Ücret Kesme Cezası

Üyelik
29 Ocak 2015
Mesajlar
1
Konum
istanbul
merhaba ben çalıştığım firmada 6 yıldır çalışıyorum ve yeni iş değişikliği yapıldı yapılan her hata maaşımızdan kesilicek.Tekstilde müşteri temsilciliği yapıyorum ve daha bu alana patronumun isteği ile 2 ay oldu geçeli ve ürünün üzerinde olması gereken etiketi unuttum sonrasında ürüne dikildi bu bir maaliyet evet ama ihracat yapan ve ticaret yapan bi firma bu gibi aksaklıklara çok alışkın olmalı şimdi en ufak bir hatayı bildirim yapılmadan maaşımızı alırken eksik alıyoruz insan kaynaklarına soruyoruz şu sebebten kesildi diyor o kadar.

Bu yasal mıdır?

lütfen bilgi verin.
 

thex

Katkı Sunan Üye
Üyelik
26 Ocak 2015
Mesajlar
166
Konum
Düzce
merhaba ben çalıştığım firmada 6 yıldır çalışıyorum ve yeni iş değişikliği yapıldı yapılan her hata maaşımızdan kesilicek.Tekstilde müşteri temsilciliği yapıyorum ve daha bu alana patronumun isteği ile 2 ay oldu geçeli ve ürünün üzerinde olması gereken etiketi unuttum sonrasında ürüne dikildi bu bir maaliyet evet ama ihracat yapan ve ticaret yapan bi firma bu gibi aksaklıklara çok alışkın olmalı şimdi en ufak bir hatayı bildirim yapılmadan maaşımızı alırken eksik alıyoruz insan kaynaklarına soruyoruz şu sebebten kesildi diyor o kadar.

Bu yasal mıdır?

lütfen bilgi verin.

Anladığım kadarıyla patronunuz bu zamana kadar tolere ettiği bazı hataları artık tolere etmeyeceğini ve çalışanlarına daha disiplinli davranmaları için bir yöntem değişikliğine gitmiş. Bu tür uygulamalarda iş sözleşmesinde yazmıyorsa yada işyerinde bu tür bir uygulamanın olduğu size imzalatmamışsa kesinti yapamaz. Muhtemelen böyle bir kesintiyi kabul ettiğinizi bildiren imzanız vardır.
İşveren 1 ayda 2 günlük ücretinizi disiplinsizlik sebebiyle kesebilir ve bu kestiği günler ssk gününüzü düşürmez (30 gün çalıştınız ve işveren ücret kesintisi adı altında haklı olarak 2 günlük ücretinizi kestiyse gün bildiriminizi 28 değil 30 üzerinde yapmalı). Yaptığı kesintiyi size gerekçesi ile birlikte yazılı olarak bildirmesi gerekir. Tabi kusurlu olmanız ve olayın sizle alakalı olması da gereklidir.

Sanırım işyerinde görev değişikliğide yaşamışsınız. Size yeni verilen görev için yazılı kabulünüz alındı mı? Bu konuda da yazılı beyanınızı alması gerekiyordu.
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
"....yapılan her hata maaşımızdan kesilecek"derken;
Bu noktada tarafınıza yazılı bildirim yapıldı mı yada iş sözleşmesinde bu noktalara ilişkin(yani ücret kesme cezalarına ilişkin ve sözkonusu fiilllerin işlenmesi halinde ceza verileceği/ücretinizin kesileceğine dair)hükümler yok ve size yapılan bu kesintiler sebebleriyle birlikte yazılı olarak bildirilmiyor/bildirilmemişse yasal değil ve kesintisi yapılan tüm bu ücretleri geri alabilirsiniz
İşveren iş sözleşmesinde gösterilen yada çalışma koşulları çerçevesinde ayrıca yazılı olarak yapılan ve size tebliğ olunan sebebler dışında kesinti yapamaz.
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,810
Konum
izmir
Anlatılan konuya göre, başlık sanki hatalı bence.
Yapılan ücret kesme cezası değil, sebep olunan zararın bedelinin kesilmesi. İşveren bu kesintiyi yapamaz mı, gerekli yolu doğru şekilde izleyerek?
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Olay "ücret kesme cezası"mı?,"zarar karşılığı"yani işcinin işverene verdiği zararın karşılığı kesinti mi?bunu cevabını sn.Tuba aksoy verecek ama olay sn.Keremcem beyin dediği gibiyse, işveren yine de işcinin maaşından bu şekil kesinti yoluna gitmemeli.
eğer olay işcinin işverene verdiği bir zarar ve bu duruma/zarara bağlı olarak kesinti yapılıyor ise malum bu konuda iş yasamızda açık hüküm yok,bu nedenle genel hükümlere başvurularak(6098 sayılı Borçlar Kanunun 395-396-400 ve 407 madde hükümleri çerçevesinde) sonuca gitmek isabetli olacaktır düşüncesindeyim.
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,234
Konum
Manisa
Zarar karşılanması olarak kesinti yapılabilmesi için kesin tesbit tutanak gibi yasal belgelerin yapılması gerekir. Çalışanın da bu zararı verdiğine dair ilgili tutanakta imzasının olması yani kabul etmesi lazım. Tabii zararın karşılanması olayının birde maliye ayağı var. Eğer işv. uğradığı zararı karşılatıyor ise bunu o çalışana ft etmeli.
 

Benzer konular

Üst