fonradar

Uçak Biletlerinin Muhasebeleştirilmesi Hk

Merhaba,
Elimdeki bilette tutarlar şu şekilde;
Kısıtlama:TKM:15/TBU:132,84
Esas ücret:58
Toplam:117,84
muhasebe kaydı nasıl olacak ?(kdv????)
Tşk.

Son düzenleme:
Sayın formdaşım

Eğer bilet iş ile ilgili ise ve yurt dışı bileti ise ;

________________________/____________________________

760-Paz.Sat.Dağ.Gid. (B) 117.84.-

100/102 (A) 117.84

__________________________/________________________

**Yurtdışı uçak biletlerinde KDV hesaplanmaz.

Eğer bilet işle ilgli değil patronun gezi,seyahat v.b amacıyla

__________________________/__________________________

770-Genel Yön.Gid.(B)

01-K.K.E.G - 117.84

100/102-(A) 117.84

_________________________________/___________________________________

şeklinde muhasebeleştirilir.

ayrıca biletlerde kdv tam matrah üzerinden hesaplanmaz. çünkü alan vergisi falan yazar bilet üzerinde. kdv ft üzerindeki tutarı 191e yazın. matrahı bu kdv ye göre hesaplayın. aradaki farkı 689 a verin genel toplamı da biletle aynı tutar tutacaktır.

Eğer acentadan aldıysanız biletinize istinaden fatura isteyebilirsiniz, Fatura Alamassanız bilet tutarından alan vergisini dikkate alarak hesaplayabilirsiniz yurtdışı ise zaten kdv muafıyetı vardır

Artık THY de talep ederseniz fatura veriyor. Ayrıca biletler için faturaya gerek yoktur. fatura yerine geçen belgeler arasında biletler de sayılmıştır.

İyi akşamlar herkese,

Elimde THY ait bir bilet var. Bu bilette şirket otağının ismi, bilet numarası, gideceği yer ve ücret olarakta sadece 119,00 TL yazıyor. Şirket kredi kartı ile alınmış. Matrah ve kdv sini ayırabilmem için alan vergisini bilmem gerekiyor. internette alan vergisinin bedelini bulamadım. Bildiğim kadarıyla alan vergisi sabit bir rakam değil. Gidilecek yere göre değişiyor. birde bu belgeyi kdv iade listesine de yazmakta kararsız kaldım. yardımcı olur musunuz? Teşekkürler..

İyi akşamlar herkese,

Elimde THY ait bir bilet var. Bu bilette şirket otağının ismi, bilet numarası, gideceği yer ve ücret olarakta sadece 119,00 TL yazıyor. Şirket kredi kartı ile alınmış. Matrah ve kdv sini ayırabilmem için alan vergisini bilmem gerekiyor. internette alan vergisinin bedelini bulamadım. Bildiğim kadarıyla alan vergisi sabit bir rakam değil. Gidilecek yere göre değişiyor. birde bu belgeyi kdv iade listesine de yazmakta kararsız kaldım. yardımcı olur musunuz? Teşekkürler..

Alan vergisini siz hesaplayamazsınız. Biletçiler de hesaplayamaz. Her alanın değişiktir. üstelik döviz cinsleri de farklıdır. Kimi Euro dur. Kimi USd dir. Bilet keilirken sistem bunu hesaplayıp bilete ekler.
Sizin için maliyettir zatenMatrahı ayırmanıza gerek yok. KDV sini 191 e atın bitsin.

İyi akşamlar havayolu taşımacılığında gelir vergisi(stobaj) ve damga vergisi varmıdır? Sebebiyle açıklarmısınız ŞİMDİDEN TSKLER.