Vefat Eden İşçinin Kıdem Tazminatı Hk

Rietveld

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar. 3.5 yıldır bizde sigortalı olan bir işçimiz var. Kanser hastasıydı ve nerdeyse son 1 yıldır sürekli raporluydu. Kendisi vefat etti. Kıdem tazminatını ödiycez ancak hesabını nasıl yapıcam çözemedim. Çıkış tarihi 28 şubat. Ancak son 1 yıldır hiç prim ödenmedi hep raporluydu. Kıdem hesabını yaparken çıkış tarihini baz alıcaz yine sanırım. Son aldığı maaş ne olacak. Asgari ücretliydi kendisi ama en son geçen sene ücret ödendi yani son aldığı ücret geçen sene Ocak ayındaki asgari ücret. Geçen seneki asgari ücret üzerinden mi hesaplamak lazım yoksa bu seneki yeni asgari ücret üzerinden mi ?

2015 yılında uygulanan asgari ücret baz alınıp rapor süresi kıdem süresine dahil edilir. bu şekilde uygulama yapmanız doğru olacaktır.

Merhaba Emrah bey
Olayımıza ilişkin düşüncem;
a-kıdem tazminatına esas süre olarak,ihbar süresini + 6 haftayı aşmayan sürenin dikkate alınması,dolayısıyla aşan sürelerin dikkate alınmaması,
b.yine k.tazminatına esas ücret yönünden,"son ücret"noktası bağlamında,çalışsa idi, bugünkü(yani vefat tarihindeki)ücreti ne oluyor/olacaktı ise(örneğin emsal işci)ücreti olmalı,
c.evet çıkış ölüm tarihi,
diye düşünmekteyim.

"b"yönünden,görüşüm böyle,malum 1 yıl önce aldığı (son)ücreti esas almakta doğru değil,ayrıca normalde rapor süresi içinde iş akdi askıda,fesih yapılmış olsa da,hüküm ve sonuçları rapor bitiminde doğar(tabi olayımızda bu durum yok,bilgi amaçlı söylüyorum)benim görüşüm işci lehine ama hukuki mi?emin değilim,peki olması gereken nedir?hukukilik ve taraflar adına,belki 1 yıl önce alıdğı(son)ücret ile bügün çalışsa idi alması gereken son ücretin ortalaması bulunarak,bulunan bu miktarın baz alınması daha uygun düşebilir,başkaca ne olabilir,bilmiyorum.

Bilmiyorum dedim ama kafa yorunca yeni durumlar ortaya çıkıyor(ben olsam ilk görüşümü uygulardım,ayrı konu)diğer ihtimal örneğin çalışanın son iş günü 1 yıl önce 11.03.2014 idi,bu tarih üzerine +ihbar süresi+6 hafta eklenildiğinde bulunan tarih ve gün bu kimsenin ücreti ne kadarlık bir tutar/ücret ise vede bir fark(artış)oluşuyorsa belki bu ücret de baz alınabilir.(biliyorum ortalık karıştı ama bunlar bir öneri)var ise başka önerisi olan değerlendirelim ki,doğrusunu bulmuş olalım:)

Teşekkür ederim yorumlarınız için. Zaten işverende işçinin lehine ne olursa yapalım diyor sonuçta para ailesine verilecek.

Ben normal çıkış tarihini baz alıcam süreyi hesaplarken. Ücret olarakta yeni asgari ücret üzerinden hesabını yapıcam.

Malumunuz,mahsuru yok:)(önerilerdeki amacım hukukilik açısından doğrusu nedir(i)bulmaya çalışmaktı.