fonradar

V.U.K. Madde:177

V.U.K. Madde:177/1.Satın aldıkları malları olduğu gibi veya işledikten sonra satan ve yıllık alımlarının tutarı 96.000 veya satışlarının tutarı 130.000 ytl'yi aşanlar,
2.Birinci bentte yazılı olanların dışındaki işlerle uğraşıp da bir yıl içinde elde ettikleri gayri safi iş hasılatı 52.000 ytl'yi aşanlar,
3........4.....5......6.......

denmektedir.
benim sorunum; mart ayında kabul ettiğim bir pastane işletmecisi müşterimin 2005 yılı hasılatı 90.000 ytl civarında. Bu müşterimin kendi imalathanesinde imal ettiği ürünleri iki ayrı pastanede müşterisine sunuyor.2006 yılı için eski muhasebecisi 177/1.maddeye göre değerlendirip işletme defteri tastikletmiş. Ben ise 177/2.maddesine göre I.sınıf tüccar olarak Bilanço usulunde defter tastikletmesi gerekir diye düşünüyorum. Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum. Eğer siz de benim gibi yorumluyorsanız bu aşamadan sonra yani ne yapabiliriz.

!!!

Sn. Duman

Pasteneler bir imalat sektörüdür Lokantalar gibi hizmet olarak değerlendirilemez mamüllerini bir yada bir kaç yerde satışa sunması bu vasflarını değiştirmez bu nedenle Bilanço usulüne geçmeniz yersiz olur.

selamlar.