fonradar

Vakıf İktisadi İşletme

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar, bir vakıf, iktisadi işletmesini sürekli zarar ettiğinden dolayı 31/12/2017 itibariyle kapatacağına dair karar aldı. Burda tasfiye vs bunlara gerek var mı, direkt kapatabilir mi? Bir de vergi dairesine bildirim için 1 aylık süre var, İTO için kapanıştan itibaren ne kadar süre olduğunu bulamadım,
umarım yardımcı olacak arkadaşlar çıkacaktır.

Vakıf İktisadi işletmesinin kapatılması

KAYDIN SİLİNMESİ

1-Dilekçe Ticaret Sicili Müdürlüğüne (Şirket kaşesi ile yetkili tarafından imzalanmalı, vekaleten imzalanmış ise vekaletin aslı veya onaylı sureti eklenmeli, ekindeki evrak dökümünü içermelidir.)

2-Ticaret Odası Başkanlığına dilekçe

3-Derneğe / Vakfa ait ticari işletmenin faaliyetine son verilmesi halinde derneğin/vakfın yetkili organı tarafından alınmış noter onaylı karar 2 adet

4-İşletmeye ait aktif ve pasiflerin sıfırlandığını gösterir yetkililerce imzalanmış beyan

1- Dilekçe Örnek

..... /........ / 20

BODRUM TİCARET SİCİLİ MÜDÜRLÜĞÜNE
BODRUM

Müdürlüğünüzün..............Sicil Numarasında kayıtlı....... ...................................................................................Ünvanlı şirketimize ait ............................................ile ilgili kararımız yazımız ekinde sunulmuş olup, Türk Ticaret Kanunu ve ilgili yönetmelikler çerçevesinde ekli evrakın incelenerek, tescil ve ilan edilmesini arz ederim.

(imza)
İşletme Sahibinin / yetkilisinin
Adı-Soyadı

2- Ticaret Odası Örnek

.......... /.................. / 20

BODRUM TİCARET ODASI BAŞKANLİĞINA
BODRUM

Odanızın ..................Sicil Numarasında kayıtlı................................................................................................................................. Ünvanlı şirketimize ait.................................................................. ile ilgili kararımız yazımız ekinde sunulmuş olup, Türk Ticaret Kanunu ve ilgili yönetmelikler çerçevesinde ekli evrakın incelenerek, tescil ve ilan edilmesini arz ederim.

(imza)
İşletme Sahibinin / yetkilisinin
Adı-Soyadı

Mersis Başvuru No:

Telefon No :

Ekler:

Not: Dilekçe vekâleten imzalanıyorsa vekâletname aslı veya noter onaylı sureti eklenmeli

3- Vakıf Kapanış Karar Örnek

KAPANIŞ KARARI

.......................İKTİSADİ İŞLETMESİ YÖNETİM KURULU KARARI

KARAR NO:
KARAR TARİHİ:
KARAR MEVZU:

İktisadi işletme yönetim kurulu toplanarak aşağıdaki kararı almıştır. Muğla ili Bodrum ilçesi........................................................................................................................... adresinde bulunan iktisadi işletmemizin kapatılmasına oybirliği ile karar verilmiştir.

Yönetim kurulu üyesi Yönetim kurulu üyesi Yönetim kurulu üyesi
T.C.KİMLİK NO -İMZA T.C.KİMLİK NO-İMZA T.C.KİMLİK NO -İMZA

Son düzenleme:
Teşekkür ederim Sn. ferhat, işlemleri bu şekilde yapıp ticaret odasına başvuruda bulunuyoruz. Peki giderken evrak, bilanço, fatura vs götürmeye gerek var mı? Bu işlemi kapanış tarihi olan 31/12 den ne kadar sonrasına kadar yapabiliriz? Bir de vergi dairesine mükellefiyetin terkini için, bu işlemlerden sonra mı gidilecek?
Arkadaşlar, bu konularda da yardımcı olursanız sevinirim.