Türk Telekom Faturaların Girilmesi

arkadaşlar
daha belki tartışıldı bilmiyorum ama telefon faturalarını hangi tarihe girilmesi gerekli bu arada 3 tane görüş var kafa karıştıyor görüştüğüm ymm lerden bir kısmı fatura tarihine diyor bir kısmı fatura üzerindeki ödeme tarihine diyor bir kısmıda ödeme yaptığımız güne girilmesi doğru diyor.

fatura tarihine girilmesi

tüm fatura ve evraklarda olduğu gibi telekom faturalarınında fatura düzenlenme tarihinde girilmesi gerekir.

yukarıda fatih arkadaşımızında söylediği gibi faturanın düzenlenme tarihi dikkate alınmalıdır.
Şöyle düşünelim; ticari mal aldık ve bedeli 60 gün vadelidir. Biz bu mala ait faturayı 60 gün sonrasına değil fatura üzerinde yazan düzenlenme tarihine işliyoruz. Türk Telekom faturasıda aynı şekildedir.

telekom faturaları ayrıcalık taşıyan gider belgeleri arasında artık. telekom faturaları bence muhasebenin dönemsellik kavramı içerisinde düşünülerek ilgili ay yani dönemi ilgilendirdiği için geçici vergi dönemlerini ihtiva edersek bence fatura tarihi baz alınması gerekir. eğer ödeme dönemi baz alınırsa kar kurmaı biraz gecikmiş olacaktır. özellikle aralık ayı faturalarında dönemlerini ilgilendirmeyen karlar ortaya çıkacaktır. Ayrıva telekom faturalarında yer alan özel işlem vergisi gider kaydedilemeyecektir. Ne olursa olsun bence muhasebenin temel özellikleri gözden kaçırılmamalıdır.

şahsi görüşümü söylüyorum yıllardan beri ödeme tarihini dikkate alıyorum

ymm sıfatına sahip birinin, faturayı ödeme tarihine gir demesini işin açıkcası çok yadırgadım. hatta bunu diyen ymm değildir, olsa olsa onun yanında çalışan biridir diye düşündüm.

ödeme finansal bir olaydır, faturanın işlenmesi ise muhasebesel. abc firmasından 1000 ytl'lik mal aldınız ve 45 günlüğüne anlaştınız, o halde faturayı şimdi değil 45 gün sonra işleyeceksiniz öyle mi?

işte bu da aynı. dediğim gibi ödeme finansmanla alakalıdır. hatta faturayı 3 ay geç yatırdınız, o zaman faturayı son ödeme tarihinden 3 ay sonrasına mı işleyeceksiniz.

yıl içerisinde bu tarz faturalar sorun değil, ancak yıl atladı ise tüm faturaların kkeg'ye çekilmesi gerekiyor

bende şahsi görüşümü söylüyorum. Yıllardır bende Makbuz üzerindeki ödeme tarihini baz alarak işleme alıyorum. Ve Vergi denetmenleri tarafından geçirmiş olduğum denetimlerin hiç birinde türk telekom faturalarının ödeme tarihini baz alarak işleme almam la ilgili hiç bir sorun yaşamadım.

Bu işi bu kadar önemsemeyin. Doğru olan fatura tarihidir. Ancak yıl atlamadığı sürece ödeme tarihinde de yazılırsa kimse birşey demez.

Telokom

peki arkadaşlar diyelimki fatura tarihinde ödedik ama parası ödenmedi faturanın bu durumda ne yapacağız k.k.e.giderleremi yazacağız

Fatura tarini baz alır karşılığında 329 Hs açarsın Telekom diye ünvanı ile ödendiğinde 100 veya 102 ile kapatırsın

merhabalar

faturalar düzenleme tarihine göre muhasebelendirilir. yalnızca şirket banka hesabından yapılan ödemelerde, hesabın alacak bakiye devirlerine dikkat ediniz.( fatura ay sonu olupta ödemeleri bir sonraki ayda yapılan)

Bu hususun bence bu kadar karmaşık bir yanı yok...

Yapılacak işlem ister fatura tarihinde girerek satıcılar hesabı çalıştırmak, isterse ödendiği tarihte işleyerek kasa veya banka çalıştırmak.

Ancak, fatura tarihi ile ödeme tarihi farklı hesap dönemlerinde ise sorun çıkabilir. Bu sorunu önelemek için Aralık ayına ait faturaların fatura tarihinde, diğer aylara ait olan faturaların ise ister fatura ister ödeme tarihine işlenmesi gerekir.