fonradar

Turizmde İşi Askıya Alma

Sn ÜSTATLAR
Turizmde sözleşmeler askıya alınabiliyor.Adam size git 15 gün, 1 ay, 2 ay git. Duruma göre seçip sizin işinizi askıya alıyor.Bu süre zarfında size ne maaş ödüyor.Ne de sgk ödemesi yapıyor.Ama benim bildiğim Sizinle eğer belirsiz süreli sözleşme imzalamışsa benim bildiğim böyle bir hakkı yok.Buna karşı nasıl ve neyle karşılık verilebilir.

Kuvvetle muhtemel hemen alamayacak,
sözleşme feshi ile birlikte talep edecek işverenden, ödenmezse iş mahkemesinde dava açarak feshin haklı sebeple yapıldığını ıspatlayıp alabilecek.

Ne tür haklardan bahsediyoruz?

Mesela ihbar tazminatı ve 1 seneyi geçti Kıdem tazminatı gibi.Normalde adam çıkartmak isteyince askıya alıyorum deyip olayı kendi lehine kullanacak ne ihbar ne de kıdem tazminatı ödemeyecek. İş mahkemesine verse hemen olay çözülmeyecek Hakkı olan tazminatları alması gecikecek.Haklı ve çalışmış olduğu halde anında işsiz kalıp yeni bir yer ile görüştüğünde hakkı olmasına rağmen önceki yer iş mahkemesine verdiği için eski firma kötü referans verecek.Yani her şekilde işler patronun lehine gelişmeyecek mi?

Haklı sebeple de olsa sözleşmeyi fesheden tarafın ihbar tazminatı hakkı olmaz.
1 yılı aşan çalışması varsa, iş mahkemesinde dava açarak kıdem tazminatını alabilecektir.

O zaman adam seni son güne kadar kullanacak. İşi bitince işi askıya aldım diyerek sizi işsiz bırakabilecek.İş mahkemesine giderek zamanında sonuç alınmayacak.Yeni iş yeri eski iş yerini arayarak kötü referans yüzünden işi alınmayacaksınız. Yani elde var sıfırın yekünleri sizi çaresizliğe itecek ve modern köle olarak işvereninize bağlı olacaksınız

Bu muhabbete girmekte amaç ne anlayamadım.

Yapmasın o zaman hiç bir şey ne diyebilirim ki.

-Turizmde sözleşmeler askıya alınabiliyor.......................işin mahiyetine göre diğer işve sektörlerde de alınabilir
-Adam size git 15 gün, 1 ay, 2 ay git. Duruma göre seçip sizin işinizi askıya alıyor.......................bunu yapabilmesinin 1 ci nedeni sözleşmenin belirli süreli olması,2 ci nedeni başata sözleşmeyi imzalar iken sözleşme süresinin bitim tarihini boş bırakıp, daha sonra uygun gördüğü zaman/tarih de o tarihi yazması olabilir(2 cisi hiledir)
-Bu süre zarfında size ne maaş ödüyor.Ne de sgk ödemesi yapıyor.....................sözleşme askı halinde iken bunlar olmaz
-Ama benim bildiğim Sizinle eğer belirsiz süreli sözleşme imzalamışsa benim bildiğim böyle bir hakkı yok........................evet yok
-Buna karşı nasıl ve neyle karşılık verilebilir..................................sözleşme belirsiz süreli ise sn.Keremcem beyin dediği gibi...
Malisef bazı işverenlerimiz yanlış yapıyor,sn.karakartal75 "eski firma kötü referans verecek"derken haksız sayılmaz,böylesi işverenlere verilecek ciddi cevaplar yok değil,lakin "arz"," talep" dengesi uyumsuz, yani çalışmak isteyen çok,çalıştıran sayısı az(işsizlik var)tersi olsa o işverenler hakkında "eski işciler de kötü referans verir"di desem iyimi olacak, hayır ama ortada gerçekten bir yanlış var ve bu yanlışta ısrar ediliyorsa elbette gerekli cevap verilmeli.
Zaman zaman ifade ediyor geneli için söylemiyorum,işci gereği gibi iş görecek,işverende gereği üzere ücretini ödeyecek,taraflar hilekarlık yapmayacak.

Son düzenleme: