Üretime geçiş sürecindeki hesap kodları.?

merihs12

Katkı Sunan Üye
Konveyör bant ve kayış işi yapan mükellefimiz henüz yeni üretime geçti ve ürettikleri bant ve kayışları yurt içi ve dışına satmaya başladı.İlk kez maliyet muhasebesi tutcağım için sizlerden yardım almak istedim.Konu çok kapsamlı biliyorum ama yüzeysel olarak öğrenmek istedim.Hangi hesapları açmalıyım ,nelere dikkat etmeliyim,fire oranı vb.hakkında kısa yorumlarınıza ihtiyacım avr ...teşekkürler

Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: Üretime geçiş sürecindeki hesap kodları.?

Sevgili formdaşım o zaman kısaca bahsedelim.Yine takıldığın olrusa formda görüşürüz.

150-151-152 hesaplarını ayrıca 710-720-730 hesaplarını aç 710 hesabın altını ilk madde malz.adları ilede detaylandırabilirsin bu sana kolaylık sağlar.Ayrıca stoktan üretime giden ilk madde malzeme içinde kart veya bilgisayarda excell formatında ürün kartları açarasan buda sana kolaylık sağlar.720-hesabına üretimde çalışan işçilerin ücret, mesai vb.aç 730-hesabın altına üretim hesabı ile ilgili üretime direk değilde endirek girecek kalemleri aç.Bu arada 740 750 760 770 780 hesaplarında alt hesabını aç (bu arada bu hesaplar 7/A göre tutacağını düşünerek aç diyorum) Fire ile ilgili benim bir yazım var onu bir oku o önemli.çünkü iso açıkladığı fireler gider onun üzerindekiler K.K.E.G'dir.Şimdilik bu kadar tekrar formda görüşürüz.

çok teşekkür ederim,yanlız fire oranın ıbulamadım hiç biyerde,konveyör bant ve kayış imalatı için fire oranı nedir bilen var mı?

merihs12 ' Alıntı:
çok teşekkür ederim,yanlız fire oranın ıbulamadım hiç biyerde,konveyör bant ve kayış imalatı için fire oranı nedir bilen var mı?

Onu İSO'dan öğreneceksiniz