fonradar

Türmob'dan Duyuru

doneri

Katkı Sunan Üye
türmobdan yönetmeliklerle ilgili duyuru

5 adet yönetmelik yayınlanmak üzere başbakanlığa gönderilmiştir.

1- serbest muhasebeciler, serbest muhasebeci mali müşavirler ve yeminli mali müşavirlerin mesleki faaliyetlerinde uyacakları etik ilkeler hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik

2- serbest muhasebeci mali müşavirler odaları yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik

3- yeminli mali müşavirler odaları yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik

4- türkiye serbest muhasebeci mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler odaları birliği yönetmeliğinde değişikli yapılmasına dair yönetmelik

5- serbest muhasebeci mali müşavirlik ve serbest muhasebecilik staj yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik

Son düzenleme:
yönetmelikler yayınlanmak üzere başbakanlığa gönderilmiş hayırlı olsun. türmob sitesinde bakabilirsiniz

Madde 15
[FONT=Cambria,Cambria][FONT=Cambria,Cambria]- Sınavlar; Meslek gruplarına göre değişen sınav konularında yapılır. Buna göre; [/FONT][/FONT]
[FONT=Cambria,Cambria][FONT=Cambria,Cambria]a) Serbest muhasebeci mali müşavirlik;
1) Muhasebe ve İstatistik, (Ticari Muhasebe ve Bilanço, Banka ve Sigorta Muhasebesi, Maliyet Muhasebesi, Şirketler Muhasebesi, Mali Tablolar Analizi, Genel İstatistik)
2) Genel Hukuk, (Borçlar Kanunu, Ticaret Kanunu, İcra-İflas Kanunu, Bankalar Kanunu)
3) Vergi Hukuku, (Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Katma Değer Vergisi, Vergi Usul Kanunu, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun)
4) Dış Ticaret ve Kambiyo Mevzuatı,
5) Sosyal Güvenlik Hukuku, (Sosyal Sigortalar Kanunu, Bağ-Kur Kanunu, Emekli Sandığı Kanunu)
6) Denetim ve Raporlama
[/FONT]
[/FONT]

Madde 15
- Sınavlar; Meslek gruplarına göre değişen sınav konularında yapılır. Buna göre;
a) Serbest muhasebeci mali müşavirlik;
1) Muhasebe ve İstatistik, (Ticari Muhasebe ve Bilanço, Banka ve Sigorta Muhasebesi, Maliyet Muhasebesi, Şirketler Muhasebesi, Mali Tablolar Analizi, Genel İstatistik)
2) Genel Hukuk, (Borçlar Kanunu, Ticaret Kanunu, İcra-İflas Kanunu, Bankalar Kanunu)
3) Vergi Hukuku, (Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Katma Değer Vergisi, Vergi Usul Kanunu, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun)
4) Dış Ticaret ve Kambiyo Mevzuatı,
5) Sosyal Güvenlik Hukuku, (Sosyal Sigortalar Kanunu, Bağ-Kur Kanunu, Emekli Sandığı Kanunu)
6) Denetim ve Raporlama

yeni yönetmelikte sınavla ilgili olan kısım mı bu ?

Ben maliyet muhasebesinden kaldım, önceden maliyet muhasebesi tek ders iken şimdi muhasebe ve istatistik ile birleşmiş, yönetmelik kabul edilirse ben daha önce geçmiş olduğum finansal muhasebe, finansal tablo analiz konuları ile birlikte maliyet muhasebesinde de mi sorum olacağım

TEKRAR SINAVA GİREBİLME Madde 21- Serbest muhasebeci mali müşavirlik yeterlik sınavında başarılı olamayanlar, sınav sonuçlarının ilan tarihinden itibaren en çok 3 yıl içinde üç sınava daha girebilirler. Bu sınavlar 100 üzerinden 60 puandan az not alınan konuları kapsar. Yeminli mali müşavirlik yeterlik sınavında başarılı olamayanlar, sınav sonuçlarının ilan tarihinden itibaren en çok 2 yıl içinde iki sınava daha girebilirler. Bu sınavlar 100 üzerinden 65 puandan az not alınan konuları kapsar. Bu ek sınav haklarını süresi içinde kullanmayanlar veya bu sınavlarda da başarılı olamayanlar bir daha meslek sınavlarına alınmazlar. SINAV

Birde dikkat ederseniz, ara yeterlilik sınavı koyulmuş, altındaki maddede de mali müşavirlik için 2 yıllık staj süresi sonunda yeterlilik sınavı diyor. Staj süresi 2 yıla mı düşecek ??
Madde 7
- a) Ara Yeterlilik sınavı: Staj sırasında birinci yılın sonunda sınav komisyonları tarafından yapılan sınavdır.

b) Yeterlik sınavı:
Serbest muhasebeci mali müşavirlik için 2 yıllık staj sonunda; yeminli mali müşavirlik için ise en az 10 yıllık serbest muhasebeci mali müşavirlik dönemi sonunda tüm konularda ayrı ayrı olmak üzere yapılan sınavdır.

bize ek yük getirdi bu karar pek iyi sayılmaz yeni konular çıktı yetmezmiş gibi neyse hayırlı olur inşallah..

Peki şuanda yeterlilik sınavı aşamasında olanlar ne olacak? Bu yönetmelik geriye doğru işleyecek mi? Benim yeterlilik sınavlarında sadece 2 dersim kalmıştı.

TEKRAR SINAVA GİREBİLME
Madde 21
- Serbest muhasebeci mali müşavirlik yeterlik sınavında başarılı olamayanlar, sınav sonuçlarının ilan tarihinden itibaren en çok 3 yıl içinde üç sınava daha girebilirler. Bu sınavlar 100 üzerinden 60 puandan az not alınan konuları kapsar.
Yeminli mali müşavirlik yeterlik sınavında başarılı olamayanlar, sınav sonuçlarının ilan tarihinden itibaren en çok 2 yıl içinde iki sınava daha girebilirler. Bu sınavlar 100 üzerinden 65 puandan az not alınan konuları kapsar.
Bu ek sınav haklarını süresi içinde kullanmayanlar veya bu sınavlarda da başarılı olamayanlar bir daha meslek sınavlarına alınmazlar.
SINAV
bu madde çok eski bir madde. sizin yayınladıgınız yönetmelik çok eski. başarısız olanların bir daha meslek sınavlarına alınmaması gibi bir durum asla yok.sadece 2 yıl bekliyorsunuz. ve tüm konulardan tekrar sınava giriyorsunuz.

ayrıca turmob 7 yönetmeliği maliye bakanlığına gönderdi ve 5 tanesi onay aldı maliyeden. 2 tanesi onay alamadı. bunlarda smmm sınav yönetmeliği ve sürekli eğim yönetmeliği. Şu an ki smmm sınav yönetmeliğine göre başarısız olanlar 2 yıl sınavlara alınmıyor ve tüm derslerden tekrar sınav giriyorlar. turmob bu maddeleri hazırladığı yeni sınav yönetmeliği ile degiştirdi. bekleme süresini 6 aya indirdi ve sadece kalınan derslerden sınava girilmesini içeren maddeler ekledi. ama malesef bu yönetmelik maliye bakanlığından onay alamadı.turmob da bu konuyu yargıya taşıdı arkadaşlar. bilginize..

Son düzenleme:
yönetmelik türmobun siteden aldım arkadaşlar. eski olduğunu ayırt edemedim.

eski bir yönetmelikse arkadaşlar yeni eklenmmişl dersler var sınav konularında onlar ne gizeyior peki

arkadaşlar türmobu aradım o yönetmelikler yarın yayınlanacakmış. eski yönetmelikmiş bunlar. dikkate almayın.

yanlış yönetmeliği kopyalamışım. türmobu aradım: yarın yayınlanacak diyorlar.

sınav ve staj yönetmeliği galiba yargıya gitmiş.

arkadaşlar yarın resmi gazetede yayınlanacakmış.

ama bıu yönetmeliklerin için de sınav yönetmeliği yok.

yanlış yönetmeliği kopyalamışım. türmobu aradım: yarın yayınlanacak diyorlar.

sınav ve staj yönetmeliği galiba yargıya gitmiş.
evet 6 kasımda yargıya gitti turmob. bütün yönetmeliklere onay verdi maliye fakat bizim sınav yönetmeliğimize onay vermedi. sebebi de turmobun sınavlardan başarısız olanları 2 yıl yerine 6 ay bekletmek ve tekrar sınava girdiklerinde tüm konular yerine sadece kaldıkları derslerden sınava tabi tutmak istemesi. maliye bakanlığı ısrarla bu maddelere onay vermiyor. bizlerde bunun için imza kampanyası başlattık arkadaşlar. google dan smmm sınav yönetmeliği için imza kampanyası diye arattırarak bulabilirsiniz. dilekçeye desteklerinizi bekleriz..

papunzell yani diyorsunki çıbanın başı mehmet şimşek öylemi.

türmob burda haklı