fonradar

Turnover Oranı Nasıl Bulunur ?

kadirdiloglu

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar,

Ben işyerindeki sirkülasyon oranını hesaplıyorum da internetteki hesaplarmalara baktığımda acaba ben mi yanlış hesaplıyorum diye düşünmeye başladım.Bana göre şöyle;

o ay ki işten ayrılanların sayısı/toplam personel sayısı*100= turnover oranı

internette ise şöyle;

işten ayrılan+işe alınan/dönem başı toplam mevcut sayı*100 sizin yorumlarınız nedir?

Sayın kadirdiloglu,

Sorduğunuz soru da bulmak istediğiniz değer de çok ayrı konular. Turnover "ciro" anlamına geldiğine göre anlaşılan ciro değişimini sormuyorsunuz. Ancak çalışan değişim sayısını sorduğunuza göre ikinci seçenek küçük bir düzeltmeyle daha doğrudur;

işten ayrılan+işe alınan / dönem içi çalışan sayısı = değişim oranı. (turnover değil)

Sayın kadirdiloglu,

Sorduğunuz soru da bulmak istediğiniz değer de çok ayrı konular. Turnover "ciro" anlamına geldiğine göre anlaşılan ciro değişimini sormuyorsunuz. Ancak çalışan değişim sayısını sorduğunuza göre ikinci seçenek küçük bir düzeltmeyle daha doğrudur;

işten ayrılan+işe alınan / dönem içi çalışan sayısı = değişim oranı. (turnover değil)

Turnover ( Personel Sirkülasyonu): Belirli bir zaman aralığında firmada işe başlayan ve işten ayrılan personellerin devir oranını ifade eder. Bir personelin aynı firmada ortalama kaç ay/yıl çalıştığını, firmada ne sıklıkla işten ayrılmalar olduğunu, ayrılanların yerinin ne kadar sürede doldurulduğunu ifade eden sayısal (oransal) terime turnover (Personel sirkülasyonu) diyebiliriz.

Sayın kadirdiloglu,

Size cevap yazdım, kullandığınız terimin de yanlış olduğunu söyledim, bana yazdığınız cevapdan önce hiç olmazsa bir sözlüğe baksaydınız, sizin hesapladığınız değere illa ingilizce terimini kullanmak istiyorsanız, biz "Staff circulation ratio" deriz, yada hiçolmazsa staff/labour turnover. Tabi bazı terimleri bilmeden yanlış kullanmak ve bu hatayı sorgulamadan yaygın hale getirmek okadar alışılmış bir hal aldıki.