fonradar

Veraset ve İntikal Beyannamesi

arkadaşıma annesinin vefat etmesi sonucu iki ev miras kaldı.verasat ilamını mahkemeden çıkardı..şimdi beyanname vermemiz gerekiyor..tapuların değeri için ilgili belediyelerden veraset için emlak değeri yazısı almak gerekir mi?

bilgisi olanlardan yardım rica ederim...

Ynt: Veraset ve İntikal Beyannamesi

yeni konu açmadım burdan devam edeyim dedim çok konu kirliliği olmaması açısından

Şimdi bir avukat aracı oldu ve bende veraset ve intkal verg. beyannamemi doldurmamı istedi.
bu beyn. ile iligigili gerekli evraklar
-veraset ilamı
-ölüm ve mirasçının bildirimi
-gayrimenkullerde tapunun fotokopisi
-gayrimenkul mallar için ilgili belediyeden alınacak emlak vergisine esas olan değeri gösteren belge
-indirilmesi talep edilen borç ve masraflarla ilgili belgeler
-Bilanço ve gelir tablosu

şimdi 1. sorum şu ticari bilanço ve gelir tablosu hangi hallerde veriliyor. yani bi sermaye şirketi ortağının vefatı halinde hisselerinin mirascıya kalması durumunda mı? öyle bi durum yoksa o zaman haliye bu evrakları veremiyoruz boş geçiyoruz

2.sorum: indirilmesi taelp edilen borç ve masraflar demiş.
GV. mükellefiyse ölen kişi gelir vergisi borcu vs daha sonra para cezaları vb cezalar borçları beyannameden düşeceğim böyle anlıyorum. başka da düşmem gereken birşey var mı?

3. sorum: beyannamenin altında eklenmesi gereken belgeler bunlardı fakat kişinin bankada parası bulunuyorsa bankalardan da yazı almak gerekmiyor mu. yoksa şu veraset ilamında neyi var nesi yok gözüküyor mu?

4. sorum: beyannameyi indirdim bilgiayarıma fakat burada hesaplama ödenecek vergi vs yok. biz beyannaemyi verdikten sonra vergi dairesimi bunu hesaplarayark tahakkukla veriyor çünkü kanunda bi vergi oranı tarifesi bulunmakta

ve son olarak bu beyannamede tüm mürasçıların isimi yazılacak fakat akrabalık derecesini neye göre yazacağım bu bilgilerin tamamı ölüm ve mirasçı bildiriminde yer alıyor mu ?

çok soru sordum ama yardımcı olursanız çok sevinirm

- Vefat eden şahsın bir şirkette ortaklığı var ise, hissesinin mirasçılara devri söz konusudur. Bu durumda ölüm tarihi itibariyle Bilanço Gelir tablosu gerekir. Ortaklık yok ise bunlara gerek yok.
- Bu anlamda başka bir tutar düşmenize gerek yok. Esasen düşülmesi gerekenleri tespit etmişiniz.
- Bankadaki mevduatlar için hesabı bulunan her bankaya giderek ?Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesi? ne eklenmek üzere hesap bakiye yazısı alınız ve beyannameye ekleyiniz. Bu yazıyı bankalar mirasçılardan birine veya vekalet ile vekile verirler. Veraset ilamı miras tutarını ifade etmez. Mirasçı listesini ve paylarını belirtir. Her intikal işleminde kurumlar sizden bu belgeyi isterler. Bu belgenin noter onaylı sureti geçerli değildir. İstediğiniz kadar sureti mahkeme kaleminden alırsınız.
- Beyannamede sadece miras kalan gayrimenkul, araç vs. ve menkul malları belirtiniz. Değer kısmına gayrimenkullerde belediye emlak vergisi değeri, menkulde banka yazılarındaki değeri belirteceksiniz. Beyannameyi verince vergi dairesi bir müddet sonrası için size gün verecek. O gün gittiğinizde vergi çıktı ise tahakkuk fişi verecekler. Vergi çıkmadı ise Tapu dairesi ve bankalara ibraz etmek üzere ?İlişiksizlik Belgesi? verirler. Bankadaki paraları mirasçılar bu belge ile alırlar. Tapu dairesinde intikal işlem yapmasanız da olur. Yıllar sonra veya satılırsa intikal yapılır.
- Tapuda iki şekilde intikal yapılır. İştirak Halinde Mülkiyet veya Müşterek Mülkiyet. Bu işlemler için de bir takım bürokrasi harçlar gerekiyor.
- Beyannameye Veraset İlamında gözüken mirasçıların tümünün adı, soyadı ve adresi yazılacak hepsi imzalayacak.
- Miras kalan gayrimenkul için bağlı olan belediyeye ????.varisleri? adı altında Emlak Bildirimi vereceksiniz.

sezer ' Alıntı:
- Vefat eden şahsın bir şirkette ortaklığı var ise, hissesinin mirasçılara devri söz konusudur. Bu durumda ölüm tarihi itibariyle Bilanço Gelir tablosu gerekir. Ortaklık yok ise bunlara gerek yok.
- Bu anlamda başka bir tutar düşmenize gerek yok. Esasen düşülmesi gerekenleri tespit etmişiniz.
- Bankadaki mevduatlar için hesabı bulunan her bankaya giderek ?Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesi? ne eklenmek üzere hesap bakiye yazısı alınız ve beyannameye ekleyiniz. Bu yazıyı bankalar mirasçılardan birine veya vekalet ile vekile verirler. Veraset ilamı miras tutarını ifade etmez. Mirasçı listesini ve paylarını belirtir. Her intikal işleminde kurumlar sizden bu belgeyi isterler. Bu belgenin noter onaylı sureti geçerli değildir. İstediğiniz kadar sureti mahkeme kaleminden alırsınız.
- Beyannamede sadece miras kalan gayrimenkul, araç vs. ve menkul malları belirtiniz. Değer kısmına gayrimenkullerde belediye emlak vergisi değeri, menkulde banka yazılarındaki değeri belirteceksiniz. Beyannameyi verince vergi dairesi bir müddet sonrası için size gün verecek. O gün gittiğinizde vergi çıktı ise tahakkuk fişi verecekler. Vergi çıkmadı ise Tapu dairesi ve bankalara ibraz etmek üzere ?İlişiksizlik Belgesi? verirler. Bankadaki paraları mirasçılar bu belge ile alırlar. Tapu dairesinde intikal işlem yapmasanız da olur. Yıllar sonra veya satılırsa intikal yapılır.
- Tapuda iki şekilde intikal yapılır. İştirak Halinde Mülkiyet veya Müşterek Mülkiyet. Bu işlemler için de bir takım bürokrasi harçlar gerekiyor.
- Beyannameye Veraset İlamında gözüken mirasçıların tümünün adı, soyadı ve adresi yazılacak hepsi imzalayacak.
- Miras kalan gayrimenkul için bağlı olan belediyeye ????.varisleri? adı altında Emlak Bildirimi vereceksiniz.

çok teşekkür ederim gerçekten çok yardımcı oldunuz bende araştırma yaptım bu arada kiiyle de görüştüm ölen kişi hakkında bilgi edindim. kişi bağkurdan emekliymiş bi ortaklığı vs yokmuş. sadece bir evi varmış. tapuyu faksaladı satış bedeli 45 bin gözüküyor.
emlak değerini bilmiyorum gidip öğreneceğim ama 3 tane mirasçı bulunuyormuş büyük ihtimalen kanunda belirtilen istisna tutarını geçmeyecek bu durumda vergi de çıkmayacak.

tekrar teşekkür ederim

Vefat eden emekli olduğuna göre, hak sahibi konumunda olan eş, bekar kız vb. kimseler varsa onlar için SGK'na başvurup dul veya yetim maaşı bağlatmalısınız. Kalan miras bilgilerine göre Veraset ve İntikal Vergisi tahakkuk etmez. İlişiksizlik belgesini almaya gittiğinizde 18.55 TL. beyanname damga vergisi ödeyeceksiniz.

Selamlar,
Eşlerden biri kendi üzerine olan gayrimenkulu satıyor, aldıgı 100.000 tl yi kendi hesabından eşinin banka hesabına gönderiyor. Parayı alan eş icin veraset intikal vergisi dogarmı bu durumda ?

FATİH PESEN ' Alıntı:
Selamlar,
Eşlerden biri kendi üzerine olan gayrimenkulu satıyor, aldıgı 100.000 tl yi kendi hesabından eşinin banka hesabına gönderiyor. Parayı alan eş icin veraset intikal vergisi dogarmı bu durumda ?
Eşe ivazsız (Karşılıksız) intikal söz konusu olduğundan, parayı alan eş takip eden ay sonuna kadar Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesi vermesi gerekir. Bu tutardan 2.535.-TL istisnadır. Vergi her yıl mayıs ve kasım aylarında olmak üzere, 3 yılda ödenir.

FATİH PESEN ' Alıntı:
Selamlar,

Herhangi bir vergi olayı doğmayacağı düşüncesindeyim.Sadece eşine borç veriyor. Üzerine olan gayrımenkulü satış olmaksızın eşine devretseydi vergi olayı söz konusuydu.

Mal birliği kuralı var. Nakit para sonradan edinildiğine gömre evliliğin ortak varlığı. Bence bişi gerekmez.

T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
Gelir İdaresi Başkanlığı
SAYI :B.07.1.GİB.0.60/6000-2416 ANKARA
KONU : 21/02/2007 * 15027
.......... VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞINA
(Mükellef Hizmetleri KDV ve Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü)
İlgi: ........
İlgide kayıtlı yazınız eki özelgede yer alan görüşünüz Başkanlığımızca uygun bulunmuş olup, özelgede sözü edilen konu ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamaların yapılmasına gerek duyulmuştur.
Bilindiği üzere, 7338 sayılı Veraset ve İntikal Vergisi Kanununun 1 inci maddesinde, Türkiye Cumhuriyeti uyruğunda bulunan şahıslara ait mallar ile Türkiye'de bulunan malların veraset yoluyla veya herhangi bir suretle olursa olsun ivazsız bir tarzda bir şahıstan diğer şahsa intikalinin veraset ve intikal vergisine tabi olduğu, 2 inci maddesinin (b) bendinde de "mal" tabirinin, mülkiyete mevzu olabilen menkul ve gayrimenkul şeylerle mameleke girebilen sair bütün hakları ve alacakları ifade ettiği hükme bağlanmıştır.
Bu hükümlere göre, malların veraset yoluyla veya her ne şekilde olursa olsun karşılıksız bir şekilde bir şahıstan diğer şahsa intikali veraset ve intikal vergisine tabi olup, verginin mükellefi veraset yoluyla veya karşılıksız olarak mal iktisap eden şahıslardır.
Yazınızda sözü edilen olayda, .........'ın sahibi bulunduğu gayrimenkulü eşine bedelsiz olarak bağışladığı anlaşılmaktadır.
Bu itibarla.......'ın eşine yapmış olduğu gayrimenkul bağışı ivazsız bir intikal olduğundan, veraset ve intikal vergisine tabi tutulması gerekmektedir.
Bilgi edinilmesini ve gereğinin buna göre yapılmasını rica ederim.

Şükrü KIZILOT
Eş ve çocuğa alınan ev araba ve ortak hesap sürprizi

SON zamanlarda, en çok soru aldığımız konulardan biri de bu...
Aslında olay yeni değil ama çok kişi şimdi fark ediyor.

Arka arkaya sorular yağıyor;

?Ne yani, çocuğuma ya da eşime aldığım otomobil vergiye mi tabi??

?Aldığım evin yarısını eşimin üzerine yaptım. ?Eşiniz vergi ödeyecek' diyorlar. Bu ne zaman çıktı??

?Karımı, banka hesabıma ortak ettim. Karıma vergi çıkarmış doğru mu??

Sorular uzayıp gidiyor...

En iyisi olayı baştan açıklayalım. Hem merak edenler hem de bilmeyenler öğrensin.

OLAY NE?

Olay, 50 yılı aşkın süredir uygulanan ?Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu? ile ilgili...

Bu kanuna göre; eşinize, çocuğunuza, annenize, babanıza, torununuza ya da başka kişilere:

- Ev, yazlık, apartman dairesi, dükkan, arsa vb. gayrimenkul almanız,

- Otomobil, cip ya da tekne almanız,

- Bunları banka hesabınıza ortak etmeniz,

?ivazsız yani karşılıksız intikal? olarak kabul edilip, veraset ve intikal vergisine tabi tutuluyor.

?Karımı, banka hesabıma ortak ettim. Karıma vergi çıkarmış doğru mu?? cümlesi işin özetidir.