Vakıf İktisadi İşletme Kuruluşu

mes_ar

Tanınmış Üye
Üyelik
23 Mar 2007
Mesajlar
1,933
Konum
İSTANBUL
Merhaba arkadaşlar, bir vakıf için iktisadi işletme kuruluş işlemleri başlatıldı. Ticaret odasının istediği evrakalr belli, onlar hazırlanacak. Yalnız bunların içinde taahhütname ve sicil tasdiknamesi var bilmediğim, bunlar ito dan matbu alınarak mı doldurulacak acaba?
Asıl sorum şu ki; iktisadi işletme vergi dairesine mükellefiyet için ne zaman başvuracak, vergi numarası olmadan İTO da tescil işlemi yapılır mı, işletme adına hesap açılarak sermaye yatırılabilir mi, yoksa önce vergi dairesine mi başvurulmalı?
İktisadi işletme kuruluş aşamalarını biraz araştırdım fakat bunlarla ilgili cevap alamadım, yardımcı olabilirseniz sevinirim,
iyi çalışmalar.
 
Üyelik
10 Mar 2008
Mesajlar
225
Konum
Kayseri
Merhaba,
Taahhütname odadan alacaksınız. Yeni başlangıçlarda sicil tasdiknamesi istenmemesi gerekiyor. Zaten kendileri veriyorlar bu belgeyi, şube açılırken istenebilir belki. Ticaret sicil tasdikinden itibaren en geç 10 gün içinde vergi dairesine müracaat edin. Bankada hesap açtırabilmek için zaten vergi numaranızın olması gerekiyor. Bu yüzden önce vergi numarasını almak mantıklı...
 

mes_ar

Tanınmış Üye
Üyelik
23 Mar 2007
Mesajlar
1,933
Konum
İSTANBUL
Taahhütname odadan alınacaksa; şirketin işlemler için yetkili kıldığı kişi gittiğine göre; orada doldurup içeriye verebilecek mi?
 
Üst