fonradar

Turizm Acentası Muhasebe Uygulamaları

Herkese Selam
1 senedir bu mesleğin içindeyim.7 Kasım 2009 sınavını kazandım dolayısıyla daha detaylı araştırmalar yapmaya başladım. Turizm acentası olan bir mükellefimizden yola çıkarak bu sektördeki uygulamaları araştırdım.Fakat herhangi bir sonuca ulaşamadım. Piyasada bu konu ile ilgili kaynak da bulunmamakta.Öğrendiğim tek şey turizm işletmelerinin muhasebesinin özel bir muhasebe olduğudur. Bu yüzden bu konuda bilgisi olan arkadaşların bu bilgilerini bizimle paylaşmalarını rica ederim. Deyip kafama takılan bir soruyu sizinle paylaşmak isterim.

Turizm acentalarında mükellef olmayanlara kesinlen satış faturalarının iadesi nasıl belgelendirilmektedir?

Ynt: Turizm Acentası Muhasebe Uygulamaları

Turizm seyahat acentaları mal satmazlar, hizmet satışı yaparlar. Hizmet de iade edilmez. Belki iskonto yapılabilir, bu da fatura altında gösterilir zaten. Eğer faturadan sonra istisnai olarak bir iskonto (fiyat farkı) söz konusu olmuş ise bu alacak dekontu ile yapılabilir , tabi bu durumda KDV indirimi yapılmaz. Yahut gider makbuzu ile işlem yapılmalıdır.

bu turizm acentelerin yapılmakta olan bir yatırımları varsa lokanda otel ,pansiyon gibi inşaatı devam eden yatırımlarda kullanılan malzeme alımları nın takibini hangi hesaplarda izlememiz doğru olur...tşk ederim.

258 yapılmakta olan yatırımlar hesabında izlenmesi uygundur.