V.U.K. NA GÖRE VERGİ GECİKME FAİZLERİ K.K.E. GİDERMİDİR?

ASLINDA UYGULAMADA BİZ BUNLARI HEP KANUNEN KAB. ED. GİDERLERE ATIYORUZ. AMA BURADA BİRAZ HAKSIZLIK YAPILIYOR GİBİME GELİYOR, ÖRNEKLERSEK SANIRIM DAHA İYİ AÇIKLANIR: ŞÖYLEKİ: A MÜKELLEFİ KESİNLEŞEN VERGİYİ ÖDEMEK İÇİN TİCARİ KREDİ KULLANIYOR VE TAMAMINI YATIRIYOR BU MÜKKELLEFİN KULLANDIĞI TİCARİ KREDİNİN FAİZLERİNİ GİDERLEŞTİRMEK PEK TABİ KANUNİ HAKKI..... PEKİ B MÜKELLEFİ TİCARİ KREDİ KULLANMIYOR VE KESİNLEŞEN VERGİYİ BİR SÜRE SONRA gecikme faizi hesaplanarak ÖDÜYOR.. BURADAKİ GECİKME FAİZİ'NİN KANUNEN KABUL EDİLMEYEN GİDERE ATILMASI ZATEN CEZALANDIRILMIŞ MÜKELLEFİN BİR KERE DAHA CEZALANDIRILMASI DEĞİLMİDİR... BUNLAR TABİ BİZİM İNSAN YANIMIZIN YORUMLARI... LAKİN BEN V.U. K. KANUNEN KABUL EDİLMEYEN GİDERLER BÖLÜMÜNDE GECİKME FAİZLERİNİ GÖREMEDİM... BU KONUDA BENİ AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM.

Sayın Baykan
AATUHK'a göre ödenen gecikme zamları ile V.U.K'nın 112 maddesine göre
ödenen gecikme faizleri Gelir Vergisi Kanunu'nun 90.maddesi hükmüne
göre gider olarak indirilemeyecektir.

SAYIN ARDA: V.U.K. MAD.112 DE gecikme faizinin GİDER SAyılamayacağı konusunda açık bi ibare göremedim. AYRICA G.v.K. nun 90. maddesinde AMME AL.TAHSİL USULU HAK. KANUN HÜKÜMLERİNE GÖRE HESAPLANAN GECİKME ZAMMINI ZİKREDİYOR PEKİ BU HÜKÜMÜN DIŞINDA KALAN GECİKME ZAMMI sizce neden böyle bir ayrım var g.v. k. nun 90.maddesi düz ara gidiyor ve gecikme zammını hiç zikretmiyor taki amme al.ta.us.kanunu hükümlerine göre hesaplanan gecikme faizine kadar. bunun dışındakiler ise yoruma açıkmı yoksa gidermi ? ....üstelik kanun ilk kısmı (a.a.t.u.h.k. kadar olan kısmında) herne şekilde olursa olsun vergi cezaları ve para cezaları var...Gecikme Zammı yok. sevgiyle kalın