fonradar

Üretim İşletmesi Hakkında...

Merhaba,
Yeni faaliyete başlayacak bir üretim işletmesi (şahıs) İşletme hesabına göre defter tutabilir mi? Faliyetine yeni başlasa bile bilanço usulüne göre defter tutması daha doğru değil mi? Görüşlerinizi bekliyorum ...

Selamlar
Tabiki keyfiyetten ötürü isterseniz bilanço defteri ile de başlayabilirsiniz.Ancak üretimin doğru hesaplanması ve takibi için bilanço defteri kullanmanın faydalı olacağı muhakkak olsa da,bilanço defteri tutmanın firmaya getireceği vergisel sorumluluk ve yükümlülükleri de göz önüne almalısınız.Yani 1.sınıf defterin vergisel yükümlülüklerini araştırın,artılarını eksilerini karşılaştırın ona göre karar verin,diyebilirim.
Saygılar

Sayin abicim hayırlı geceler....Birinci sınıf ile ikinci sınıf arasında vergisi yukumluluk de bir fark yoktur....

Sayin abicim hayırlı geceler....Birinci sınıf ile ikinci sınıf arasında vergisi yukumluluk de bir fark yoktur....

Sevgili dostum, Sn.merkur2 başlıcalarını saymış.Kastettiğimde başta bunlardı..Bunlar dışında tekdüzen hesabı tutulacağı,müşavirlik ücretinin işletme defterine nazaran farklı olacağı gibi ekstraları da ekleyebilirsin.