TUİK Anketleri

elifbe

Katkı Sunan Üye
Tuik'in upuzun anketini doldurdum. Kurumlar beyanı yapmaktan daha zor. Her sene bunları doldurmak acayip sinirlerimi bozuyor. Neyse bu sene bir de internet üzerinden yapmışlar bu sistemi. En sonunda da kurumlar ile mizan bildirimini xml olarak istemekte. pdf olarak kayıtlı olduğu için yükleyemiyorum. Bu yüklemeyi yapan var mı? İLgili dosyaları xML OLARAK nereden alabilirim? Teşekkürler.

Tuik'in upuzun anketini doldurdum. Kurumlar beyanı yapmaktan daha zor. Her sene bunları doldurmak acayip sinirlerimi bozuyor. Neyse bu sene bir de internet üzerinden yapmışlar bu sistemi. En sonunda da kurumlar ile mizan bildirimini xml olarak istemekte. pdf olarak kayıtlı olduğu için yükleyemiyorum. Bu yüklemeyi yapan var mı? İLgili dosyaları xML OLARAK nereden alabilirim? Teşekkürler.

c sürücüsündeki ebyn klasöründe,
beyannameler klasöründe ilgili 2 beyannamenin xml dosyalarını bulun,
masaüstüne isimlerini kolay anlayacağınız şekilde kopyalayın ki karışmasın,
internetten tüik in internet sitesinde dosya yükleme yerinde gözat ile ilgili dosyaları seçip yükleyin
iyi çalışmalar

Gelen yazıda bulunan numaradan İlgili memur ile görüştük ve e-posta adresini istedik... PDF olarak mail attık...

Bu tüik anketleri angaryadan başka bir şey değil isteseler Gib 'den bunu çekerler maksat muhasebecileri iş yükü yüklemektir.

Gelen yazıda bulunan numaradan İlgili memur ile görüştük ve e-posta adresini istedik... PDF olarak mail attık...

Evet doğrudur.Bende yaptığım ilk görüşmede xml oluşturduğumu fakat sisteme gönderemediğimi söylememe rağmen,başka şekilde olamayacağını söylemişlerdi.Fakat diğer arkadaşlarımla görüştüğümde pdf olarak kendilerine mail attıklarını belirtmişlerdir.
Bende sadece beyanname göndermede takıldım,diğerlerini onayladım..Mail yolunu deneyeceğim.

Bep programını kullanıyorsanız c sürücüsünün altında ebyn dosyasında beyannameler klasöründe hazırlamış olduğunuz paket mrvcut. Bu paketi sağ tıklayıp bilgisayarınızda kurulu sıkıştıram programını (winzip vs gibi) seçip aç çıkar arşivi aç seçeneklerinden hangisi varsa o tıklanır. Açılır pencerede xml formatında beyannameyi bulabilirsiniz. Bu xml dosyasını masaüstüne alıp tüik sistemine yükleyebilirsinix. Kesin mizan bildirimi için de aynı yöntemi kuşlanabilirsiniz. Eğer beyannameyi bir muhasebe programı ile yspıyorsanız yine bu progrsmın klasörü içinde beyanname klasörünü bulup onun içindeki paketi açabilirsiniz.