Turkcell Faturalarının Muhasebe Kaydı

• Konbuyu başlatan Sevim Canyakmaz
  • Başlangıç tarihi
S

Sevim Canyakmaz

Ziyaretçi
Merhaba,

arkadaşlar bu ayki turkcell faturalarındaki rakamlar benim kafam karıştırdı..
sizler nasıl kayıt yapıyorsunuz.?

fatura tutarı...............24,90

vergiye tabi ücretler...........14,31

vergiler ve diğer yasal kesintiler toplamı...........43,39
KDV % 18 ( Matrah: 14,31.-TL).................. 2,58
ÖİV % 25 ( Matrah: 11,80.-TL)................... 2,95
ÖİV % 5 ( Matrah: 2,51.-TL).................. 0,13
Diğer Vergiler, Harçlar, Fonlar..................... 37,74

Vergiye Tabii Olmayan Ücretler......................... - 32,80.-TL

bu rakamları normalde şöyl ekayıt yapıyorum;

770
Tel.gideri 14,31
770
ÖİV(KKEG) 3,08
191
2,58

320 19,97

burada fatura toplamı 24,30.-TL ama 320 deki rakam 19,97.-TL.. aradaki fark nedir nereye alıcam.. direk telefon giderine mi atsam..
bide bu diğer vergi resim harçlar 37,74.-TL bunu kayıtta dikkate alıyor muyuz?

sizler nasıl kayıt yapıyorsunuz bu turkcell faturalarını

Ynt: Turkcell faturalarının muhasebe kaydı

Fatura tutarının 329 a atıyorum KDV yi 191, ötv yi KKEG'e, kalanıda 770 hesaba.
Kolay Gelsin

KDV 191
ÖİV 689
Geri kalanıda 770 gider hesabına atılır. (730-740-760-770) hangi departman ile ilgili ise.
karşı hesapta 320-329 olabilir. 329 kullanmak daha mantıklı. firma faaliyetini direkt ilgilendirmediği için.
iyi günler

ya arkadaşlar ben 191 e %18 kdv yi yazıyorum, geri kalanı 793 no lu hesaba atıyorum, yaptığım yanlış mı?

mes_ar ' Alıntı:
ya arkadaşlar ben 191 e %18 kdv yi yazıyorum, geri kalanı 793 no lu hesaba atıyorum, yaptığım yanlış mı?
793 hesabı kullandığınıza göre 7B hesap planını kullanıyorsunuz demek ?

7B yi kullansanızda ÖTV tutarını mali kar'ı bulurken eklemeniz lazım

%18 kdv haricini gidere attığımızda zaten bunu yapmış olmuyor muyuz, ötv giderin içinde görünmüyor mu?

mes_ar ' Alıntı:
%18 kdv haricini gidere attığımızda zaten bunu yapmış olmuyor muyuz, ötv giderin içinde görünmüyor mu?
Ticari kar ayrı Mali kar ayrı siz kdv yi ayırdıkdan sonra kalan tutarı gidere atabilirsiniz ama daha sonra gidere attığınız bu tutarlar içinde KKEG leri mali karı bulurken çıkan kar tutarına eklemeniz lazım. Kanunen ÖTV de KKEG dir karışıklığa sebeb vermemek için detay bir hesapta KKEG leri takip etmenizde fayda var.

Selam; ben telefon kayıtlarını aşağıdaki gibi yapıyorum

770 telefon giderleri
191 KDV
770 Özel İletişim Vergisi (KKEG)
329 Türkcell
950 KKEG
951 KKEG karşılıkları

saygılar.

fatura üzerinde yazan KDV tutarı 191 hesaba giriyorum. Faturanın ödenecek rakamını 329 hesaba giriyorum. kalan tutarı ise gidere atıyorum. Ayrıca fatura üzerindeki Özel İletişim Vergisi KKEG dir. 900 hesaplarla ÖİV lerin tamamını kayıt altına alıyorum.

Fatura tutarından KDV ve ÖİV çıkardıktan sonra kalanı 770 Gidere atarsın.
Bu gider hem KDV matrahını hem de diğer aradaki fark giderlerini içine almış olur.
Tek ayrımı KDV ve ÖİV nde yaparsın. Yani;

770.Haberleşme Gid. 19,24
770.KKEG 3,08
191.KDV 2,58

cnrdmrn ' Alıntı:
fatura üzerinde yazan KDV tutarı 191 hesaba giriyorum. Faturanın ödenecek rakamını 329 hesaba giriyorum. kalan tutarı ise gidere atıyorum. Ayrıca fatura üzerindeki Özel İletişim Vergisi KKEG dir. 900 hesaplarla ÖİV lerin tamamını kayıt altına alıyorum.

Bende bu şekilde yapıyorum...

Cep Telefonları, sabit telefonlara nazaran daha özel ve şahsi kullanıma daha açık olan faturalardır.
Size tavsiyem;
1- Eğer telefon faturası şirket hesabından karşılanıyorsa;
A- İmkansız değil ama zor bir öneri.Görüşmeleri tek tek inceleyerek şirket ve şahsi görüşmeleri belirleyin.Şahsi görüşmelerin tamamı kkeg, şirket görüşmelerini kdv ve ö.iletişim vergilerini ayırarak gidere yazabilirsiniz.
B- Faturanın tamamı kkeg'dir.
Telefon faturası ortak tarafından ödeniyorsa, tamamını kkeg saymanızı tavsiye ederim.

2- Telefon hatları şirket hesabına devredilmelidir.Bu şekilde giderleştirilebilir.(Bence ilk bunu tercih etmelisiniz)

3- Görüşme ücretini 740'a alıp KKEG'yi neden 770 yapıyorsunuz.Bunu da 740 altında gösterebilirsiniz hatta göstermelisiniz.

4- Ayrıca 900 nazım hesaplarda da takip etmenizi önemle tavsiye ederim.Bu 900'leri genelde kullanmaktan imtina ediyoruz ama alışmanızı öneririm.

Ben kaydımı şöyle oluşturuyorum. (genelde otomatik ödeme yaparlar)

740/770 (özel iletişim dahil,kdv hariç) (B)
191 (%1 ve %18 ayrı ayrı) (B)
329 (A)
----------------- // ----------------
329 (B)
100/102/309 (A)
---------------- // ----------------
900 (B)
901 (A)
özel iletişim)
-----------------//-----------------

Not: Faturanın şirket tarafından ödeniyor olması, şirket gideri saylabileceği anlamına gelmez.

Cep Telefonları, sabit telefonlara nazaran daha özel ve şahsi kullanıma daha açık olan faturalardır.
Size tavsiyem;
1- Eğer telefon faturası şirket hesabından karşılanıyorsa;
A- İmkansız değil ama zor bir öneri.Görüşmeleri tek tek inceleyerek şirket ve şahsi görüşmeleri belirleyin.Şahsi görüşmelerin tamamı kkeg, şirket görüşmelerini kdv ve ö.iletişim vergilerini ayırarak gidere yazabilirsiniz.
B- Faturanın tamamı kkeg'dir.
Telefon faturası ortak tarafından ödeniyorsa, tamamını kkeg saymanızı tavsiye ederim.

2- Telefon hatları şirket hesabına devredilmelidir.Bu şekilde giderleştirilebilir.(Bence ilk bunu tercih etmelisiniz)

3- Görüşme ücretini 740'a alıp KKEG'yi neden 770 yapıyorsunuz.Bunu da 740 altında gösterebilirsiniz hatta göstermelisiniz.

4- Ayrıca 900 nazım hesaplarda da takip etmenizi önemle tavsiye ederim.Bu 900'leri genelde kullanmaktan imtina ediyoruz ama alışmanızı öneririm.

Ben kaydımı şöyle oluşturuyorum. (genelde otomatik ödeme yaparlar)

740/770 (özel iletişim dahil,kdv hariç) (B)
191 (%1 ve %18 ayrı ayrı) (B)
329 (A)
----------------- // ----------------
329 (B)
100/102/309 (A)
---------------- // ----------------
900 (B)
901 (A)
özel iletişim)
-----------------//-----------------

Not: Faturanın şirket tarafından ödeniyor olması, şirket gideri saylabileceği anlamına gelmez.

Tamamdır abi güzel bir anlatım olmuş emeğine sağlık, ortaklarla konuşayım turkcell ile konuşsunlar hepsini şirket üzerine geçirelim ve tek tek takip edeyim, ilerde sıkıntı yaşamaktansa böyle yapmak daha iyi.