fonradar

Uçak Biletleri Nasıl Muhasebeleştirilir ?

Ogrenci

Katkı Sunan Üye
Selam değerli üstadlar

a) THY veya başka hava yollarına ait uçak biletlerinin muhasebe kaydı nasıl yapılmalıdır.

saygılar

thy yollarına ait siteden 2004 ve daha öncesine ait mali tabloları inceledim.
thy ile ilgili özel bir kanun maddesi bulamadım ama incelediğim mali tablo ve açıklamalarda thy'nin bir anonim ortaklık olduğu (şirket) olarak geçiyor ve kdv mevzuatı yönünden hem indirilecek hemde hesaplanan kdv hesaplarını kullanıyor (buda demekki kestiği biletlerde kdv hesaplıyor). burdan çıkardığım sonuç ile yapılacak işlem,

[/code]
760 (770) B- XXX
191 B- XXX
100 (102) A- XXX

olması gerektiğini düşünüyorum. ama bu konuda işlem yapmış üstadlardan cevap almak ve uygulamak daha doğru olur.[/code]

Sayın Arkadaşım,

Uçak biletleri yurtiçi yurtdışı seyahat giderlerine işlenir.
Yurtiçi seyahatlerde KDV vardır.Ama yurtdışı seyahatlerde KDV yoktur.
direkt 1.18 e bölerek bulamazsınız alan vergiside vardır.Buna dikat edin bileti inceleyiniz

Sayın MERAKLI
alan vergisi niçin KKEG'dir?
Buna dair bir tebliğ var mı?
Aydınlatırsanız sevinirim.

UÇAK İŞLETMESİ İLE KOMİSYONCU ARASINDAKİ BELGE ALIŞVERİŞİ AŞAĞIDA AÇIKLANMIŞTIR.

1- Uçak sahibi yolculardan aldığı ücret bedeli kadar komisyoncuya fatura keser,
2- Komisyoncu da aldığı komisyon karşılığı uçak sahibine fatura keser,
3- Uçak sahibi kestiği faturayı gelir, yazıhanenin verdiği komisyona ilişkin faturayı gider kaydeder.
4- Komisyoncu (yazıhane) Uçak sahibinden aldığı faturayı gider, yolcu taşıma listesini ve Uçak sahibine kestiği komisyon faturasını gelir kaydeder

Bilet satış gelirlerinin 100 TL komisyon oranının %20 olduğu ve başka gelir ve gideri bulunmadığı farz edilerek her iki mükellefin çıkaracağı hesap hülasası aşağıda verilmiştir.

..Uçak sahibin yapacağı muhasebe işlemleri:
_________________________ …/.. __________________________

..100 KASA………………………………………………118
…………….391 HESAPLANAN KDV……………………………18
…………….600 YURTİÇİ SATIŞLAR………………………….100

Bilet satış bedelinin gelir kaydı…
_________________________ …/…___________________________

..600 YURTİÇİ SATIŞLAR………………………….… 20
..191 İNDİRİLEBİLİR KDV …………………………… 3,6
………100 KASA …………………………………..…….........…….. 23,6

Komisyoncuya ödenen komisyon bedelinin gider kaydı
_________________________ …/…___________________________

…………………..UCAK SAHİBİNİN HESAP HÜLASASI

…Komisyon gideri………..20……..Yolcu bileti geliri………….100
…KAR………….....………….. 80
……………………… -------------------…………………… ---------------------
……………………......……..100………………………….......…………100
………………………. =========== …………………… ============
===============================================

....Komisyoncunun (Yazıhane sahibinin) muhasebe işlemleri
_______________________ …/…_____________________________

..100 KASA ………………………………...…….100
.. 391 HESAPLANAN KDV ……………………18
600 YURTİÇİ SATIŞLAR………………………118

…Yolcu bilet listesinin kayıtlara intikali
______________________.../…______________________________

.....600 YURİÇİ SATIŞLAR…………………...118
...……….191 İNDİRİLEBİLİR KDV ………………….....…….18
…...…….100 KASA ………………………………....………….....100
_____________________ …/…______________________________

…100 KASA…………………………………...... 23,6
………… 643 KOMİSYON GELİRLERİ ……………….….. 20
………….191 İNDİRİLEBİLİR KDV ………………………..…3,6
_____________________.../…_______________________________

KOMİSYONCUNUN (YAZIHANE SAHİBİNİN) HESAP HÜLASASI

Uçak sahibine ödenen…..100…….Yolcu listesi………………......100
KAR………………........………… 20……..Komisyon geliri…………......20
…………………………-----------------…………………….. -------------------
……………………..........…………..120…………………….........………………120
…………………………. ========== ………………….. ============
...................................................................................................
Not: Sema hanımın KDV muafiyetinin dayanağını anlayamadık, açıklarsa memnun oluruz.

Sayın Osman Bey,

Yurt dışına uçakla gittiyseniz bilette KDV olmadığını görürsünüz KDV YOKTUR.Hizmet ihracıdır.
Acentanın faturasındada Kdv olmadığını görürsünüz.İsterseniz bir acentaya telefon açın, sorun size söyleyeceklerdir.

Sayın Osman Bey,

soruyu biz mi yanlış algıladık yoksa siz mi?
Benim anladığım şirektin elemanı veya patronun (yurtiçi, yurtdışı seyahatleriyle ilgili) uçak biletinin nasıl hesaplara alınacağı şeklidir.
diğer arkadaşlarda bu yönde cevaplamışlardır.

Diğer bir forumda tekrar tartışılan bir konuyu hatırlatmak istedim; telekominikasyon şirketlerinin (T.Telekom, Turkcell, Telsim,Avea) kestiği görüşme ücretlerindeki Özel İletişim vergisi K.K.E.G. değildir, lütfen tekrar incelermisiniz.

Melek Hanım,

Kanunda ÖİV İLE ÖTV indirilemiyecek giderler demişti.Ben onu kastettim.Değilse sizin telefon ft.larındaki ÖİV değil (nihai tüketicidekini değil)

Sayın sema hanım

Pardon. Tekrar dikkatli okuyunca soruyu yanlış anladığımı tespit ettim. Yalnız KDV konusuna gelince konuyu yanlış değerlendirdiğinizi söyleyebilirim. KDV’nun mal hizmet ihracında istisnaları düzenleyen 11. maddesinin 1. fıkrasını aşağıya aldım. Dikkatli okursanız hizmet ihracından kastedilen “yurt dışındaki müşteriler için yapılan hizmetler” ibaresi geçiyor.Yani ikametgahı yurt dışında olanlar için yapılan hizmetler. Bunlar ne olabilir, örneğin bilgisayar programı projeler vs. hizmetleri.

Bu durumda sizin de benim gibi yurt dışına çıkmadığınız anlaşılıyor.

Uçak biletinin muhasebeleştirilme işlemine gelince aşağıdaki gibi yapılır:

_______________.../…____________________

632 GENEL YÖNETİM GİDERLERİ……...100
191 İNDİRİLECEK KDV 18
…………………KASA…………………………..118
_______________.../…_____________________

Selamlar.

Mal ve hizmet ihracatı:

Madde 11- 1. Aşağıdaki teslim ve hizmetler vergiden müstesnadır:
a) (Değişik: 9.4.2003-4842-21 s.k; yürürlük:1.5.2003) İhracat teslimleri ve bu teslimlere ilişkin hizmetler ile yurt dışındaki müşteriler için yapılan hizmetler ve karşılıklı olmak şartıyla uluslararası roaming anlaşmaları çerçevesinde yurt dışındaki müşteriler için Türkiye'de verilen roaming hizmetleri, (1)

Sayın Osman Bey,
Benim yüzde 50 İtalyan şirketiyle ortak müşterim var.
Her ay düzenli İtalya'ya gider gelir.Tüm yurtdışı uçak biletlerinde tekrar ısrarla söylüyorum nereden alırsanız alın KDV yoktur.
Eğer siz KDV!yi İÇ YÜZDEYLE ayırıp indiriyorsanız hata yapıyorsunuz.
Uçakla bir Ankara'ya gidin KDV var.Bir Almanya'ya gidin gelin KDV YOK.
Mesela ithalat yapıyorsanız.Yurtiçinde KDV var Yurtdışında YOKtur.

sayın OSMAN EROL,
yaptığınız işlemde çalıştırmış olduğunuz 632- Genel Yönetim Hs. , yanılıyorsam düzeltin Gelir Tablosu hesabı değilmi. Yani dönem içi işlemlerinde 770- Genel yönetim gideri hesabı, dönem sonu yansıtrmadan sonra 632 hesap kullanılmıyormu. Yada ben yanlış işliyorum.

Teşekkürler

Sayın Melek Hanım,

Siz doğru söylüyorsunuz.Sayın Osman Bey bana muhalefet etmekten sanırım bir an daldı

Sayın Melek

Haklısınız. Ben balık tutmayı öğreniyorum.
………………………………………………………………………………………………..

Sayın Sinangil

Siz de haklısınız. Ben atladım. Bu konuda yayınlanmış Bakanlar Kurulu Kararı ve tebliğ var

Bakanlar Kurulu Kararını ve Tebliğin ilgili bölümünü aşağıya alıyorum.

Selamlar.
..................................................................................................

K.D.V. KANUNUNUN DEĞİŞİK 14. MADDESİNE İLİŞKİN BAKANLAR KURULU KARARI
Karar Sayısı: 1984/8889

(28 Aralık 1984 tarih ve 18619 sayısı R.G. de yayınlanmıştır.)

Transit ve Türkiye ile yabancı ülkeler arasında yapılan taşımacılık işlerinin, ekli Karar'da belirtilen şekilde katma değer vergisinden istisna edilmesi, Maliye ve Gümrük Bakanlığının 24.12.1984 tarihli ve 84624 sayılı yazısı üzerine, 3065 sayılı Kanun'un 14. maddesine göre, Bakanlar Kurulunca 24.12.1984 tarihinde kararlaştırılmıştır.

3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 14 üncü Maddesi Gereğince Transit ve Türkiye ile Yabancı Ülkeler Arasında Yapılan Taşıma işlerinin Katma Değer Vergisinden İstisna Edilmesine İlişkin
Karar

MADDE 1 - Transit ve Türkiye ile yabancı ülkeler arasında deniz, hava, kara ve demiryolu ile yapılan yük ve yolcu taşıma işleri vergiden müstesnadır.
MADDE 2 - Bu Karar 1.1.1985 tarihinde yürürlüğe girer.
………………………………………………………………………………………………………………….
11. sayılı KDV Tebliği:
D. TAŞIMACILIK İSTİSNASI :
Katma Değer Vergisi Kanunun 14 üncü maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak, 28.12.1984 günlü Resmi Gazete'de yayımlanan 84/8889 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile transit ve Türkiye ile yabancı ülkeler arasında yapılan taşıma işleri vergiden istisna edilmiştir.
1 - İstisna kapsamına; yabancı bir ülkede başlayıp Türkiye'den geçerek yabancı bir ülkede sona eren, yabancı bir ülkede başlayıp Türkiye'de sona eren ve Türkiye'de başlayıp yabancı bir ülkede sona eren taşıma işleri girmektedir.
2 - İstisna kapsamına giren taşıma faaliyetlerinin tamamının veya bir kısmının başka taşımacılara yaptırılması halinde, gerek taşıma işini yaptıran firmaya karşı muhatap olarak işi yüklenen organizatör firmanın, gerekse ikinci derece yüklenici olarak fiili nakliyeyi gerçekleştiren firmanın bu faaliyetleri istisna kapsamına girdiğinden her iki faaliyet de vergiye tabi olmayacaktır. Ancak ikinci derece yüklenicinin taşıma faaliyetinin Türkiye içinde başlayıp bitmesi halinde bu işlerin vergiye tabi olacağı açıktır.

Ynt: Uçak Biletleri Nasıl Muhasebeleştirilir ?

sayın forumdaşlar 632 hesabını kullanmak için önce 700 hesaplarını kullanmak gerekmiyor mu? benim bildiğim kadarıyla muhasebe kaydında 700 hesabına atılır daha sonra 632'ye yansıtılır benim aklıma ilk olarak şu geliyor 632 hesabını direkt kayıt atıyorsak 700'lü hesapları kullanmanın ne anlamı var bu konuda detaylı bilgiye sahip olan üstadlar varsa bizleri aydınlatırsa sevinirim.

Ynt: Uçak Biletleri Nasıl Muhasebeleştirilir ?

Melek81 sizin işleminiz doğru olanı. Ama malesef piyasada halen yansıtma hesaplarının ne işe yaradığını pek önemseyen olmadığı için kısa yoldan gelir tablosu hesapları kullanılmaktadır.

Saygılarımla,