fonradar

Ücret Almayan Şirket Ortaklarına Y.dışı Harcırah Bordrosu

neslisah

Katkı Sunan Üye
merhaba..şirket ortaklarına alınan karar ile huzur hakkı verilmesine dayanarak y.dışı seyahatleri için harcırah bordrosu düzenliyordum.....temmuz itibarı ile huzur hakkı almayı bıraktılar ..temmuzda yapılan y.dışı seyahatleri var buna harcırah bordrosu düzenleyebilirmyim.....şirket ortlakrına ücret verilmediği takdirde seyahatlerine harıcarh bordorsu düzenlenebilirmi.

merhaba..şirket ortaklarına alınan karar ile huzur hakkı verilmesine dayanarak y.dışı seyahatleri için harcırah bordrosu düzenliyordum.....temmuz itibarı ile huzur hakkı almayı bıraktılar ..temmuzda yapılan y.dışı seyahatleri var buna harcırah bordrosu düzenleyebilirmyim.....şirket ortlakrına ücret verilmediği takdirde seyahatlerine harıcarh bordorsu düzenlenebilirmi.

Harcırah bir seyahatle ilgili masrafların ödenebilmesi usullerinden biridir. Ücretle ilgisi yoktur. yapılan seyahat mutlaka ticari kazancın elde edilmesi ile ilgili olmalıdır.
Seyahat harcamalarının giderleştirilmesinin bir diğer yolu da konaklama, yol, yemek gibi harcamaların belgelerinin doğrudan gider yazılmasıdır.

sayın nguroy cevabınız için teşekkür ederim..yapılan seyahta iş ile ilgili..bu durumda harcırah bordrosu düzenlemeye devam ediyorum.belgeleri değilde bordro yöntemini tercih etmek istedi firma sahipleri.

Harcırah ödemesi yaparken yurt dışı harcaırahlar için devletin tanımış olduğu bir üst limit vardır. Bunun üstünde de ödeme yapabilrisniz. Ancak gv ve dv kesintisi yapmalısınız.

Şirket ortağı ifadenizden AŞ.lerde yönetim Kurulu üyelerini, LTD.lerde müdürleri kastettiğinizi düşünüyorum. Bunların dışında kalan şirket ortaklarına harcırah ödenmez...

temmuzda y.dışına seyahate çıkan 2 şirket ortağı müdür değiller sadece ortaklar.bu durumda yapmamam gerekiyor sanırım

Bu durumda ödenen harcırahların vergisini nasıl beyan edeceksiniz.? Gerçek gidelerini belgeleyin ve yazın.