fonradar

Ücret Kesintisi Hk.

iyi çalışmalar

şirket araçlarına kesilen trafik cezalarının ilgili personelin maaşına yansıtılması konusunda izlememiz gereken yöntem nedir?

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız. Forum Kurallarını okuyunuz.

Ynt: Ücret Kesintisi Hk.

Trafik kurallarına uymaları konusunda personele yazılı tebliğde bulunursunuz ve de imzalatırsınız...

4857 Sayılı Yasanın 38. maddesi gereği disiplin cezası kesebilirsiniz. Bu da 1 ayda 2 günlük ücretini geçemez.

İŞ KANUNU
Kanun No. 4857
Kabul Tarihi : 22.5.2003

Ücret kesme cezası

MADDE 38. - İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez.

İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz.

Bu paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesabına Bakanlıkça belirtilecek Türkiye'de kurulu bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz bankalardan birine, kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılır. Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmaya mecburdur. Birikmiş bulunan ceza paralarının nerelere ve ne kadar verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başkanlık edeceği ve işçi temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanır. Bu kurulun kimlerden teşekkül edeceği, nasıl ve hangi esaslara göre çalışacağı çıkarılacak bir yönetmelikte gösterilir.

Yalnız bir şeyi karıştırmayın.;

Bu ücret kesme cezası değildir. O farklı birşey.
Sürücüler şirket aracını kullanırken kaskonun kapsamadığı zararlar ve cezalara sebeb olursa kendisi öder.

nguroy ' Alıntı:
Yalnız bir şeyi karıştırmayın.;

Bu ücret kesme cezası değildir. O farklı birşey.
Sürücüler şirket aracını kullanırken kaskonun kapsamadığı zararlar ve cezalara sebeb olursa kendisi öder.

bencede...atıyorum kırmızı ışıkta geçen sürücünün cezasını neden işveren karşılasın gayet tabi yaptırım uygulayabilir...

İKİ günlük ücretinden fazlası yansıtılamaz diyor,
peki ödenecek olan ceza çalışanın iki günlük ücretini aşıyorsa ne yapmalıyız?
bir de bunun ile ilgli yevmiye kaydı nasıl olmalı.ödenen cezaları KKEG den mi çıkmalıyız yoksa direk personel ücret ödemesi gibi mi göstermeliyiz..

Tarfik kurallarına uymadığı için sürücüye kesilen trafik cezası personelin maaşından kesilir.Yok eğer şirket ben kesmem kabul ediyorum öderim diyorsa, o zaman KKEG olarak kayıt edilir.

yapılacak kesinti tutarı ile ilgili yevmiye kaydı aşağıdaki gibi mi olmalıdır?

335 ÜCRET trafik cez.öd.(ilgili personel)
100 KASA trafik cez.öd.(ilgili personel)

mesajları okudum ve kısmen bilgilendim.Benimde böyle bir problemim var fazla tonajdan dolayı personelimize1076 tl trafik cezası kesilmiş.peki bunu nasıl persoenlden tahsil edicem.Rakam yüksek.Kesme miktarı kendi insiyatifimize mi kalmış.