fonradar

Üretim artıkları

terapist13

Katkı Sunan Üye
üretim için kullandığımız hammaddeyi 710 hesaba veriyoruz. Üretim sırasında üretim artıkları çıkıyor
bunlarıda 157 hesaba alıyoruz.
sorum şu; üretimde tekrar hammadde ile birlikte kullanılan üretim artıklarının çıkışı nasıl olmalı.
151 xx
157 xx şeklinde üretime veriyorum. ancak 710'da nasıl bir iz atmak gerekir diye çelişkide kaldım.

Ynt: Üretim artıkları

Merhaba,

Bu durumda ben 157 de stok kodu oluşturdum. Muhasebe kodu ile uyumlu olsun die. Bizde üretim artığı değilde sevkiyat sırasında hurda olarak ayrılan mallar var ve bunlar direkt hammadde olarak üretime veriliyor. Ay sonlarında üretim bölümü reçetelerini hazırlamadan önce onlara bu rakamları vererek reçetelere girmelerini sağlıyorum. Reçeteye girince zaten otomatikman çekmelerle düşülerek malın maliyetine giriyor.
İnşallah anlatabilmişimdir. Kolay gelsin.

151 aracılığıyla bende maliyete veriyorum ancak
gider olarak 710 takibi gerekirmi
oraya takıldım.

Üretimde kullanılmayan kısmı için 710 takibi gerekmez. Diyelim 1000 kg üretime hammade çıkışı yaptın 150 den. Bunun 950 kg ı üretimde kullanıldı. 50 kg.lık bir artık oluştu. Ya üretimden iade olarak yeniden 150 ye girmen gerekiyor, ya da üretimde kullanılmış gibi işlem yapman gerekiyor.

sayın champell59
üretime girmeyen bir şey söz konusu değil
üretim süreci sırasında esas mal üretilirken
bazı üretim artıkları elde ediliyor. Tekstilde telef, döküm fabrikalarında döküm artıkları gibi.
bunlara yan üründe diye biliriz, bu yan ürünlerin bir satış değeride var. bunları sarış değerleri
ile 157 diğer stoklara alıyoruz bir kısmını satıp bir kısmınıda tekrar üretimde kullanıyoruz.
hammaddenin üretimine giren bu kalemleri nasıl muhasebeleştiririz diye soruyorum.
151 XX
157 XX yeterlimi
yoksa 710 da üretim giderleri içinde de göstermek gerekirmi

Tekrar üretime gönderdiğin için kesinlikle 710 da göstermen gerekiyor. Çünkü malın üretiminde kullanılan ve değeri olan bir hammaddeden bahsediyoruz. Malın maliyetinin sağlıklı olması açısından şart.