Türmob Ve Odalardan Neden Ses Çıkmıyor.?

mohicans

Tanınmış Üye
Türmob ve Odalardan Neden Ses Çıkmıyor. Bu konuda bilgisi olan varmı.
Ne yapacağız 5000 TL'yi ödeyecekmiyiz. Ankara YMM ODası üyelerine başvurmayın dedi.
Bizim odalarımızdan neden ses çıkmıyor. Ne yapacağız :S

Ynt: Türmob ve Odalardan Neden Ses Çıkmıyor.

Ne kadar sevmesemde İsmmmo açıklama yaptı
Değerli üyelerimiz,

Kamu gözetim kurumunun bağımsız denetim ile ilgili yönetmelik taslağı aşağıda sunulmuştur.

Bağımsız denetim yönetmeliği gerekçesine ulaşmak için tıklayınız.

Bağımsız denetim yönetmeliği taslağına ulaşmak için tıklayınız.

Yönetmeliğin bu şekilde yayınlanması halinde iptali için yasal ve demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanacağız.

Saygılarımla

Yahya Arıkan
İSMMMO Başkanı

Evet bundan haberim var. Ancak bunun dışında hiç bir oda veya türmob açıklama yapmadı.

4500.-TL yi bence yatırın ve hakkınız zayii olmasın derim.
Kanaatimce bu taslak aynen kabul görecek ve sistem çalışmaya başlayacaktır.Başka çaresi de yok görünüyor.
Büyük bir olasılıkla bu paraları yatırıp 1 haftalık süper tatil yapan arkadaşlarımıza yetki belgeleri verilecek ve Turmob bu yönetmeliğe dava açacak enaz 1 yıl sürecek ve bu arada pastalarda dağıtılacaktır.Tabii ki bu arada yeni yönetmelik çıkmayacağından dolayı olay sürüncemede kalacak hukuk'un zaman üzerine olan tüm imtiyazları da kullanılacaktır.
KGK'nun sitesindeki link'in hala silinmemesinin sebebi de budur.
Turmob'un tebliğleri bir gecede iptal olabilir ama KGK ise bu farklı birşey.

Ynt: Türmob ve Odalardan neden ses çıkmıyor.?

Paranız varsa yatırın, sıraya girin, oldu da tebliğ, eğitim vs iptal oldu, paralarınızı iade ederler haliyle.Bi kaybınız olmaz...

kusura bakmayın ama 5000 TL yi bunlara vereceğime, 5000 TL ile ticaret yaparım daha iyi.
böyle saçma bişey olmaz gerçekten.
kimse kimseyi kandırmasın

Soru 1= 5.000 liranın açılımı nedir?
Tablet dediğin 1.500 lira (en pahalısı)
Sapancada 5 yıldızlı otel fiyatı günlük 300 tl , (havuzlu kahvaltı+akşam yemeği )Sakaryada 5 yıldızlı otel yok..
Bir otelin toplantı salonunu kapatma kişi başı 250 tl (günlük 25.000 desen 100 kişi eğitim alsa)
Eğitim vereceklere verilecek ücret desen kişi başı 100 tl (bunu tamamen salladım.)
Toplasan 2.000 lira.hadi ben diyeyim 2.500 tl.
aradaki fark nerde?
Soru 2= 5.000 verdik eğitimi aldık. Sınav nasıl olacak? Soruları kim soracak kim okuyacak Test mi Yazılı mı? Ve tabii en önemlisi sınavda adalet nasıl sağlanacak.:)

Bankaya para yatıran meslektaşlarım acaba bu soruların yanıtını verebilirler mi?
Heralde bu soruların cevaplarını biliyorlardır ki eğitime başvurmuşlar??Yoksa öyle körü körüne kim para yatırır
üstelik MALİ müşavir biri:)
teşekkürler..

Yatıran çok, ilk gün bile daha taslak halindeyken yatıran oldu...

Sınava gelince, o kadar parayı verdikten sonra, sınavdan kalacak halleri yok.Oradaki sınav basit olacaktır...

MESLEK KAMUOYUNA ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu'nun yetkilendirmesiyle Sakarya Üniversitesi tarafından verileceği duyurulan ?660 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname Çerçevesinde Yetkilendirilecek Meslek Mensuplarına İlişkin Eğitim Programı?, 4.500,00 TL gibi fahiş ücretle, meslek örgütümüzün görüş ve önerilerine başvurulmadan uygulamaya konulmuştur.

Bu uygulama yapılırken meslek örgütümüzün büyük ve ciddi bir çalışmayla organize ettiği, konunun uzmanları tarafından ücretsiz olarak verilen bağımsız denetçi yetiştirmeye yönelik eğitimler yok sayılmak istenmektedir.

Kaldı ki konuyu düzenleyen yönetmeliğin henüz tarafların görüşüne açıldığı ve netleşmediği bir süreçte bu yapılanı doğru bulmuyoruz. Meslek örgütümüz dikkate alınmadan, mesleğimizle ilgili hiçbir girişimin başarı şansı bulunmamaktadır. Konuyla ilgili olarak gerekli girişimlerde bulunulmakta olup, gelişmelerin sonucu sizlere duyurulacaktır.

Odamızca bu konuda açıklama yapılıncaya kadar meslektaşlarımızın bu eğitime müracaat etmemelerini öneriyoruz.

ASMMMO

Bu açıklama doğruysa ve KGK Türmobun kararını kabul ederse 4500,00-TL ödeyenlerin durumu ne olacak acaba :(
Bence bekleyelim arkadaşlar, Ortada yönetmelik yok eğitim ilanları veriliyor.

?Bağımsız Denetçi? için Son Başvuru Tarihi 3 Ağustos

Bağımsız denetçi olmak isteyen Yeminli Mali Müşavir (YMM) ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin (SMMM), 3 Ağustos?a kadar Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi?ne (SAÜSEM) başvurulmaları gerektiği belirtildi.

SAÜSEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Zengin, yaptığı açıklamada, geçiş döneminde bağımsız denetçi olarak yetkilendirilmek isteyen YMM ve SMMM, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu gözetiminde SAÜSEM tarafından düzenlenecek olan eğitim programlarına katılmak zorunda olduklarını kaydetti. Programa, mesleki alana ilişkin lisans eğitimi (4 yıl) ve staj süreleri dahil olmak üzere mesleki kıdemi 15 yılı tamamlamış olanların müracaat edebileceklerini belirten Zengin, başvuruların, www.kgk.sakarya.edu.tr adresinden online olarak gerçekleştirildiğini söyledi. Bağımsız denetçi olmak isteyen YMM ve SMMM?lerin başvuru yapmadan önce Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu?nun www.kgk.gov.tr internet adresinde yayımlanmış olan Bağımsız Denetim Yönetmeliği Taslağı?nı okunmalarını tavsiye eden SAÜSEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Zengin, şunları kaydetti:

?Programın yürütücülüğünü üstlenen SAÜSEM, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından (TS EN) ISO/IEC 17024 standardına uygun olarak personel belgelendirme konusunda Türkiye?de akredite olan tek Sürekli Eğitim Merkezi?dir. Ulusal ve uluslararası bir çok örgün/online eğitim ve personel belgelendirme faaliyetini yürüten SAÜSEM, Mesleki Yeterlilikler Kurumu (MYK) tarafından da sınav ve belgelendirme yapmak üzere yetkilendirmiştir.

Örgün, online ve danışmanlık olarak planlanan ve 150 ders saatini aşan eğitimlerin, örgün bölümleri, talebe göre, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep, Samsun ve Erzurum illerinde 5 yıldızlık otel/kongre merkezlerinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Ayrıca tüm adaylarımıza eğitim materyallerinin yüklü olduğu tablet dağıtılacaktır.
42 saat olarak planlanan örgün eğitimlerin Eylül ve devam eden aylar olmak üzere iki etapta gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Eylül ayı içerisinde 1 hafta içerisinde (6 gün-Pazartesi-Cumartesi), izleyen aylarda ise (Cuma, Cumartesi, Pazar) olmak üzere iki hafta sonunda tamamlanacaktır.

Eğitimlerin tamamlanabilmesi için eğitim sonunda gerçekleştirilecek olan sertifikalandırma sınavından 70 başarı notunun alınması gerekmektedir. Sınavda başarısız olan adaylar her dört ayda tekrarlanacak olan sınava katılabileceklerdir.
Eğitimin tüm süreçleri AB normlarına uygun olarak yabancı eğitmen ve danışmanların denetimi ile Kamu Gözetim Kurumunun kontrolünde gerçekleştirilecektir.

Bağımsız denetçi olmak isteyen YMM ve SMMM?lerin 3 Ağustosa 2012 tarihine kadar www.kgk.sakarya.edu.tr adresinden online olarak başvurmaları gerekmektedir.

Bağımsız denetici olmayı düşünen meslektaşlarımızın, başvurunun son günlerinde sisteme aşırı yüklenmeden kaynaklanabilecek sorunlarla karşılaşmamaları için nispeten daha sakin olan ilk günlerde başvurularını gerçekleştirmelerini öneririz.
Programa ilişkin her türlü bilgi ve sorunlarınız için (264) 295 74 03 numaralı hattımız ile [email protected] e-mail adresimizin hizmetinizde olduğunu bilmenizi isterim.?
kaynak : http://www.malibilgi.net/bagimsiz-denetci-icin-son-basvuru-tarihi-3-agustos.html

Bağımsız Denetim Yönetmelik Taslağını Kabul Etmiyoruz

Değerli üyelerimiz,

Kamu gözetim kurumunun bağımsız denetim ile ilgili yönetmelik taslağı aşağıda sunulmuştur.

Bağımsız denetim yönetmeliği gerekçesine ulaşmak için tıklayınız.

Bağımsız denetim yönetmeliği taslağına ulaşmak için tıklayınız.

3568 sayılı yasa ile belge almış herkese, hiçbir ayrım yapmadan ve herhangi bir ölçek koymadan ve TÜRMOB eğitimlerini esas alan herkese bağımsız denetim yetkisi verilmelidir. Mücadelemiz sonuna kadar sürecek. Camiamız bir bütündür, ayrımcılığı kabül etmiyoruz.

Yönetmeliğin bu şekilde yayınlanması halinde iptali için yasal ve demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanacağız.

Saygılarımla

Ertuğrul YÜKSEL
Ordu SMMM Oda Başkanı

Bu belirsizlik nasıl çözülecek, bazı forumlarda Anayasa'ya aykırılıktan bahsediliyor. Bu konuyla ilgili araştırma yaptım Ana muhalefet partisinin Anayasa Mahkemesine iptal davası açtığını gördüm. İlgili haber aşağıdadır.

Daha önce Yetki Kanunu kapsamında çıkarılan KHK'lardan 18'inin iptali için Anayasa Mahkemesine giden CHP, son olarak aralarında bazı bakanlıklara ilişkin KHK'ların da yer aldığı 12 KHK için Anayasa Mahkemesine gitti.

CHP'nin iptalini istediği KHK'lar şöyle:

-660 sayılı Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK

İptal davası açılan 12 KHK'nin tümünde ayrıca ''Başkanın Reddi'' talebinde de bulunuldu.
10.01.2012
kaynak: http://www.haberturk.com/gundem/haber/702770-chp-12-khk-icin-anayasa-mahkemesine-basvurdu.

Ankara Milletvekili Emine Ülker TARHAN, Yalova Milletvekili Muharrem İNCE ile birlikte 116 milletvekili 26.9.2011 günlü, 660 sayılı Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname?nin;
1- İlk ve esas incelemelerinde 6216 sayılı Kanun'un 59. ve 60. maddeleri uyarınca Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim KILIÇ?ın reddine,
2- Tümünün, Anayasa?nın Başlangıcının dördüncü fıkrası ile 2., 7., 87. ve 91. maddelerine aykırılığını ileri sürerek iptaline ve yürürlüğünün durdurulmasına,
karar verilmesi istemi.

tüm oda başkanları aynı terane..bu yönetmeliği kabul etmiyoruz yasal haklarımızı koruyacağız.. tebliğ cıkacak..tebliğin yurutmenın durdurulması ıcın dava açılacak sonra yurutmenın durdurmanın iptali ıcın karsı dava temyız..etti 1 yıl..TTK denetim 2013 de baslıyor..denetciler kgk ye rezerve olacaklar kayıt ucreti felan(işi bası 15000) Türmob ve yandas odaları KGK kurulurken dava acacaklardı..Heyhat feryat durmuyor İfakat cat pat..Artık 2 Oda olacak gelecekte KGK ve Turmob(YMMsiz)

Mohicans'ın konuya ilişkin SAÜSEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Zengin açıklamaları özünde herşeyin ne kadar net ve açık olduğunu gösteriyor.İmtihanında %70 barajlı olduğu da apaçık ortada.İster sembolik olsun ister olmasın neticede bir sınavın olacağı aşikar.
Mesele 4500 tl'lik bir ödeme ise şartlara sahip olan kişilerin bu parayı bir şekilde bulmaları da mümkün.
Bu uygulama ile;
1-Sınav sorununu kökünden çözülmüştür.
2-15 yıllık iş tecrübesine tekabül edilmesi ile pratik uygulama ayağı oluşturulmuştur.
3-En az SMMM olma ve enaz 4 yıllık fakülte mezunu olma şartı ile lise-ön lisans ve alaylı muhasebeciler elenmiştir.
4-SPK belgesine sahip olanlara SMMM olma şartı ile muafiyet tanınmıştır.
5-Fakülte mezunu olarak kamuda görev yapanlar ile memuriyeti devamında fakülte mezunu olanlar arasındaki fark 4 yıllık tecrübe kolaylığı ile aşılmıştır.
6- Belge alma şartı kesinlikle eğitime bağlandığından bilgisiz karnını kaşıyan kullanma ömrünü tamamlamış SMMM ve YMM'lerin (!) birşeyleri bilmeleri sağlanmıştır.

Eleştirilen birçok şey ortadan kalkmıştır.
SMMM olan herkes aynı zamanda bu belgenin de sahibi olmalıdır genel bir doğrudur.Ancak bu meslek örgütünde 23 yıl içinde kalite bir tarafa ittirilip sayısal çoğunluk hedeflenir ise günümüzde bu iddia temelsiz kalır.Son feryatlar da kar etmez.(3568 'in geçici 9 maddesine yaptığımız davayı kazandık şiarını atabiliyor iseniz verdiğiniz ÖYMM belgelerini de iptal etmeniz gerekir)

Sonuç olarak ne yapalım, arkadaşlar,
şimdi başvursak 4.500,00TL ödeyeceğiz, eğitim aldık diyelim, olurda Anayasa Mahkemesi ilgili KHK iptal ederse, ödediğimiz paralar boşa gidecek. :(
Kurum zaten eğitim verdim, para iadesi yapmam derse ne olacak...
Bence TÜrmobun açıklama yapmasını bekleyelim, YMM Odaları beklenmesini istiyor.
Bilgilerinize ...

Fiyatlar çok yüksek arkadaşlar. Bu eğitimin ederi tabletli ve konaklamalı 3.500 TL'dir. Yani 2.000 TL kazık...Bence en azından 2 Ağustos'a kadar beklemekte fayda var. TÜRMOB ve SMMM odalarının tavrını görmenin faydalı olacağına inanıyorum. Ayrıca eğitime başvuru talepleri ne kadar fazla olursa KGK'nin eli o kadar güçlenir. Aksi durumda TÜRMOB'un...

Sonunda İSMMMO' dan açıklama geldi. Onlarda bekleyin diyor. Bence de 2 ağustosa kadar bekleyelim. Bakalım ne olacak.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Değerli meslektaşım,

Bilindiği gibi Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu, hazırlamış olduğu "Bağımsız Denetim Yönetmeliği Taslağı"nı görüşe açmıştır.
Açıklanan taslak yönetmelik incelendiğinde taleplerimizin başında gelen;
"3568 sayılı yasaya göre ruhsat almış meslek mensupları arasında ayrımcılık yapılmamalıdır,
- Sınav yapılmamalıdır,
- Yapılan en son değişiklikler dikkate alınarak TÜRMOB tarafından hazırlanan ve titizlikle yürütülen "Bağımsız Denetim Eğitimleri" yeterli görülmelidir.
şeklindeki, savunduğumuz temel konuların hiç birinin dikkate alınmadığı gibi, yönetmelik taslağında mesleğin tek yasal çatı örgütü olan TÜRMOB tamamen yok sayılmıştır.

Yasal hakları olduğu halde geçiş hükümleri içinde, son derece donanımlı yetişen genç meslek mensuplarına yer verilmemiştir.Ayrıca, yönetmelik taslağı henüz kamuoyu ile paylaşılmadan, başta TÜRMOB, üniversiteler, ilgili diğer kurum ve kişilerin görüşleri alınmadan, Sakarya üniversitesi ile eğitim protokolü yapılmasını ve meslek mensuplarının bu üniversiteye yönlendirilmesini de etik bulmuyoruz.

TÜRMOB başkanlar kurulunun yaptığı 24 Temmuz 2012 tarihli toplantıda bu aşamada, denetim konusunda akredite edilmemiş bir üniversite tarafından düzenlenen eğitim programına başvurmak için, meslek mensuplarımızın aceleci olmamaları konusunda görüş birliğine varılmıştır.

Daha önce olduğu gibi bu aşamada da, talep ve düşüncelerimizi Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu başta olmak üzere ilgili kurumlara ileteceğiz.Bu konuda yapılacak olan düzenlemeler yakından takip edilmekte olup, gelişmelere göre gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

Bu aşamada başarıyla sürdürdüğümüz bağımsız denetim eğitimleri devam edecektir.

Yahya Arıkan
Başkan