fonradar

Turkcell Faturalarındaki iPhone Cihaz Taksit Bedeli

FATİH PESEN

Katkı Sunan Üye
Selamlar meslektaslar, turkcell faturalarındaki iphone veya diger telefon bedelleri icin turkcell tarafından alınan cihaz kampanyası taksitlerini nasıl muhasebelestiriyorsunuz ?

Ynt: Turkcell faturalarındaki iphone cihaz taksit bedeli

Bu telefon için size bir fatura geldi mi? Eğer geldiyse faturanın altında tutarın turkcelle yansıtıldı diye bir ibare vardır. Bu faturayla demirbaş kaydı yapıp bedelinide Turkcell in cari hesabına virman yaparsınız.
Cihaz bedeli ise her ay gelen faturanın alt kısmında yazar. Bu tutar kadarını gidere değil turkcell cari hesabına kayıt yaparsanız cari hesapta taksit bitince kapanır.
İyi çalışmalar

Soner KOCACI ' Alıntı:
Bu telefon için size bir fatura geldi mi? Eğer geldiyse faturanın altında tutarın turkcelle yansıtıldı diye bir ibare vardır. Bu faturayla demirbaş kaydı yapıp bedelinide Turkcell in cari hesabına virman yaparsınız.
Cihaz bedeli ise her ay gelen faturanın alt kısmında yazar. Bu tutar kadarını gidere değil turkcell cari hesabına kayıt yaparsanız cari hesapta taksit bitince kapanır.
İyi çalışmalar

Yanıt icin tesekkürler, telefon icin fatura geldi ama dediğiniz şekilde bir ibare göremedim, Yazmayı mı unuttular acaba. Tesekkürler

Faturaya şimdi baktım şöyle yazıyor " borç, turkcell iletişim hizmetleri a.ş.'ye temlik edilmiştir." Yani faturanın borçlusu turkcelldir. Yazmadığı takdirde faturanın borçlusu siz olmazmısınız ?

Arkadaşlar Merhaba konuya başka bir soru ile giricem ama bu türkcell faturalarında cihaz kampanyaları da ayrıca faturaya ekleniyor bu tutarı ba-bs de eklememiz gerekiyor mu? Aslında aktarmamız gerekmiyor ama kafama takıldı.Teşekkür ederim...

İlk gelen cihaz faturasını Ba'ya dahil ettiyseniz evet gerek yok. Çünkü siz Turkcellden bir mal almıyorsunuz, sadece temlik edilmiş bir alacağın taksitini ödüyorsunuz.

Merhaba ;

Turkcell bize 40 adet i phone ve note 3 hediye etti. Genpadan kesilen faturalarda alacak turkcele temlik edilmiştir ibaresi var. Ancak Turkcell faturasında hem bu telefonların taksit tutarı var hem de bu tutar kadar indirim var. Yani ben fu faturaları işleme almıcam.Bu sefer de Ba sorun oluyor. Yardımlarınızı rica ediyorum. Teşekkür ederim.

Bence yapılması gereken; Genpa'yı alacaklandıracak şekilde faturayı kayda alınız. Turkcell faturalarındaki taksit tutarını, Genpa'nın borcuna yazarken, diğer taraftan telefonlar şirketinize bedelsiz (hediye) verildiği için indirim tutarını gelir kaydediniz.

Merhaba ;

Turkcell bize 40 adet i phone ve note 3 hediye etti. Genpadan kesilen faturalarda alacak turkcele temlik edilmiştir ibaresi var. Ancak Turkcell faturasında hem bu telefonların taksit tutarı var hem de bu tutar kadar indirim var. Yani ben fu faturaları işleme almıcam.Bu sefer de Ba sorun oluyor. Yardımlarınızı rica ediyorum. Teşekkür ederim.

Nasıl ba da sorun oluyor. Onu almadım Ba bildiriminde İndirim öncesi Matrahımı alıyosunuz yoksa indirimden sonraki matrahımı. İndirimden sonraki kalan matrahı almanız gerekmekte.

Cihazın faturası adınıza kesilmiş ve bedelli ise (sanmıyorum böyle olacağını) işlemek zorundasınız.