Tüm Haklarımı Alarak İşten Ayrıldım:):):):)

14Şubat 2012 tarihinde baskı altında kalarak tüm haklarımı alarak kendi isteğimle işten ayrıldım.
Tüm haklar issizlik parası kıdem tazminatı ihbar tazminatı gibi.
İşten ayrılırken işveren dilekçe yazdırdı zorunlu tüm hakalrımı alarak saglık nedenlerimden dolayı işten ayrılıyorum . diye
Sizce mantıklımı
Hangi iş veren kendi işten çıkan işçiye ihbar kidem verir.
İşşizlik maaşımda baglandı.
Bana verilen iab kod 02 işkur ve sgkya verilende kod 04 bankadan yaptırdıgım özel sigorta için istenilen evrakalr arasında gmnderilen iab ise çıkış sebebi kendi isteği yazıyor. Nasıl bir yol izleyeyim.?

Ynt: Tüm Haklarımı Alarak İşten Ayrıldım:):):):)

ibrahimmcolak ' Alıntı:
a-14Şubat 2012 tarihinde baskı altında kalarak tüm haklarımı alarak kendi isteğimle işten ayrıldım.
Tüm haklar issizlik parası kıdem tazminatı ihbar tazminatı gibi.
b-İşten ayrılırken işveren dilekçe yazdırdı zorunlu tüm hakalrımı alarak saglık nedenlerimden dolayı işten ayrılıyorum . diye
c-Sizce mantıklımı
d-Hangi iş veren kendi işten çıkan işçiye ihbar kidem verir.
e-İşşizlik maaşımda baglandı.
f-Bana verilen iab kod 02 işkur ve sgkya verilende kod 04 bankadan yaptırdıgım özel sigorta için istenilen evrakalr arasında gmnderilen iab ise çıkış sebebi kendi isteği yazıyor. Nasıl bir yol izleyeyim.?

Olayı net olarak anlayalım diye maddelendirdim ki hata yapmış olmayalım.
İletinin içeriği,net olmamakla beraber,çelişkilerde sözkonusu,müştereken anlamaya çalışalım.
a-Ayrıldı iseniz haklarınız(kıdem,ihbar ve var ise diğer) ödendimi?
b-"sağlık nedenleri"hususu işci tarafından 24/1-"a "veya "b"olmakla bu sebebler işyerine ilişkin olup,dilekçenin mahiyeti gereği neticesi ,işci tarafından sağlık nedeniyle fesih (sgk-çıkış kodu 24)olmuyormu?
c-Buraya kadar geçen süreçler mantıklı denilebilir!..
d-Özel sektör işverenin gerekçe olmadan da kendi takdiridir verebilir.Yada verilmesi,sözleşme ve eki niteliğindeki kaynaklarda hüküm var ise olabilir.Normalde verilmez.(Not. burada "b"şıkkı dikkate alınırsa verilmelidir.
e-Gerçekten bağlandı mı?
f-İş kur-iab uygulaması kaldırıldığından,sanırım SGK "Sgortalı İşten Ayrılış Bildirgesi" nden bahsediliyor,buna göre;
1.Kod "02"deneme süreli iş sözleşmesinin işci tarafından feshi
2. " "04"...işveren tarafından haklı sebeb bildirilmeden feshi
3.diğer husus "çıkış sebebi kendi isteği yazıyor"ifadesi
SONUÇ:Yukarıda ifade olunan hususlar ile birlikte bu olaydan ne anlaşılması gerektiğine nokta koyacak olursak,oldukca şüphe doğuran,biribiryle örtüşmeyen zıt,çelişkili durumlar sözkonusudur.
ANCAK "a"şıkkında "tüm haklarımı alarak..."ayrıldım denmekle,ayrılma durumu geçekleşmişsse ve üstelik "işsizlik ödeneği"konusundan da bahsedilmekle bu hususda mümkün olmuş ise işci aleyhine sorun yok diyebiliriz.
(Tahminim eski uygulama "iab" konusunda hatalı uygulama olmuş,yanlış anlaşılmaması için noksanımız var ise lütfen müdahil olalım)

Sn. İbrahimmcolak,

Kısaca zorla çıkarıldığınızı, İşe iade davası açmak istediğinizi mi
söylemek istiyorsunuz. (öyle niyetiniz varsa İşe iade davası çıkış
Tebligatından sonra en geç 1 ay içinde açılabilir. Bu iş için 14 şubatta
yazışmalarınız başlamışsa dava açmak için bu gün son gün olabilir. Daha önceki tarihte işveren
iş akdinizi fesh edeceğini belirtmişse işe iade davası için süre zaten geçmiş.)

Tüm haklarımı Aldım İhbat kidem ve is kur işşizlik maaşı baglanadı.
Bugun itibari ile avukatımı tuttum mahkemeye verilecek bugun son gunmus ( teblikat falan yapılmadan direk çıkışım verildi)

şeref aydemir ' Alıntı:
Olayı net olarak anlayalım diye maddelendirdim ki hata yapmış olmayalım.
İletinin içeriği,net olmamakla beraber,çelişkilerde sözkonusu,müştereken anlamaya çalışalım.
a-Ayrıldı iseniz haklarınız(kıdem,ihbar ve var ise diğer) ödendimi?
b-"sağlık nedenleri"hususu işci tarafından 24/1-"a "veya "b"olmakla bu sebebler işyerine ilişkin olup,dilekçenin mahiyeti gereği neticesi ,işci tarafından sağlık nedeniyle fesih (sgk-çıkış kodu 24)olmuyormu?
c-Buraya kadar geçen süreçler mantıklı denilebilir!..
d-Özel sektör işverenin gerekçe olmadan da kendi takdiridir verebilir.Yada verilmesi,sözleşme ve eki niteliğindeki kaynaklarda hüküm var ise olabilir.Normalde verilmez.(Not. burada "b"şıkkı dikkate alınırsa verilmelidir.
e-Gerçekten bağlandı mı?
f-İş kur-iab uygulaması kaldırıldığından,sanırım SGK "Sgortalı İşten Ayrılış Bildirgesi" nden bahsediliyor,buna göre;
1.Kod "02"deneme süreli iş sözleşmesinin işci tarafından feshi
2. " "04"...işveren tarafından haklı sebeb bildirilmeden feshi
3.diğer husus "çıkış sebebi kendi isteği yazıyor"ifadesi
SONUÇ:Yukarıda ifade olunan hususlar ile birlikte bu olaydan ne anlaşılması gerektiğine nokta koyacak olursak,oldukca şüphe doğuran,biribiryle örtüşmeyen zıt,çelişkili durumlar sözkonusudur.
ANCAK "a"şıkkında "tüm haklarımı alarak..."ayrıldım denmekle,ayrılma durumu geçekleşmişsse ve üstelik "işsizlik ödeneği"konusundan da bahsedilmekle bu hususda mümkün olmuş ise işci aleyhine sorun yok diyebiliriz.
(Tahminim eski uygulama "iab" konusunda hatalı uygulama olmuş,yanlış anlaşılmaması için noksanımız var ise lütfen müdahil olalım)
Eksik ödenen paralar var şu iş yerim sendika ile oturumda sçzleşme yapacaklar sözleşme farkları var bu sözleşme farkları tüm ihbar ve kidem tazmintının tutarını değiştirecektir.

Sanırım işe iade davası açtınız.
Avukatınız gerekeni yapacaktır.
Kazanma olasılığınız yüksek gözüküyor.

ibrahimmcolak ' Alıntı:
Tüm haklarımı Aldım İhbat kidem ve is kur işşizlik maaşı baglanadı.
Bugun itibari ile avukatımı tuttum mahkemeye verilecek bugun son gunmus ( teblikat falan yapılmadan direk çıkışım verildi)
Anlaşıldı İbrahim bey muhtemelen "işe iade"davası açıyorsunuz,bu takdirde sn.ihsans beyin dediği gibi(acele ediniz)14 şubat son gün olabilir.Büyük ihtimalle kazanacaksınız gibi gözüküyor.

ben actım dava muhtemelen garati bankasıda acacaktır. issizlik sigortam vardı ordanda 6 ay boyunca 500tl alabilecegim. önce banka ret etti ben dogru evrakları yollayınca tekrar incelemeye aldılar. muhtemelen yanlıs evraktan haksız işten çıkarıdı diye garantide üstüne düecektr.(kalvyemde sorun var kb)