zirve

Vakıf İktisadi İşletme

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar, bir vakıf, iktisadi işletmesini sürekli zarar ettiğinden dolayı 31/12/2017 itibariyle kapatacağına dair karar aldı. Burda tasfiye vs bunlara gerek var mı, direkt kapatabilir mi? Bir de vergi dairesine bildirim için 1 aylık süre var, İTO için kapanıştan itibaren ne kadar süre olduğunu bulamadım,
umarım yardımcı olacak arkadaşlar çıkacaktır.

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Vakıf İktisadi işletmesinin kapatılması

KAYDIN SİLİNMESİ

1-Dilekçe Ticaret Sicili Müdürlüğüne (Şirket kaşesi ile yetkili tarafından imzalanmalı, vekaleten imzalanmış ise vekaletin aslı veya onaylı sureti eklenmeli, ekindeki evrak dökümünü içermelidir.)

2-Ticaret Odası Başkanlığına dilekçe

3-Derneğe / Vakfa ait ticari işletmenin faaliyetine son verilmesi halinde derneğin/vakfın yetkili organı tarafından alınmış noter onaylı karar 2 adet

4-İşletmeye ait aktif ve pasiflerin sıfırlandığını gösterir yetkililerce imzalanmış beyan

1- Dilekçe Örnek

..... /........ / 20

BODRUM TİCARET SİCİLİ MÜDÜRLÜĞÜNE
BODRUM

Müdürlüğünüzün..............Sicil Numarasında kayıtlı....... ...................................................................................Ünvanlı şirketimize ait ............................................ile ilgili kararımız yazımız ekinde sunulmuş olup, Türk Ticaret Kanunu ve ilgili yönetmelikler çerçevesinde ekli evrakın incelenerek, tescil ve ilan edilmesini arz ederim.

(imza)
İşletme Sahibinin / yetkilisinin
Adı-Soyadı

2- Ticaret Odası Örnek

.......... /.................. / 20

BODRUM TİCARET ODASI BAŞKANLİĞINA
BODRUM

Odanızın ..................Sicil Numarasında kayıtlı................................................................................................................................. Ünvanlı şirketimize ait.................................................................. ile ilgili kararımız yazımız ekinde sunulmuş olup, Türk Ticaret Kanunu ve ilgili yönetmelikler çerçevesinde ekli evrakın incelenerek, tescil ve ilan edilmesini arz ederim.

(imza)
İşletme Sahibinin / yetkilisinin
Adı-Soyadı

Mersis Başvuru No:

Telefon No :

Ekler:

Not: Dilekçe vekâleten imzalanıyorsa vekâletname aslı veya noter onaylı sureti eklenmeli

3- Vakıf Kapanış Karar Örnek

KAPANIŞ KARARI

.......................İKTİSADİ İŞLETMESİ YÖNETİM KURULU KARARI

KARAR NO:
KARAR TARİHİ:
KARAR MEVZU:

İktisadi işletme yönetim kurulu toplanarak aşağıdaki kararı almıştır. Muğla ili Bodrum ilçesi........................................................................................................................... adresinde bulunan iktisadi işletmemizin kapatılmasına oybirliği ile karar verilmiştir.

Yönetim kurulu üyesi Yönetim kurulu üyesi Yönetim kurulu üyesi
T.C.KİMLİK NO -İMZA T.C.KİMLİK NO-İMZA T.C.KİMLİK NO -İMZA

Son düzenleme:

mes_ar

Tanınmış Üye
Teşekkür ederim Sn. ferhat, işlemleri bu şekilde yapıp ticaret odasına başvuruda bulunuyoruz. Peki giderken evrak, bilanço, fatura vs götürmeye gerek var mı? Bu işlemi kapanış tarihi olan 31/12 den ne kadar sonrasına kadar yapabiliriz? Bir de vergi dairesine mükellefiyetin terkini için, bu işlemlerden sonra mı gidilecek?
Arkadaşlar, bu konularda da yardımcı olursanız sevinirim.