Vadesi Gelmemiş Vergi Borçları Vergi Dairesinden Ödenir mi ?

Ertann

Tanınmış Üye
Bildiğim kadarı ile vadesi geçmemiş vergi borçları vergi dairelerinden ödenemiyor ve sadece bankalardan ödenebilinir ancak dün vergi dairesindeydim birçok kişinin vadesi gelmemiş borçları yatırdığını gördüm:confused:
Vergi dairelerine sadece vadesi geçmiş borçlar yatırılmaz mı? Yoksa vadesi geçsede geçmesede vergi dairesine ödenebilinir mi?
Ayrıca bankalar vadesi geçmiş vergi borçlarının tahsilatını yapabilirler mi?
Saygılar

1-Son ödeme tarihi bitmemiş vergi borçlarını vergi dairesi veznesinden ödeyebilirsiniz.
2-Ama tam tersi olmaz, vadesi geçmişse mutlaka vergi dairesinden ödeme yapmak gerekiyor. Bunun tek istisnası vadesi geçmiş olsa dahi MTV borçlarının vadesinin rastladığı yılın sonuna kadar bankaya ödenebilmesidir.

Üstadım teşekkürler
Gelir vergisi mükellefleri vadesi geçmemiş vergilerini vergi dairesine ödeyebilirlermiş ancak kurumlar vergisi mükellefleri vadesi geçmemiş vergilerini sadece bankaya ödeyebilirlermiş
Böyle bir bilgiye ulaştım ???

Ulaştığınız bilgi doğrudur, zira 29.06.2008 tarih ve 26921 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Seri A ve 2 No.lu Tahsilat Genel Tebliği’nin V . bölümü hükmü gereği 01.01.2009 tarihinden itibaren kurumlar vergisi mükellefleri

Kurumlar Vergisini,
- Kurum Geçici Vergilerini,
- Katma Değer Vergisini, (Sorumlu Sıfatı ile beyan edilenler dahil)
- Gelir Vergisi Stopajlarını,
- Kurumlar Vergisi Stopajlarını,
kanuni süresinde sadece bankalara ödemek mecburiyetindedirler.

Muhtemelen sizin gördüğünüz mükellefler gerçek kişi gelir vergisi mükellefleriydi.