Ücret Bordrosunu İşleme Tarihi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan serden
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

serden

Katkı Sunan Üye
Ücret bordrosunu ay sonuna mı işliyorsunuz yoksa sigorta tahakkuk tarihine mi işliyorsunuz? Doğrusu nedir?

Ynt: Ücret Bordrosunu İşleme Tarihi

Tahakkuk bir sonraki ay oluyor.Mesela ocak ayının tahakkukunu şubat ayında yapıyoruz.Muhasebe kaydı ocak sonu mu olacak?

Aylık bordroda her ayın bordro tahakkuku o ayın sonunda yapılır.

Mart ayı bordro tahakkuku 31 Mart günü yapılacaktır.

Tanıdığım bir yeminli mali müşavir ücret bordrosunu işlerken SGK 5510 (%5'lik indirimin) ücret bordrosunu işlerken 770 nolu hesabın borcundan düşülerek işleneceğini söyledi.Aynı şekilde 361 nolu hs.alacağından da düşülecek. Benim kafamı karıştıran ise mesela ocak bordrosunu ocak ayı sonunda yaptık.Ama tahakkukunu şubat ayının mesela 20 sinde yaptık. Bordroyu ocak sonuna işlersek tahakkuk etmeden indirimi işleyeceğimiz için problem olacak.Şubat ayına işlemek de ters. Nasıl olacak?

Benim ter olur dediğim şu.Ocak ayı bordrosunu şubat ayınının tahakkuk ettiğimiz tarihe işlersek bu durum ters olur dedim. (Yani ocak bordrosunu şubata işlemek) Peki ücret bordrosunu indirimsiz işlediğimizde tahakkuk tarihinde nasıl kayıt yapacağız? Forumda çok tartışıldı ama ortak bir nokta bulunamadı:((

sn.serden

ocak bordroyu ay sonuna işlediniz.
tahakkukta
23.02.2010

361
770/602

tamammı ?