Ücretin Gider Olarak Yazılması

Üyelik
30 Tem 2005
Mesajlar
4
SAYIN ÜSTADLAR; SORUM ŞU : İŞLETME HESABI DEFTERİNE TABİ ŞAHIS İŞYERLERİNDE ÇALIŞMAKTA OLAN İŞÇİLERİN ÜCRETLERİNİ VE KİRA ÖDEMELERİNİ GİDER OLARAK YAZARKEN NET ÜCRETİ Mİ YOKSA BRÜT ÜCRETİMİ GİDERLEŞTİRSEK DAHA DOĞRU OLUR. BAZEN ZARAR OLAN İŞLETMEYİ KAR DURUMUNA ÇEVİRMEK İÇİN NET ÜCRETİ YAZIYORUM. SİZCE HANGİSİ DOĞRU. YARDIMINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLERNot: Bu yazının başlığı admin tarafindan forum kurallarına uygun olmadığı için düzeltilmiştir.Lütfen Forum Kuralları'nı okuyunuz.
 
Üyelik
1 Haz 2005
Mesajlar
29
Merhaba,
Personel ücretini giderleştirirken,
Brüt ücret + SSK İşveren Payı + SSK İşs.Sig.İşveren Payını işletme hesabı defterine gider olarak yazabiliyoruz.
Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta SSK ve İşsizlik Sigortası Primleri vergisel açıdan ödenmesi koşuluyla gidere yazılabiliyor.

Kira ödemelerini giderleştirirken
Dönemsellik ilkesini gözönünde tutarak brüt kira giderini işletme hesabı defterine yazıyoruz. (Bazen işletmeler 2-3 yıllık kiralarını peşin ödeyebiliyorlar, bu durumda sadece içinde bulunduğumuz yılın brüt kira giderini defterimize yazmamız gerekmektedir.)
 
Üyelik
8 Ağu 2005
Mesajlar
171
Sn. Uzunok;

Fiilen ödenmeyen SSK primi ve işsizlik primi işveren payları da işletme defterine kaydedilmeli, ancak işletme hesabı özetine dahil edilmemelidir.

Çünkü; SSK ve iş mevzuatı yönünden ücret ve eklentilerinin de kaydı şarttır. Aksi halde kayıtların geçersizliği nediniye ipc sözkonusu olabilmektedir.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
287
Konum
kuşadası
sayın onursal beye katılıyorum ssk ve iş müfettişleri incelemeye geldiklerinde defter kayıtlarında işçi ücretlerinin yazılıp yazılmadığını bakıyorlar.buna göre idari para cezası yazabilirler. ayrıca davalık bir durum olduğundada defter kayıtları esas teşkil eder kira bedelini ise brüt olarak yazabilirsiniz .umarım yararlı olmuşumdur. :D :)
 
Üst