vakıflardan dükkan kiralanması

K O N Y A L I

Katkı Sunan Üye
Bir mükellefimiz bir vakfın dükkanını kiralamış bulunmaktadır. Derneklerden kiralanan dükkanlardan stopaj kesintisi yapılmadığını biliyorum. Fakat ben şimdi bununla ilgili Gelirler Müdürlüğünden bir istisna yazısı almak zorundamıyım. Veya bu dernekten almam gereken bir yazı mı olacak? Yoksa ödenen kira üzerinden stopaj kesintisi yapacakmıyım. Bu konu ile görüşlerinizi bekliyorum.

Sn. Konyalı Merhaba,

Maliye Bakanlığı

Gelirler Genel Müdürlüğü

Özelgesi

Tarih : 03.02.1997

Sayı : B.07.0.GEL.0.51/5129-88/03894

Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait vakıf iş hanındaki işyerinin ki­ralanması karşılığında yapılan ödemelerden vergi tevkifatı yapılma­yacaktır.

Yazınızda, Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait Meydan Çarşısı Vakıf iş hanındaki işyerinin .......... adındaki kişi tarafından kiralandığı belirtilerek, bu gayrimenkul için ödenecek kira gelirlerinden 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 94. maddesinin 5/b, bendine göre gelir vergisi tevkifatı yapılıp yapılmayacağı ko­nusundaki Bakanlığımız görüşü sorulmaktadır.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 94. maddesinin (S/b) bendinde, vakıfla­ra ve derneklere ait gayrimenkulların kiralanması karşılığında bunlara yapılan kira ödemelerinden vergi tevkifatı yapılacağı hükme bağlanmıştır. Söz konusu tevkifatın oranı ise 93/5148 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile % 20 olarak belir­lenmiştir.

Diğer taraftan, 11.03.1995 tarih ve 22224 sayılı Resmi Gazetede yayımla­nan 50 Seri No.lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliği'nin V/C bölümünün 3. maddesi­nin son paragrafında, Devlete, özel idarelere, belediye ve köylere ait gayrimenkulların kiralanması karşılığında anılan kamu kurumlarına yapılan kira ödemelerinden gelir vergisi tevkifatı yapılmayacağı belirtilmiştir.

Bu durumda, adı geçen tarafından kiralanan gayrimenkul, yazınızda belir­tildiği gibi katma bütçeli bir idare olan Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait ise bu gay­rimenkul için ödenecek kira gelirlerinden gelir Vergisi tevkifatının yapılmaması gerekir. Ancak, söz konusu gayrimenkulun mülkiyeti, Vakıflar Genel Müdürlüğünce mazbutaya alınmış bir vakfa ya da bir mülhak vakfa ait ise sözü edilen kira ödemelerinden % 20 oranında gelir vergisi tevkifatı yapılması gerekir.

sayın konyalı şöyle yazmış: "Derneklerden kiralanan dükkanlardan stopaj kesintisi yapılmadığını biliyorum."

gvk 94 e göre derneklere ait g.menkullerin kiralanmasında stopaj kesintisi yapılır ..