fonradar

Ünvana "İnşaat" İlave Etmek

Merhaba.
Şu an ufak çapta bir demir doğrama dükkanım var. Dükkanın ismi "X demir doğrama, kaynak ve montaj" şeklinde. Şimdi sorum şu: Dükkanımın ismine "inşaat" ünvanını nasıl ekletirim? Şöyle olması gerek: "X demir doğrama, kaynak, montaj ve inşaat" Çok teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba ;

Basit usul,işletme,bilanço hangi usülde defter tutuyorsunuz bilemiyorum ama bence yapmanız gereken ilgili vergi dairesine müracaat ederek yapmış olduğunuz işlerin yanına İNŞAAT işini de ilave ettirmeniz ve sicilinizde ilgili nace kodunun yer almasını sağlamak olacaktır.

Tabi burada İNŞAAT kelimesi o kadar basit düşünülmemeli. Mutlaka bir müşaviriniz vardır kendisiyle temasa geçmelisiniz.

Bu bahsettiğiniz unvan nerede kullanılıyor?
Tabela unvanı mıdır,yoksa ticaret unvanı mıdır? herhangi bir odaya unvanla kayıt yaptırmış mıydınız?
Bunları bilmeliyiz ki tam yorum yapabilelim?

Sayın Arkadaşlar,

Anladığım kadarıyla Tüzel Kişi değil Gerçek Kişi, Ünvanı ancak Adı Soyadı olur, gerisinin bir anlamı olmaz.

Sayın Arkadaşlar,

Anladığım kadarıyla Tüzel Kişi değil Gerçek Kişi, Ünvanı ancak Adı Soyadı olur, gerisinin bir anlamı olmaz.

Merhaba ;

Gerçek kişi de olsa bağlı bulunduğu oda ve vergi dairesi sicil kaydında yapacağı işleri belirten nace kodlarını ilave ettirmesi gerekir.Nace kodu gözükmeyen bir iştigal konusunda sigortalı çalıştırmak istediğinde SGK ya sigorta dosyası bile açtıramayacaktır.
İlk mesajımda belirttiğim gibi İNŞAAT işinin de net olması gerekir. Nace kodları listesinde İNŞAAT içeren onlarca kod olduğu malumunuzdur.

Merhaba ;

Gerçek kişi de olsa bağlı bulunduğu oda ve vergi dairesi sicil kaydında yapacağı işleri belirten nace kodlarını ilave ettirmesi gerekir.Nace kodu gözükmeyen bir iştigal konusunda sigortalı çalıştırmak istediğinde SGK ya sigorta dosyası bile açtıramayacaktır.
İlk mesajımda belirttiğim gibi İNŞAAT işinin de net olması gerekir. Nace kodları listesinde İNŞAAT içeren onlarca kod olduğu malumunuzdur.

Mükellefiyet detayını bilmiyoruz, hele 2. sınıf ise muhtemelen esnaf odasına gidecektir bu ihtimaller varsa esnaf odası nacede belirleyici olur. İnşaat işi başlarsa iş büyür o zaman İTO gerekebilir ama ordan da beyan edeceği ana iş kolu esas olacağı için SGK çok da direnmez diye biliyorum. Benzer bir konuda çözüme ulaşıp cevap vermeleri 2 sene sürdü.

Sayın Arkadaşlar,

Gerçek kişiler de isterlerse ticaret/esnaf sicile ad soyad dışında unvan tescil ettirerek kullanabilirler. Tabii şirket çağrışımı veren kelimeleri kullanmamak kaydı ile. Ancak tescil parasından kaçmak için ad-soyad bile tescil ettirmeyenler de bir hayli fazla.

Sayın osmen bu yazılanlar neticesinde daha kapsamlı bir bilgi verirse,sonuca gidebiliriz.Aksi halde kendi ekseni etrafımızda döner dururuz.

Gerçek kişiler de isterlerse ticaret/esnaf sicile ad soyad dışında unvan tescil ettirerek kullanabilirler. Tabii şirket çağrışımı veren kelimeleri kullanmamak kaydı ile. Ancak tescil parasından kaçmak için ad-soyad bile tescil ettirmeyenler de bir hayli fazla.

Sayın merkür2,

Evet odaya böyle bir ünvan ekletebilirsiniz ancak, hem sicil hem vergi dairesi TC kimlik ve ad Soyadı esas alır, bu da hem TTK hem BK hemde vergi yasalarının temel gereğidir. Yoksa açık muvazaaya sebep olur.

Noterler ticaret ya da esnaf odasına kaydı olmayan 1. sınıf defterleri tasdik etmiyor. Bu sene karşılaştım bu sorunla.

Noterler ticaret ya da esnaf odasına kaydı olmayan 1. sınıf defterleri tasdik etmiyor. Bu sene karşılaştım bu sorunla.

Bu uygulama aslında yeni değil Bilgin.Birkaç yıldır var da pek üstünde durmuyorlardı.Özellikle 1.sınıflar için bu şart ve belge aranmıyordu.Ama nedense Noterler Birliği bu yıl işi sıkı tutmuş bütün noterlere de talimat vermiş,onlarda mecburen gereğini yapıyorlar.
Ancak bu konuda da tam bir birlik sağlanamamış görünüyor.Çünkü bazı noterlerin farklı şekilde tasdik yaptıklarını da duydum.Detaya girmeyeyim ama böylede bir durum var.
Bu arada kendi çalıştığım noter geçen yıl bu sebepten teftiş geçirdi.(Sebebini de anlattı bana,tuhaf bir sebebi vardı komik mi desem saçma mı desem bilemedim:) ) O nedenle kendi noterim bile kesinlikle bu belge olmadan tasdikleri yapamayacağını bildirmişti.

2018 Aralık için şimdiden tedbirli davranıp,özellikle 1.sınıf bilanço firmalarının oda kayıtlarını kesinlikle yaptırmalarını sağlamalıyız.Yoksa aynı sıkıntıları yine yaşayacağız.

Bu uygulama aslında yeni değil Bilgin.Birkaç yıldır var da pek üstünde durmuyorlardı.Özellikle 1.sınıflar için bu şart ve belge aranmıyordu.Ama nedense Noterler Birliği bu yıl işi sıkı tutmuş bütün noterlere de talimat vermiş,onlarda mecburen gereğini yapıyorlar.
Ancak bu konuda da tam bir birlik sağlanamamış görünüyor.Çünkü bazı noterlerin farklı şekilde tasdik yaptıklarını da duydum.Detaya girmeyeyim ama böylede bir durum var.
Bu arada kendi çalıştığım noter geçen yıl bu sebepten teftiş geçirdi.(Sebebini de anlattı bana,tuhaf bir sebebi vardı komik mi desem saçma mı desem bilemedim:) ) O nedenle kendi noterim bile kesinlikle bu belge olmadan tasdikleri yapamayacağını bildirmişti.

2018 Aralık için şimdiden tedbirli davranıp,özellikle 1.sınıf bilanço firmalarının oda kayıtlarını kesinlikle yaptırmalarını sağlamalıyız.Yoksa aynı sıkıntıları yine yaşayacağız.

Uygulama birliğinin sağlanamamasını benim aklım almıyor bu ülkede. Aynı üst kuruma bağlı birimlerin kendi bildiklerini uygulamaları zaten sorunun kaynağı. Birkaç müşavir arkadaşa ilettim konuyu gülüp geçtiler. Nereden çıkartıyorsun diyorlar :). Güler misin ağlar mısın? Tahsin abi senin de belirttiğin gibi 2018 e hazırlıklı olmak gerekli. Selamlar