Turizm Acentası Muhasebe Uygulamaları

Üyelik
20 Ara 2009
Mesajlar
2
Herkese Selam
1 senedir bu mesleğin içindeyim.7 Kasım 2009 sınavını kazandım dolayısıyla daha detaylı araştırmalar yapmaya başladım. Turizm acentası olan bir mükellefimizden yola çıkarak bu sektördeki uygulamaları araştırdım.Fakat herhangi bir sonuca ulaşamadım. Piyasada bu konu ile ilgili kaynak da bulunmamakta.Öğrendiğim tek şey turizm işletmelerinin muhasebesinin özel bir muhasebe olduğudur. Bu yüzden bu konuda bilgisi olan arkadaşların bu bilgilerini bizimle paylaşmalarını rica ederim. Deyip kafama takılan bir soruyu sizinle paylaşmak isterim.

Turizm acentalarında mükellef olmayanlara kesinlen satış faturalarının iadesi nasıl belgelendirilmektedir?
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Turizm Acentası Muhasebe Uygulamaları

Turizm seyahat acentaları mal satmazlar, hizmet satışı yaparlar. Hizmet de iade edilmez. Belki iskonto yapılabilir, bu da fatura altında gösterilir zaten. Eğer faturadan sonra istisnai olarak bir iskonto (fiyat farkı) söz konusu olmuş ise bu alacak dekontu ile yapılabilir , tabi bu durumda KDV indirimi yapılmaz. Yahut gider makbuzu ile işlem yapılmalıdır.
 
Üyelik
21 Eyl 2007
Mesajlar
247
Ynt: Turizm Acentası Muhasebe Uygulamaları

bu turizm acentelerin yapılmakta olan bir yatırımları varsa lokanda otel ,pansiyon gibi inşaatı devam eden yatırımlarda kullanılan malzeme alımları nın takibini hangi hesaplarda izlememiz doğru olur...tşk ederim.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
653
Konum
ank
Ynt: Turizm Acentası Muhasebe Uygulamaları

258 yapılmakta olan yatırımlar hesabında izlenmesi uygundur.
 
Üst