TTK'da 400. maddede denetçinin meslek mensubu olma şartı kaldırılabilir?

sahincolak71

Katkı Sunan Üye
Turmob'tan odalara gönderilen yazıda TTKda yapılacak son değişiklikler arasında denetçi tanımının değiştirilerek 'TTK 400.maddedeki meslek mensubu olma şartının kaldırılarak meslek mensubu olmayanlara da bu yol açılıyor 'denmektedir.

Arkadaşlar sonuçta yeni TTK'nın meslek mensupları için yükten başka bir durum getirmediği anlaşılmaktadır.

Denetçilik boşaltılıyor angaryaya devam

Ynt: TTK'da 400. maddede denetçinin meslek mensubu olma şartı kaldırılabilir

kanun komple kaldırılsın ya..

başlıycam TTK sına da, Denetimine de, tfrs ine de..

Arkadaşlar önce internet sitesi, ortaklar cari hesabı, sonra işlem denetçiliği daha sonra ltd ve küçük orta şirketlerin bağımsız denetim dışı bırakılması ve en sonunda ttk denetçiliğinin meslek mensupları dışındakilerin yapabilmesi adım adım ttk ne oldu artık siz karar verin

Pardon şimdi de TFRS uygulaması da Kgk ye bırakılıyor

TOBB memnun meslek mensupları angaryaya devam
yanlış mı düşünüyorum?
Biri bana açıklasın?

Esma Atasoy ' Alıntı:
kanun komple kaldırılsın ya..

başlıycam TTK sına da, Denetimine de, tfrs ine de..

aynen katılıyorum resmen eşeğin kulağına su kaçırıyorlar

Ben smmm ruhsatımı yırtıyorum, çalışanlar listesinden adımı sildiriyorum, ilk fırsatta da bu ülkeden defolup gidiyorum...
Yurtdışında tuvalet temizlerim, bulaşık yıkarım daha şerefli daha onurludur...

şaka değil ,meslek elden gidiyor...acilen birilerinin bişeyler yapması gerekiyor....

Ya bir dakika arkadaşlar :) Siz denetçilik var ben onun için smm ruhsatı alıyorum diye mi yola çıktınız?
Zaten böyle birşey yoktu ki. Çıkana kadar da gelin güvey olmam.

nguroy ' Alıntı:
Ya bir dakika arkadaşlar :) Siz denetçilik var ben onun için smm ruhsatı alıyorum diye mi yola çıktınız?

3568 sayılı kanun 2 madde c) Yukarıdaki bentte yazılı konularda, belgelerine dayanılarak, inceleme, tahlil, denetim yapmak, mali tablo ve beyannamelerle ilgili konularda yazılı görüş vermek, rapor ve benzerlerini düzenlemek, tahkim, bilirkişilik ve benzeri işleri yapmak.

1- denetim zaten bu meslek yasasında var. şimdi niye gelin güvey olmayalım ki?
2- ayrıca ben meslekdaşlarımın daha fazla (iş) alternatifi olmasını isterim.
3- artak M.bakanlığının tahakkuk tahsilat ve tebliğ işini yapmaktan ve her geçen gün artan angaryalardan daha sıkılmadınız mı?
Saygılarımla

O denetim TTK da ön görülen denetim değil.
Benim söylemek istediğim meslektaşlarımın çok büyük bir çoğunluğu bu TTK işlem denetçisi kavramı ortaya çıkmadan bu işe talip oldular. :)

1- denetim zaten bu meslek yasasında var. şimdi niye gelin güvey olmayalım ki?
2- ayrıca ben meslekdaşlarımın daha fazla (iş) alternatifi olmasını isterim.
3- artak M.bakanlığının tahakkuk tahsilat ve tebliğ işini yapmaktan ve her geçen gün artan angaryalardan daha sıkılmadınız mı?
Saygılarımla
[/quote]

KATILIYORUM daha fazla iş alternatifi olmalı eskilerden yenilere birşey kalmamışki piyasada defter bulmak hayal olmuş
yenilerin umuduydu denetim
tamamen hayal kırıklığı oldu arkası güçlü insanlar sahip oldukları güçle iyibir lobi yapıp kanunu bile kendilerine göre değiştirip pastayı götürecekler yeniler ise belki bişeyler olurda bende nasiplerim diye hayal kurmaya devam edecek

nguroy ' Alıntı:

Evet ben bu işe Bağımsız Denetçi olmak için yola çıktım...Sabah akşam fatura girişi yapıp 1500 lira paraya patronlukla alakası olmayan üçüncü sınıf esnafların ağız kokusunu çekmek için girmedim...

Merhaba Meslektaşlar
Nizam bey maalesef bence de arkadaşlar haklı tablo ortada:

TTK Madde 400 - (1) Denetçi, ancak ortakları, yeminli mali müşavir veya serbest muhasebeci mali müşavir unvanını taşıyan bir bağımsız denetleme kuruluşu olabilir. Orta ve küçük ölçekli anonim şirketler, bir veya birden fazla yeminli mali müşaviri veya serbest muhasebeci mali müşaviri denetçi olarak seçebilirler. Bağımsız denetleme kuruluşlarının kuruluş ve çalışma esasları ile denetleme elemanlarının nitelikleri Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan, Bakanlar Kurulunca yürürlüğe konulacak bir yönetmelikle düzenlenir. Aşağıdaki hâllerden birinin varlığında, yeminli mâlî müşavir, serbest muhasebeci mali müşavir, bağımsız denetleme kuruluşu ve bunun ortaklarından biri ve bunların ortaklarının yanında çalışan veya bu cümlede anılan kişilerin mesleği birlikte yaptıkları kişi veya kişiler, ilgili şirkette denetçi olamaz.

TÜRK TİCARET KANUNU İLE TÜRK TİCARET KANUNUNUN YÜRÜRLÜĞÜ VE UYGULMA ŞEKLİ HAKKINDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

Mad.29- 6102 sayılı kanunun 400.mad.birinci ve ikinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş,dördüncü fıkrası yürülükden kaldırılmıştır.Buna göre;Denetçi:Kamu gözetimi,muhasebe ve denetim standartları kurumunca yetkilendirilen bağımsız denetçi veya bağımsız denetim kuruluşu olabilir.

Meslek mesnsupları dışında Maliye Müfettişleri, Gelir Uzmanları Denetmenlere gün doğmuştur.
Bir çok meslketaşlar ta bu görüştedir.
Saygılarımla

zaten bunun böyle olacağı belliydi
ama kimse farkına varamadı.. zamanında söyledik bazı kimselere, kişilere ama onlar tuzları kuru oldukları için denetimi mavi boncuk gibi anlattılar burada..
şimdi o kahraman insanlar ortada yoklar..
neredesiniz???

Meslek mensuplarının hak ve çıkarlarını korumak için kim görevlidir?
Turmob,
meslek mensubu ile Turmob arasında kim köprü olmalı?
odalar
Peki şimdi bunlar nerde??
-önce gençlere yönetimi(koltukları)kaptırmamak için Özel SMM sınavı yaptılarki daha uzun süre o koltuklarda oturabilsinler
- Sonra yetki 1 nolu bağımsız denetim tebliğini öyle muallak yaptılarki beceremeyip geri çektiler(yada çektirildi)
bir sürü gereksiz kıbrıs toplantısı vb. ile uğraşıp bir siyasi partinin başkanını Turmob başkanı yaparsak olacağı budur. yok efendim 23 yılımız kutlu olsunmuş, yok efendim bu denetim işi bizimmiş bunlar boş.netice sıfır,
ama seçimler yakın 2013 yılında (yanılmıyorsam) seçimler yapılacak. bekleyelim ve görelim derim ben.
trk-tr ' Alıntı:
[Evet ben bu işe Bağımsız Denetçi olmak için yola çıktım...Sabah akşam fatura girişi yapıp 1500 lira paraya patronlukla alakası olmayan üçüncü sınıf esnafların ağız kokusunu çekmek için girmedim...

şu anda bu paralara çalışmaya devam maleseffff

saygılarımla

Arkadaslar öyle bir durum yoktur. 660 sayılı kanun hukmunde kararname ile kurulan kamu gözetimi Ve muhasebe standartlarını belirleyen kararname de tanımlar madde 2 de bağımsız deneti kim olacağı bellidir. Yani SMMM ve Ymm lerdir.

Merhaba ;

Değişiklik Taslağında Yer Alan Düzenlemeler 'den
Bağımsız denetçi olmak için SMMM veya YMM olma şartı kaldırılmıyor

Kısaca özetlemeye çalıştığımız bu başlıklardan bağımsız denetçilik konusuna ilişkin olan değişikliği biraz ayrıntılı irdeleyelim.

Yeni Ticaret Kanunu'nun 400. maddesinde bağımsız denetçi olacaklar tanımlanırken biraz karışık bir düzenleme söz konusuydu.

Ancak maddede bağımsız denetçi olacakların serbest muhasebeci mali müşavir veya yeminli mali müşavir olanlardan seçileceği anlaşılmakla birlikte, bağımsız denetim kuruluşlarına ilişkin esaslar Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nca hazırlanan ve Bakanlar Kurulu'nca çıkarılacak bir yönetmelikle belirleneceği hükme bağlanıyordu.

Yazının önceki bölümlerinde de belirttiğimiz üzere Ticaret Kanunu yasalaştığı tarihte Kamu Gözetimi Kurumu kurulmamıştı.

Bu kurulun kurulmasıyla beraber bu hüküm bu kurulun kuruluşu ve yetki ile görevlerine ilişkin 660 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile çelişki teşkil ediyordu.

Yapılan düzenleme ile bu çelişki ortadan kaldırılmakta, bağımsız denetçi olacakları belirlemede tek yetkili makamın Kamu Gözetimi Kurumu olduğu konusuna açıklık getirilmektedir.

660 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin tanımlar başlıklı ikinci maddesinde "Bağımsız denetçi: Bağımsız denetim yapmak üzere, 1/6/1989 tarihli ve 3568 Sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu'na göre yeminli mali müşavir ya da serbest muhasebeci mali müşavirlik ruhsatını almış meslek mensupları arasından kurum tarafından yetkilendirilen kişileri kapsar" şeklinde açık bir hüküm bulunmaktadır.

Bu hüküm dünya uygulamaları ile de paralel bir hükümdür ve yerli yerindedir. Dolayısıyla bağımsız denetçi olacakların SMMM veya YMM olanlar arasından kurumca belirlenecek esaslara göre yetkilendirileceklerinde bir tereddüt yoktur.

Kaynak: http://ekonomi.bugun.com.tr/ttk-degisiklik-taslaginda-yer-alan-duzenlemeler-195524-

eğer ticaret kanunun 400.maddesi, yukarıda belirtildiği gibi değiştirilirse, kamu gözetimi Ve muhasebe standartlarını belirleyen kararname hükmünü zaten yiterecektir. bu durumda, kamu gözetim kurulunun sınavla denetçi yetkisi verilenlerde denetçi olacaktır. bu kapsama, vergi denetmeni, vergi müfettişi, yahut ekeonomi vs mezunu kişilerde girecektir. türmob bu süreci iyi yönetemedi, aslında hiç yönetemedi...komisyonda, mecliste meslek mensubunun hakkını koruyacak kulis çalışmaaları yapmadı, yapamadı, yüzü de yok zaten, masum türker'in türmob başkanlığı (aynı zamanda dsp başkanlığıda yaptığı)dönemindede hükümete veryansın etmlerinin, hükümet ve üyelerini cumhuriyet düşmanı, atatürk düşmanı, şeriatçı vs ve akla gelmeyen laflarla yerin dibine sokmalarının faturasını ödüyoruz şimdi hep birlikte...bağımsız olduğunu iddia eden bir meslek örgütünün başında, siyasi parti genel başkanın ne işi vardı Allah aşkına ya, buna aymazlıkmı denir, gözü dönmüşlükmü denir bilemiyorum...bunun yanında türmob, bu süreçte, halen birilerin çıkarlarını korumak için akla ziyan önerilerle, bakışını değiştirmediğini de gösterdi, 10 yıllık yahut 15 yıllık kıdem saçmalığı, sınavsız direk denetçi olunabilmesi hayali vs....bu kadar yerden yere vurulan başka bir serbest meslek varmı acaba,ben bilmiyorum, eczacılar için, eczane sayısına sınırlama getirerek geçenlerde çok önemli bir iyileştirme getirildi, avukatlar için sınav şartı getiriliyor, ayrıca yeni avukatların CMK avukatlığından daha fazla yararlanması( devletçe yeni avukatlar sübvanse edilecek) gibi bir çok olumlu iyileştirmeler yapılırken diğer serbest meslekte,muhsebecilerin bu denli hor görülmesinin altındaki sebebin iyi analiz edilmesi kanaatindeyim...olan oldu zaten...

metesserdar ' Alıntı:
eğer ticaret kanunun 400.maddesi, yukarıda belirtildiği gibi değiştirilirse, kamu gözetimi Ve muhasebe standartlarını belirleyen kararname hükmünü zaten yiterecektir. bu durumda, kamu gözetim kurulunun sınavla denetçi yetkisi verilenlerde denetçi olacaktır. bu kapsama, vergi denetmeni, vergi müfettişi, yahut ekeonomi vs mezunu kişilerde girecektir. türmob bu süreci iyi yönetemedi, aslında hiç yönetemedi...komisyonda, mecliste meslek mensubunun hakkını koruyacak kulis çalışmaaları yapmadı, yapamadı, yüzü de yok zaten, masum türker'in türmob başkanlığı (aynı zamanda dsp başkanlığıda yaptığı)dönemindede hükümete veryansın etmlerinin, hükümet ve üyelerini cumhuriyet düşmanı, atatürk düşmanı, şeriatçı vs ve akla gelmeyen laflarla yerin dibine sokmalarının faturasını ödüyoruz şimdi hep birlikte...bağımsız olduğunu iddia eden bir meslek örgütünün başında, siyasi parti genel başkanın ne işi vardı Allah aşkına ya, buna aymazlıkmı denir, gözü dönmüşlükmü denir bilemiyorum...bunun yanında türmob, bu süreçte, halen birilerin çıkarlarını korumak için akla ziyan önerilerle, bakışını değiştirmediğini de gösterdi, 10 yıllık yahut 15 yıllık kıdem saçmalığı, sınavsız direk denetçi olunabilmesi hayali vs....bu kadar yerden yere vurulan başka bir serbest meslek varmı acaba,ben bilmiyorum, eczacılar için, eczane sayısına sınırlama getirerek geçenlerde çok önemli bir iyileştirme getirildi, avukatlar için sınav şartı getiriliyor, ayrıca yeni avukatların CMK avukatlığından daha fazla yararlanması( devletçe yeni avukatlar sübvanse edilecek) gibi bir çok olumlu iyileştirmeler yapılırken diğer serbest meslekte,muhsebecilerin bu denli hor görülmesinin altındaki sebebin iyi analiz edilmesi kanaatindeyim...olan oldu zaten...

Katılıyorum.
Sorun da burada zaten. Tarafsız olması gereken bir mesleki örgütün başında siyasete niyetlenmiş (onu da becerebildiğinden hiiiiç emin değilim) birinin bir süre de olsa bulunması mesleğin mensuplarına zarar verdi. KGK yetkililerinin de hazır bulunduğu, 11. Vergi Kongresi'nde de hala aynı tavrını sürdürmüştü Masum Türker. Diğer tüm muhalifler ılımlı yaklaşmalarına rağmen.

Söz konusu metnin bir tasarı olduğunu ve bu şekilde kabul edilmeme ihtimali olduğunu da düşünmek istiyorum. Gereksiz bir iyimserlik de olabilir ama elden ne gelir.

Gayet tabi ki, bu süreci yönetemeyen, lobi yapamayan, derdini anlatamayan mensuplarına/üyelerine sahip çıkamayan tuzu kuru mesleki örgüt yöneticileri, yarın seçim zamanı geldiğinde hangi yüzle gelecekler karşımıza ve neleri mükemmel gerçekleştirdiklerini iddia edecekler merak ediyorum.

Umarım bu haliyle geçmez...

Muhasebe departmanlarında çalışan kime sorarsanız sorun alacağınız cevap şudur.
-Muhasebeciyim. ;D
Hal böyle olunca ne diyeceksiniz?

TTK-BK gibi köklü kanunların seçime gider iken meclisin full çalışması ile çıkarılmasının ardındaki gerçekleri neden görmediniz?

KGK neden kuruldu?Özel yeminli mali müşavirlik nedir?

Niçin dış borçlanma faiz oranlarında yüksek faiz ödüyoruz.??

Deloitte firmasının arkasındaki gerçekler nedir?

4 büyükler kimlerdir ?

Son iki yıldır asgari ücret tarifesini yayınlamayan maliye bakanlığı neden 2012 yılı için tarifeyi yeniden yayınladı?

Neden maliye memurları da SMMM belgesi istiyorlar?

Bütün belgeleri biz bastığımıza ragmen kırtasiye giderimizin enaz %50 sini neden devletten alamıyoruz?

Turmob başkanı neden "Ben içeri giriyor isem muhasebecimde benimle girsin" diyebilen bir kişinin yanındaki resmini Turmob sayfasına koyduruyor?

Turmob eğitimlerinde neden kobi TFRS veriliyor da tam set verilmiyor?

2 yılda bile verilmesi zor olan yeni mevzuat,4 gün içinde nasıl halledilebiliyor???

TTnet faturasını ödeyemediğim zaman neden net'im kesiliyor?Bundan dolayı oluşacak cezaları ben mi ödeyeceğim yoksa mükellef mi?

Bol bol yazın altına.

Bunlara cevap verebilenler zaten meselenin farkında olup,ne olduğunu da ne olacağını da bilen kişilerdir.

nguroy ' Alıntı:
O denetim TTK da ön görülen denetim değil.
Benim söylemek istediğim meslektaşlarımın çok büyük bir çoğunluğu bu TTK işlem denetçisi kavramı ortaya çıkmadan bu işe talip oldular. :)

Ukalalık olarak algılamayın Nazmi bey lütfen ... sadece fikrinizi öğrenmek istiyorum ''Bu denetim hangi denetim ' biraz açarmısınız konuyu.
Çünki oda yönetimi ve görevlileri her seminer ve toplantıda ''denetimi yasaya 2008 yılında ilave ettirmeyi başardık ''diye söze başlıyorlar.
işlem denetçiliği (birleşme , bölünme, tasfiye, kuruluş gibi aşamalarındaki )derseniz eğer o konu dün komuoyu ile paylaşılan yeni ttk taslağındanda kaldırılacak gözüküyor.
Saygılarımla,