fonradar

Vefat Eden Eşin GMSİ Beyannamesi Hk.

benim sorum 2007 mayıs ayında vefat etmiş olan bir GMSİ mükellefininin veraset ve intikal vergisini verdim fakat GMSİ beyannamesini mirascısı olarak eşi ve kendinin gelirlerini birleştirerek eşi adına vereceğim aceba doğru olurmu veya ne yapmam gerekir.

not: eşi ve kendinin ayrı ayrı gmsi mükellefiyeti var

Ynt: Vefat Eden Eşin GMSİ Beyannamesi Hk.

GELİR VERGİSİ KANUNU
Madde No 92
Kapsam
Bir takvim yılına ait beyanname izleyen yılın (5615 Sayılı Kanunun 10 uncu maddesiyle değişen ibare. Yürürlük:04.04.2007) Mart ayının başından yirmibeşinci günü akşamına kadar(4), ...............................

Takvim yılı içinde memleketi terk edenlerin beyannameleri memleketi terke takaddüm eden 15 gün, ölüm halinde ölüm tarihinden itibaren 4 ay içinde verilir.

Sanırım bir yanlış anımsama durumu var,
Aile Reisi olarak beyan vermek 4369 sayılı Kanunun 82 nci maddesinin 3 numaralı fıkrasının (e) bendi ile 29.7.1998 de kaldırılmıştır.
Kişinin vefat ettiği tarihe kadar elde ettiği GMSİ yi ait Yıllık G:Vegisi beyannamesini vefat tarihini takip eden 4 ay içinde vermeniz gerekirdi.(Eylül 2007 de)
Kişinin vefat tarihinden sonra varisler tarafından miras payları kadar elde edilen GMSİ normal döneminde beyan edilecektir.