:
Hediye: 3.2₺
Hediye Paketi: 0.35₺
Balonlu Paket: 1.25₺
Toplam Paketleme Giderleri: 4.8₺
Gelir Vergisi(%22.5)
Satışlarımda Trendyol Komisyonu %22, Gelir Vergisi %22.5, Kdv %18, Kargo Ücretiyse Kdv Dahil 29₺' dir.
Satış:
Trendyol Satışı(Kdv Dahil): 125₺

Yukarıda sattığım bir üründen benim net kazancım ne olur. Tam olarak çözümleyemediğim için yardım talep ediyorum. Ben ürünü 19₺' ye tekrardan satın aldıktan sonra bana net ne kadar para kalır. Ne kadar gelir vergisi öderim, ödeyeceğim Kdv ne olur, reklam verdiğim zaman, örnek olarak; bu ürünü satmak için 10₺ reklam verdiğimde bana kalan ücret ne olur? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Ben bu işin içinden çıkamadım. Tam olarak satışlarımda ne kadar kar ettiğimi bilemediğim için fiyat belirlemekte zorlanıyorum. Hayırlı Günler Herkese :)
Bu işlemleri yaparken ticari bir işletme kurdunuzmu ?

Merhabalar,

Limited şirket olarak trendyolda satış yapmanız dezavantaj sizin için. Eğer ilk defa bir şirket açmış iseniz ve şahıs şirketi açmış olsaydınız 2023 yılı için 2. vergi dilimi olan 150.000TL'ye kadar istisnanız mevcuttu. Ürün alışınız kdv hariç olarak hesaplanmıştır ve istisnadan yararlanamayacağınız için aşağıda ki hesaplamalar 2023 yılı kurumlar vergisi oranı ile birlikte hesaplanmıştır:

1- ÜRÜN ALIŞINDAN DOĞAN KDV İNDİRİMİ: 2,90 (%18)
2- TRENDYOL KOMİSYONUNDAN DOĞAN KDV İNDİRİMİ: 4,19 (%18)
3- KARGODAN DOĞAN KDV İNDİRİMİ: 4,42 (%18)

KDV İNDİRİMİ TOPLAM: 11,51

1- ÜRÜN ALIŞ GİDERİ: 16,10
2- KOMİSYON GİDERİ: 23,31
3- KARGO GİDERİ: 24,58
4- PAKETLEME GİDERİ: 4,8

GİDERLER TOPLAMI: 68,79

SATIŞINIZ KDV HARİÇ: 105,93TL
KDV: 19,07TL

Bu durumda her bir ürün için 7,56TL KDV ödemeniz çıkar. Brüt kar ise 37,14TL'dir. Kurumlar verginiz ise 7,43TL'dir. Net kazancınız bu durumda 29,71TL olur. Fakat buna Reklam ücreti
eklemek isterseniz gideriniz artacağından net kazancınız da düşmüş olacaktır. Reklam giderlerini de eklediğimiz de net kazancınız 21,71TL olur.

Bu şekilde hesaplayabildim mutlaka eksiklikler olabilir. Diğer üstadlar görür yazarlar ise ikimiz de tekrardan bir bilgilenmiş oluruz.

Merhabalar @ugurcanmavi,
Öncelikle yardımınız için çok teşekkür ederim. Bir kaç konuda kafam takıldığı için öğrenmek amacıyla rahatsız ediyorum kusura bakmayın. Öncelikle %18 kdv diliminde ürün satışımdan doğan kdv 19,07 değil de 22.5₺ olmuyor mu? Bir de brüt kardan kdv ve gelir vergisi düşüldüğünde net kar 22.15₺ değil mi? Tam olarak anlayamadığım için yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Hayılır geceler :)

Tekrardan merhaba @tasarımci13 ,

Satışınız Kdv dahil olarak belirttiğiniz fiyat 125TL. 125TL'nin %18 matrahı 105,93TL'dir dolayısıyla 125-105,93=19,07TL oluyor. Şirketinizin türü Limited şirket yani sermaye şirketi olduğunuzdan kurumlar vergisine tabisiniz. 2023 yılı için belirlenen kurumlar vergisi de %20'dir. Hayırlı geceler sizlere de :)