Ücret gelir dilimleri

tugba_cag

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar.. Mükellefim olan bir şirkette ücretleri sgk ya alınan net ücretten brüt ücrete hesaplama yaparak beyan etmekteyim. 2011 yılında işçilerin bir kısmı gelir vergisi dilimi aştığından otomatikman brüt ücretler kademeli olarak yükselmişti. Fakat şimdi 2012 yılında 166 nolu VUK nun 5. maddesine göre gelir vergisi dilimi sıfırdan hesaplanmaya başlayacağı için net ücretten brüt ücrete doğru hesaplama yaptığımdan brüt ücretlerde 2011 yılına göre düşüş oluyor. Ama böyle bir durumda sgk brüt ücretler düştüğü için defter incelemesi istiyor. (daha önce yaşadık bu durumu.) Brüt ücreti sabitlediğim takdirde de net ücretlerde yükselme oluyor. bu durumda ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. fikirlerinizi bekliyorum. şimididen teşekkürler...

SMMM Tuğba Çağlayan Ersoy

Ynt: ücret gelir dilimleri

Sgk böyle birşey istemez. İstenirse sizin gayet sağlam ve geçerli bir sebebiniz var. Ücrtelerin net hesaplandığını kolaylıkla ispatlarsınız.
SGK ancak yıl içersinde belirgin bir düşme olursa, yada dikkat çeken bir durum olursa yazı ile bilgi ister.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Haklısınız böyle bir şey istememli sgk. Fakat aynen söylediğim buna benzer bir durum nedeniyle bir mükellefim haksız yere kapsamlı bir inceleme geçirdi. İncelemeyi yapan müfettiş arkadaşımız henüz yeni göreve başlamış 23 yaşında genç bir bayan arkadaştı. Ve inanın bize kan kusturdu diyebilirim. Tabiki nedenimiz gayet sağlam fakat çektiğimiz eziyet yanımıza kar kaldı üstelik 6 ay sonrada şirkete nedeni belli olmayan 6000 tl ipc geldi. Dolayısıyla da sgk ile ilgili en ufak risklerde bile yoğurdu üfleyerek yemeye çalışıyoruz artık...

Sizi çok iyi anlıyorum. Kraldan fazla kıralcılık diye buna denir işte.
peki yeni yıl başlarında ücretler ufak da olsa bir artış olmuyormu?
Ayrıca toplamda da sgk matrahı azalıyor mu?

Açıkçası şu an ücretlerde artış olmadı. Bizim bulunduğumuz yer turizm bölgesi olduğundan ücret artışları da yaz sezonu oluyor. Toplam sgk matrahı asgari ücret artışları nedeniyle azalmıyor. Zaten bu durum 3 kişide mevcut şu an kişi başına ortalama 50-200 tl arası azalış oluyor...

Evet Antalyayı bilirim. Toplam sgk azalmıyorsa diğer ücretler de bordro da tam gösteriliyorsa bence sorun olmaz.

Ancak sgk bu azalışı açıktan ücret mi ödeniyor diye kurcalıyor.

Elinizde net ücret üzerinden yapılmış iş sözleşmesi var ise bunu ibraz ettiğinizde sorun çıkarmamaları gerekir.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Mecburen gerçek neyse onu bildireceğim öbür türlü işçinin almadığı maaşı bordroda göstermenin anlamı yok diye düşünüyorum. Evet tabiki sözleşmelerimiz mevcut. İlginize çok teşekkür ederim...

Ynt: Ücret gelir dilimleri

tugba_cag ' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar.. ..............
Fakat şimdi 2012 yılında 166 nolu VUK nun 5. maddesine göre gelir vergisi dilimi sıfırdan hesaplanmaya başlayacağı için ........

Merhaba ;

Sayın ERSOY , bu 166 nolu kanunu ve 5.maddeyi anlayamadım. ???

Sayın Makineci, VUK 166 değile GVK 166 yazmam gerekiyordu hata yapmışım. İsterseniz kopyalayabilirimde...

Merhaba ;

Ben hala GVK 166 yı çözemedim. GVK nun numarası 193 dür. Kanun numaralarını doğru yazmanız yeterli. Kopyalama yapmanıza gerek yok ,kütüphanem oldukça iyidir.

GVK 193 te gelir dilimlerini bulabilirsiniz. GVK 166 da ise ücretlerdeki hesaplamalardan bahsediyor. Benimkide en az sizinki kadar iyidir sevgili meslekdaşım gördüğünüz gibi sizinde eksikleriniz olabiliyormuş. Çocuğa söyler gibi uyarı yapmaktansa araştırma yapmak daha iyiymiş...

Merhaba ;

Sn ERSOY ,
tugba_cag ' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar.. Mükellefim olan bir şirkette ücretleri sgk ya alınan net ücretten brüt ücrete hesaplama yaparak beyan etmekteyim. 2011 yılında işçilerin bir kısmı gelir vergisi dilimi aştığından otomatikman brüt ücretler kademeli olarak yükselmişti. Fakat şimdi 2012 yılında 166 nolu VUK nun 5. maddesine ..................

yazan sizsiniz. Bakınız ne yazmışsınız 166 nolu VUK nun 5.maddesi ,ben de anlayamadım dedim. Daha sonra da
tugba_cag ' Alıntı:
GVK 193 te gelir dilimlerini bulabilirsiniz. GVK 166 da ise ücretlerdeki hesaplamalardan bahsediyor.

GVK 193 ü zaten biliyoruz da inanın , araştırdım ama 166 nolu GVK ?nu nedense bulamadım.Yazımı azarlama olarak yorumlamışsınız buna da üzüldüm.
Rica etsem GVK 166 yı kopyalar mısınız ? Benim cahilliğime veriniz lütfen.

muhasebe ' Alıntı:
Merhaba ;
GVK nun numarası 193 dür. Kanun numaralarını doğru yazmanız yeterli. Kopyalama yapmanıza gerek yok ,kütüphanem oldukça iyidir.

Açıkçası bu ifade tarzınız bana çok garip geldi. Sanki üstünlük kurmaya çalışır gibi bir haliniz var.. Her neyse buyrun linki kopyalıyorum. İstediğiniz gibi okuyabilirsiniz. umarım kütüphanenize katkıda bulunabilmişdir...

http://www.alomaliye.com/gvk_tebligleri/gvk_166.htm

Merhaba ;

Kopyaladığınız 166 seri nolu GVK tebliğidir.kanun değil. Kütüphanemde yoktu , iyi oldu teşekkür ederim.

Zaten bende GVK 166 yazmıştım. Yani Gelir Vergisi Kanununun 166. tebliği. Anlamak için müneccim olmaya gerek yok. Rica ederim...