zirve

Tuhaflık Yok mu ?

Üyelik
23 Kas 2013
Mesajlar
2
Konum
istanbul
Değerli Üstadlar,
bu alıntıyı bağımsız meslek mensubunun web sitesinden yaptım fakat kafamda deli sorular. ''Yeminli Mali Müşavirlik raporları departmanımızca düzenlemektedir.'' cümlesi ile yazar bize neyi anlatmak istemiş olabilir? SMMM nasıl düzenler yasal dayanağı nedir?

Türkiye'de yapılan mal ve hizmet teslimleri KDV'ye tabidir. Ancak Katma Değer Vergisi Kanunu'nda tam istisna kapsamında sayılan ve 11. maddede belirtilen mal ihracatı, ihraç kayıtlı teslimler, hizmet ihracatı, 13. maddede belirtilen deniz ve hava taşıma araçlarının imal ve inşası, ithali ile bu araçlara verilen hizmetler 14. maddede belirtilen uluslararası taşımacılık faaliyetleri KDV'ye tabi olmadığından bu faaliyetlerden dolayı Türkiye'de ödenmiş olan KDV yapılan inceleme sonrası düzenlenen YMM raporu ile iade edilmektedir.


Yine KDV kanunu 19/2. madde kapsamındaki uluslararası anlaşma hükümleri gereğince yapılan teslimlere ilişkin iadeler, KDV kanunu 29/2. madde kapsamındaki indirimli orana tabi teslim ve hizmetlerden doğan iadeler düzenlenen YMM raporları ile yerine getirilmektedir.


Yukarıda belirtilen işlemler ile Katma Değer Vergisi Kanununda iade hakkı doğuran diğer istisnalar ile dahilde işleme izin belgesi kapsamında yapılan yurtiçi işlemlerdeki KDV'nin tecil terkini için gerekli olan YMM raporlarının düzenlenmesi hizmet kapsamımız içindedir.

Katma Değer Vergisi iade sürecinde; katma değer vergisi iadesi alma olanağı bulunan firmaların iade tutarlarının tespiti, alt firma incelemeleri, karşıt incelemeler ve analitik incelemeler sonucunda Yeminli Mali Müşavirlik raporları departmanımızca düzenlemektedir.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ne var bunda anlaşmalı yeminli müşaviri var herhalde.Düzenleyip imzalatıyordur.
 
Üyelik
16 Ocak 2008
Mesajlar
169
Konum
İstanbul
Tanıtım yazısını mazars denge web sitesinden kopyala yapıştır yapmış arkadaşlar... üstünde durulacak birşey değil...
 
Üst