fonradar

Ücretsiz İzinde Habersiz İşten Çıkarılma

Merhaba , 2013 yilinda ekim sonu isyerimden doğum iznine ayrıldım,subat 2014 te donmem gerekiyordu ama is yerimi degistirip daha uzak bir yere gonderdiler bebegum cok kucuk olduğundan ve yeni is yeri henüz açılmadığından bana o donem izin verdiler ücretsiz olarak sonra bu izin rahatsizliklarim araya girdiginden uzadi ama bunlar hep isverenimin bilgisi dahilinde ve sözlü olarak idi,sonra beni 2015 mart ayinda haberim olmadan ise gitmedigim sebebi ile isten çıkışımı vermişler, ama kidem tazminati vermediler bende geri donerim işe diye istememistim,kidem tazminat hakkim duruyor sanmistim yani istedigim zaman alabilirim sanmistim.bugun yani mayis 2017 de tazminatimi istedim ama senin tazminat hakkin yok yandi dedile normalde 13 bin tutar iken bana hadi sana ayip olmasin diye 3bin verelim dediler,
İse gitmedim ama patron bilgisi dahilinde idi, sonra cikarmis beni isten.
Simdi benim hic bir hakkim yok mu hukuki olarak
1_Beni işyerinde calismadigim surede muhendis olarak gösterip sigortami yatirmamis,2014 ve 2015 te
2 calisirken sozlesme yaptik maasim 2700 yazdi ama 1700 verdi ,2013 te,primlerimde düşük yattı

Ben napabilirim,mahkemeye gitsem kazanacaklarim olur mu,kidem alabilir miyim,lutfen cewap bekliyorum ,onlar da bana gel dedile,3000 i kabul edeyimmi hic yoktan iyidir diyerek
Teşekkürler

Mahkemeye verdiğinizde yazdıklarınızı yazılı imzalı belgelerle ispatlayabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Ücretsiz izni sadece konustuk,ama diger1 ve 2. Madde noter belgelu,sgk prim de e devlette gözüküyor

Ücretsiz izni sadece konustuk,
Söz uçmuş yazı da olmadığından kalmamış ortada. İşvereniniz devamsızlık nedeniyle sözleşmenizi feshetmiş. Yazılı bir izin belgesi de yok ortada. Devamsızlık nedeniyle fesihte tazminata hak kazanamazsınız. Ancak belki feshin usulune uygun olarak yapılmamasından ötürü dava açıp tazminat talep edebilirsiniz, onda da bence 3 yıl devamsızlığı açıklamakta sıkıntı yaşayacaksınız.
ama diger1 ve 2. Madde noter belgelu,sgk prim de e devlette gözüküyor
Raporlu veya raporsuz, çalışmadığınız gün için prim ödememesi normal olan zaten,
diğer sigorta priminin düşük ödenmiş olması da , işverenin sözleşmenizi feshetmesinden önce siz o sebeple feshetmiş olsaydını işinize yarayacaktı. Şu andaki durumda ancak o dönemde düşük ödenen sigorta primlerinizin sgk na tam ödenmesini sağlamak için dava açabilirsiniz.