fonradar

Türkiyede Şube Açmak

Cemil

Katkı Sunan Üye
Merhaba,
Çok yakın bir arkadaşımın Kanada?da bir eğitim ve danışmanlık şirketi var. Şu anda Türkiye?de faaliyet gösteriyorlar.
Aslında aşağıdaki birkaç konuda kafaları karışık;
1. Türkiyede bu şirketin bir şubesi açmalılar mı? Mali açıdan bir avantajı varmıdır?
2. Kanada?dan fatura kesmeye devam ederlerse (yani burada hiç şube veya yeni şirket kurmazlarsa) Türkiye?de bir mali denetimde sıkıntı yaşarlar mı?
3. Kanada?da olmasının ve burada açmamanın avantajları neler?
4. Burada bir personel çalıştırırlarsa ve şube kurmazlarsa durum nasıl olur?
Bu kişiler türk vergi sistemini çok karışık buluyorlar. Haklılar da yıllarca kanada da kalınca buradaki değişiklikleri takip edememişler.

Siz ne önerirsiniz?
Teşekkürler

Ynt: Türkiyede Şube Açmak

Cemil Bey sorunuza cevap verebilmek için hem Türk hem de Kanada vergi mevzuatını çok iyi bilip, karşılaştırmalı analiz yapmak gerekiyor. Türkiye'de şube açacaklar vergisel yükümlülükler nedir diye sorsanız tamam, ama böyle karşılaştırmalı fayda-maliyet analizi isteyince iş çok zorlaşıyor.

Onun için bana 1 yıl süre verin, Kanada vergi mevzuatını da bir koşu öğrenip geleyim :)

Meraklısı için Kanada vergi mevzuatı http://www.lexadin.nl/wlg/legis/nofr/oeur/lxwecan.htm lindkinde Tax Law başlığında yer almaktadır.

Gördüğüm kadarıyla 27 adet temel vergi kanunu var, ikincil mevzuatı hariç. Ayrıca federal bir devlet olduğu için gelir üzerinden alınan vergiler eyaletten eyalete değişiyor. Kolay gelsin :)

1- Türkiye'de şube açmazsanız eğitim ve danışmanlık hizmetiniz için aldığınız bedel %20 oranında tevkifata tabi tutulur. Ancak, şube açarsanız giderlerinizi indirebilirsiniz.
ÇVÖA ya baktığınızda (8.madde) sabit yer veya 183 gün kavramı ile karşılaşırsınız, eğer sürekli bu faaliyeti yapacaksanız şube açmak avantajlı ancak kısa bir süre sabit yer olmaksızın yapıp bırakacaksınız vergileme hakkı Kanadanın.
Fakat sabit yer genelde 5.maddedeki işyeri kavramı ile birlikte yorumlandığı için Türkiyede sabit yeriniz olduğu sonucuna ulaşılacaktır.
2-Türkiye beyanname vermek zorunda kalmaz sadece tevkifat yoluyla vergilendirilirseniz sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Sıkıntı ödemeyi yapanlar için olur.
3-Yapılacak işin kapsamına göre değişecektir. ilk kısımda belirtildiği gibi.
4- ÇVÖA yı incelerseniz. Siz Türkiye şube açmak istemeseniz dahi devamlı bir faaliyetiniz olması halinde işyeri oluşacak ve bu işyeri vasıtasıyla ticari kazanç elde edeceksiniz gibi gözüküyor.