Ücretsiz Doğum İzni Bitmeden İşten Çıkarılma

Merhaba,
17 mayis 2017 tarihinde ücretli doğum iznim bitti ve o tarihten sonra işverenden ücretsiz izin istedim 15 eylül e kadar izin verildi fakat 15 ağustosta işten çıkarılmam söz konusu oldu (henüz ücretsiz iznimin 3 ayni kullanmisken Ücretsiz iznimi uzatma isteğim konusunda bazı anlaşmazlıklar yaşadık.) karşılıklı anlaştık benim çıkışımı yapmaları durumunda bende verecekleri tazminati firmaya iade edebileceğimi sadece işsizlik maaşı almak istedigimi dile getirdim. Böyle bir durumda
1-işsizlik maaşından yararlanabilir miyim?
2-isveren muhasebeci araciligiyla bir gün bile olsa gelip çalışmamı ihbar tazminatimi vereceğini söylemiş (sonradan kendilerine iade etmemi de). İzinden sonra 1 gün bile çalışmış olmak issizlik maasi hakkimi ortadan kaldirir mi?
Bilmem gerekenler nelerdir? ben firmayi zorda birakmamak adina kendimde maddi olarak sıkıntıda olduğum için her iki taraf açısından sorunsuz bi fesih olsun diye tazminati iadeyi teklif ettim kabul edildi ama suan muhasebe benim issizlik maaşı alamayabilecegimi söylüyorlar (son 120 gün e bakarak sanirim). Simdiden teşekkür ederim

Bu şekil uygulamaları doğru bulmuyorum.
Eğer işsizlik ödeneği de alamayacaksanız,bir anlamı Yok.
Çözüm,işsizlik ödeneğini hak etmiyorsanız,işbaşı yaptıktan sonra geçerli bir nedenle fesih yapsınlar ve tazminatınızı ödesinler(ayrıca sakın istifa etmeyin derim)

Doğum izni bitimi sonrası ücretsiz izin 6 aya kadar ve bir kerede talep edilebilir. Önce 1 ay bitince 1 ay daha şeklinde olamaz. Bunu izin başvurunuzda "xx tarihine kadar" şeklinde belirmeniz gerekir. Ücretsiz izin devam ederken de karşılıklı anlaşma olmadıktan sonra işv. çıkış veremez.

Sn. Merkur 2 Cevaplariniz için çok tesekkur ederim. Ucretsiz izin isterken özel sektör olduğu icin patronun inisiyatifinde oldu biraz. Ben mümkün oldugunca 6 aya yakin olsun istedim ama kendisi 'biz 15 eylül diyelim o zaman ihtiyaca göre tekrar görüşelim' dedi yolladi beni herhangi bi dilekçe form doldurma olmadi. Suan bebegime bakacak kimse yokken beni iş başı yapmam için çağırdılar. Bi şekilde çıkışımı verecekleri konusunda anlastik.

Şeref bey teşekkür ederim cevabiniz için. İskurdan biraz arastirma yapabildiğim kadariyla mayis ayinda 12 koduyla bi giris olmus adıma bu nedenle red karari alirsiniz dendi issislik maasi icin. Muhasebecimize sordugumda ücretli iznimin bitip ucretsiz iznimin başladığı gün birden fazla neden olduğu için bu kodla giris yapıldığını soyledi her iki durumunda formunu veririz başvurursun gerekli yerlere dedi ama hala cikisimi yapmadılar bende beklemedeyim.